Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S touhle podobou Evropské unie nám, milí eurohujeři, vlezte na záda, vzkazují voliči podle rockera a rebela Petra Štěpánka

27.06.2014
S touhle podobou Evropské unie nám, milí eurohujeři, vlezte na záda, vzkazují voliči podle rockera a rebela Petra Štěpánka

Autor: Archiv

Popisek: Petr Štěpánek v roce 1989 v Hradci Králové spoluzaložil Občanské fórum a o dva roky později ODS, jejímž je členem až dosud. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause, v letech 1994 – 2006 členem a místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

ROZHOVOR Publicista, rocker a občansko demokratický rebel Petr Štěpánek se v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz raduje z úspěchu euroskeptických stran v evropských volbách. „Jsou reakcí na šílenství eurohujerů. Voliči vzkazují. Vlezte nám s touto podobou Evropské unie na záda," okomentoval výsledky i nízkou volební účast. Zamýšlí se i nad současným stavem pravice v České republice. „Pravice - a na prvním místě ODS - u nás prohrává proto, že přestala ´obsluhovat´ zájmy svých klasických voličů," domníval se Štěpánek.

Jak vnímáte výsledky evropských voleb?

Raduji se z vítězství britské Strany nezávislosti. Nikdy dříve by mě nenapadlo, že budu mít radost z vítězství francouzské Národní fronty. Potěšil mě úspěch dalších eurokritických uskupení, kupříkladu Alternativy pro Německo. Tenhle evropský trend je reakcí na šílenství „eurohujerů“, kteří Evropu a Evropskou unii vedou k novodobému „zániku Říše římské“. Česká republika se pouze zdánlivě vydala opačným směrem. Sedmilhář Bohuslav Sobotka sice „úspěch“ zdejších eurofilních stran vydává za vítězství stávající podoby a směřování EU, nicméně skutečným vítězem zdejších voleb je 82 procent voličů, kteří k volbám vůbec nepřišli. Jejich vzkaz je jednoznačný: S Evropskou unií (v téhle podobě) nám vlezte na záda. Jestliže vítěz našich voleb, Babišovo ANO, získal ve skutečnosti pouze 2,91 procent hlasů oprávněných voličů, je to tragedie zdejší politiky. 

Václav Klaus prohlásil, že v Česku pravice prohrála. Jak ji podle vás znovu nastartovat?

Pravice – a na prvním místě ODS – u nás prohrává proto, že přestala „obsluhovat“ zájmy svých klasických voličů. To znamená především střední třídy, živnostníků, drobných podnikatelů, lidí práce, co se samostatně živí hlavou či rukama. Navíc ztratila důvěru nastupující mladé generace i seniorů kritických k naší socialistické minulosti. Nahradit tuhle mravenčí práci pozdním laciným antikomunismem či pouze eurokritickými hesly je málo.

Pravice také dlouhodobě zanedbala svoji mediální prezentaci, respektive podobu české mediální krajiny. Rozhodující média v České republice jsou dnes buď přímo ve vlastnictví nebo alespoň pod vlivem politických podnikatelů, chcete-li oligarchů, kteří na prvním místě hájí své vlastní zájmy, nebo pohrobků zhoubné havlovské skrytě levičácké politiky nebo socialistů. To se bohužel týká i médií takzvaně veřejnoprávních.

Jedna pravicová strana však přeci jen slaví. Svobodní poprvé překročili pětiprocentní hranici a jejich předseda Mach se stal europoslancem. Jak okomentujete jejich úspěch?

Úspěch Svobodných je světélkem naděje v tunelu zdejší všeobjímající beznaděje. Svým nadšením a pracovitostí mi připomínají ODS devadesátých let. Pokud se jim ještě podaří zbavit se svých dětských nemocí, mohou být živou vodou české pravicové politiky.

ODS má nové vedení. Jak ho hodnotíte po pár měsících činnosti?

ODS s novým vedením zastavila svůj percentuální propad, jenže to je dost málo. A radovat se ze zisku dvou mandátů, když jsme jich sedm ztratili, mi přijde trapné. Já osobně sice nemohu být zklamaný, protože na rozdíl od jiných jsem ani po spíše kosmetických změnách loňského podzimního kongresu neměl žádná přehnaná očekávání. Dlouhodobě si totiž myslím, že změny ve vedení a směřování ODS měly být mnohem hlubší. A týká se to i regionální úrovně. Petr Fiala to sice má v hlavě ideově srovnané jak málokdo, nicméně být dobrým politologem není to samé jako být dobrým politikem. Ale to jsem říkal také už na podzim.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace