Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nad knihovnou v Hradci bdí obrovská velryba. Podle šumného Vávry

25.03.2013
Nad knihovnou v Hradci bdí obrovská velryba. Podle šumného Vávry

Autor: Archív

Popisek: Nová městská knihovna - Hradec Králové

Od středy slouží čtenářům Hradce Králové nová městská knihovna podle návrhu Davida Vávry.

Ve středu 20. března otevřela slavnostně brány pro všechny obyvatele Hradce Králové nová městská knihovna. Po téměř desetiletém čekání tak mají čtenáři možnost využívat všech služeb, které knihovna nabízí, pod jednou střechou. A to v bývalé továrně Vertex ve Wonkově ulici.

Knihovna není jenom o půjčování knih

Díky obrovským prostorám, které místo bývalé továrny nabízí, může knihovna nabízet mnohem více služeb, než jen prosté půjčování knih. Čtenář zde může strávit klidně celý den, kdy si vypůjčí knihu, tu si začne číst třeba v odpočinkové zóně v mezipatře budovy, odkud má celý prostor pod sebou jako na dlani. Pak si i s knihou sedne do literární kavárny, kde si v klidu vypije kávu. Nebo se vydá až úplně nahoru na střechu budovy, kde vznikla terasa s posezením.

Kromě oddělení plných knih vyniká knihovna i audiovizuálním oddělením. Posluchač si zapojí sluchátka a může poslouchat. „Není vůbec problém, aby si sem vzal knížku, kávu, nebo notebook, může tu být klidně celý den,“ uvedla novinářům při příležitosti slavnostního otevření vedoucí metodického oddělení knihovny Kateřina Hubertová.

Díky uzavřeným boxům mohou návštěvníci pracovat ve skupině a nerušit přitom ostatní

Tvůrci při realizaci mysleli i na studenty, kteří zde mohou společně pracovat například na projektech do školy. K tomuto účelu mají sloužit uzavřené konferenční boxy. A aby měli z čeho čerpat při tvorbě projektů, vzniklo v knihovně speciální středisko Europe Direct, kde zájemce dostane veškeré informace o Evropské unii.

Za celým projektem stojí architekt David Vávra

Pod návrhem knihovny je podepsán známý architekt, herec divadla Sklep a jeden z tvůrců seriálu Šumná města, David Vávra. Pod jeho rukama vznikl velmi originální projekt, který se řadí do zástupu dalších staveb, které v posledních deseti letech v Hradci Králové vznikly a kterými si chce město upevnit postavení salonu republiky, jak se mu mnohdy v souvislosti s architekturou přezdívá.

Kateřina Hubertová upozorňuje na skleněné ozdoby na stolech: Uprostřed každého stolu můžete vidět zasazená barevná tělesa ze skla, která pro knihovnu ve sklárně vlastnoručně vytvořil sám architekt David Vávra. Jezdil totiž po celém světě, studoval trendy a pak vše přenesl sem do nové knihovny.“

Nad knihami a čtenáři knihovny bdí drátěná velryba

Originální terasa na střeše budovy s dominantou velryby

Na střeše budovy byla vytvořena terasa. Té dominuje drátěná konstrukce velryby, ve které jsou umístěny květináče s popínavými rostlinami.  „Pod velrybou jsou betonové truhlíky, ze kterých později vyrostou popínavé rostliny a pokryjí celou konstrukci těla velryby, na to si ale ještě chvíli počkáme,“ vysvětluje jedna z knihovnic. „Do velryby je vchod a lidé v ní najdou také lavičky. V hlavě ryby je dokonce vodní prvek, ze kterého bude po spuštění tryskat voda. Objekt velryby je také nasvícený a svítit by jí měly i oči,“doplňuje knihovnice.  

Na projektu nové knihovny se podle slov mluvčí knihovny Vladimíry Svobodové začalo pracovat v roce 2003, o rok později už byla hotova první architektonická studie z ateliéru Davida Vávry. Celý projekt stál dvě stě milionů korun, přičemž sto třicet milionů tvořil příspěvek Evropské unie.

Kamil Kubáň

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace