Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zastupitelé to zvrtali, fotbalový stadion opět v nedohlednu

19.03.2013
Zastupitelé to zvrtali, fotbalový stadion opět v nedohlednu

Autor: www.facebook.com

Popisek: Malšovický stadion

Stavba nového fotbalového stadionu v Hradci Králové se nejspíš o několik let opozdí.

Kauza, která hýbe Hradcem Králové už několik let, má za sebou další kapitolu. Na sklonku minulého roku získala firma ECE, která má v Hradci Králové vybudovat nový fotbalový stadion a zároveň s tím postavit okolo obrovské nákupní centrum, územní rozhodnutí. To je ovšem díky odvoláním nepravomocné.

Dodatek smlouvy prodloužil ECE dobu pro získání pravomocného rozhodnutí a zhoršil vyjednávací pozici města

Město přitom před nedávnem prohlásilo, že stadion postaví. Ať již ve spolupráci s ECE, nebo bez ní. Následně ovšem podepsalo dodatek s ECE, který zásadně změnil vyjednávací pozici města. Podle stávající smlouvy mohla radnice odstoupit od smlouvy s ECE bez rizika sankcí, pokud by firma nezískala do konce května tohoto roku pravomocné územní rozhodnutí. To se změnilo podepsáním dodatku v květnu loňského roku. V této chvíli firmě stačí nepravomocné rozhodnutí a ECE byla prodloužena lhůta pro přeměnu v pravomocné rozhodnutí do konce roku 2016.

O pečlivosti zastupitelů při čtení dokumentů, které schvalují, svědčí, že většina z nich byla donedávna přesvědčena o tom, že podmínkou další spolupráce s ECE je pouze pravomocné rozhodnutí. Že to tak není, přiznal novinářům náměstek primátora Jindřich Vedlich: „Dříve jsme se mohli bez sankcí rozejít, pokud by v květnu neměli územní rozhodnutí. To bylo vydáno 28. prosince. Na to, aby se změnilo v pravomocné, má ECE lhůtu do roku 2016.“ Jeho slova potvrzuje opoziční zastupitel ze strany Změna pro Hradec Adam Záruba: „Dodatek prodlužuje smlouvu do roku 2016. Tím, že ho zastupitelé schválili, přišlo město o nástroj, který by mu pomohl.“

O novém stadionu se mluví už desítky let

Hradec Králové nový stánek pro své fotbalisty nutně potřebuje, ten stávající byl budován ještě v dobách tvrdého komunismu a podle tehdejších megalomanských měřítek. O novém stadionu se mluví už desítky let, vzniklo mnoho projektů, ale žádný se neproměnil v realitu. K průtahům, které doprovází stavbu stadionu, se před časem vyjádřil i sportovní manažer hradeckých fotbalistů a zastupitel města, Ladislav Škorpil. „Stadion se tady staví odedávna, ale hubou,“ řekl novinářům Škorpil.  „Už?v roce osmdesát jedna se mělo stavět od Malšáku na druhé straně za okruhem. Dokonce se udělal podjezd, aby pan správce Mareček měl kudy jezdit s dresama. Město, které si říká salon republiky, by mělo mít pořádný stadion. Všude v Evropě jsou stadiony architektonické skvosty. Gočár s Kotěrou se obracejí v hrobě. Nedělám si nějaké iluze. Vím, jak dlouho se tady stavěl zimák. Malšák by si měli vzít památkáři a fotbalový svaz by nám na té památce povolil hrát. Pak by sem jezdily zájezdy z Mnichova na prohlídky,“ říká.

Stávající projekt stavby stadionu a nákupního centra vnímají obyvatelé rozporuplně

Samotní obyvatelé města jsou v otázce stadionu rozděleni na dvě skupiny. Fotbaloví fanoušci netrpělivě čekají na nový moderní stadion, který by odpovídal nynějším předpisům fotbalové asociace, což se o stávajícím stadionu říct zdaleka nedá a fotbalisté na něm mohou hrát prvoligová utkání pouze díky výjimce, kterou jim fotbalová asociace udělila. Na druhé straně stojí převážně obyvatelé Malšovic, městské části přímo sousedící se stadionem, architekti a dopravní experti, kterým vadí nákupní centrum, jež má stadion obklopovat. Zdůrazňují přitom nevhodnost takové stavby téměř v centru města, upozorňují na nevyřešenou dopravní infrastrukturu pro plánované centrum a připomínají, že podle stávajících plánů bude stadion pouze malou stavbou v obrovském komplexu budov namísto toho, aby se z něj stala jedna z dominant města.

Kamil Kubáň

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace