Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští vědci z Prahy i Hradce se podíleli na vývoji vakcíny, která již 5 let pomáhá chránit milióny dětí po celém světě proti zákeřné pneumokokové infekci

20.06.2014
Čeští vědci z Prahy i Hradce se podíleli na vývoji vakcíny, která již 5 let pomáhá chránit milióny dětí po celém světě proti zákeřné pneumokokové infekci

Foto: repro

Popisek: Synflorix

Po dlouhou dobu neměli rodiče možnost chránit své děti před nákazou zákeřnou bakterií Streptococcus pneumoniae neboli pneumokokem, který může způsobit řadu komplikací, od zánětu středního ucha až po závažné záněty mozkových blan a otravu krve. Český tým vědců se však podílel na vývoji vakcíny1 Synflorix, která již 5 let pomáhá chránit přes 50 milionů dětí ve více než 100 zemích celého světa.

Vakcína Synflorix pomáhá chránit proti vybraným typům pneumokoka, které způsobují až 90 % závažných invazivních pneumokokových onemocnění např. zánět mozkových blan. Kromě toho účinně chrání před závažným zápalem plic, častým a bolestivým zánětem středního ucha a poskytuje tak dětem komplexní ochranu před nebezpečnými pneumokokovými infekcemi.

První vakcíny proti nákaze pneumokokem se objevily již v minulém století, jejich účinnost však nebyla dostatečná a odborníci stále hledali lepší varianty. Jedním z týmů, který se do vývoje nových vakcín zapojil, byli i vědci z Hradce Králové a Prahy a řada českých pediatrů. Vědci testovali vakcínu v českém prostředí více než 4 roky a přinesli důležitá data potvrzující vysokou účinnost vakcíny, díky kterým mohla být očkovací látka v roce 2009 uvedena na český trh1. Vakcína byla pojmenována Synflorix. „Rix“ odkazuje na belgické městečko Rixensart, kde se tato vakcína vyrábí, a „Synflo“ pak poukazuje na to, že vakcína je odvozená od bakterií Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae, které mohou způsobit závažná respirační onemocnění a meningitidu.

Pneumokok je rizikový pro malé děti

Onemocnění pneumokokem je rizikové zejména pro děti ve věku do pěti let a může vést k řadě komplikací. Nejčastěji postihuje děti neinvazivní onemocnění jako je například bolestivý zánět středního ucha nebo zápal plic. Výrazně větší komplikace však nastávají při tzv. invazivních onemocněních, kdy bakterie pronikne do krve nebo mozkomíšního moku dítěte, což může způsobit závažné zdravotní komplikace, jako jsou otrava krve nebo zánět mozkových blan. Obě onemocnění mají velmi rychlý průběh a mohou vést až k úmrtí. Přestože existuje více než 90 různých typů pneumokoka a není možné očkovat proti všem, vakcína Synflorix pomáhá chránit proti vybraným typům.

Alarmující zprávou však je, že v poslední době proočkovanost proti pneumokokům v České republice klesá. Rodiče se zbytečně obávají nechat své dítě očkovat, přitom se jedná o moderní a velmi dobře snášenou vakcínu, která může dítě ochránit před závažnou nemocí, a navíc pro děti do sedmého měsíce věku je očkování plně hrazeno zdravotními pojišťovnami2. Nízká proočkovanost mezi dětmi zvyšuje riziko, že se onemocnění opět rozšíří. Podobný případ byl nedávno na Ústecku, kde vypukla epidemie spalniček mezi těmi, kdo nebyli dostatečně naočkováni.

Globální aliance na podporu očkování

Přestože je dnes očkování dostupné již v mnoha zemích a vakcínou Synflorix se očkuje běžně například v Rakousku, Švédsku nebo Nizozemsku, stále na pneumokokové infekce celosvětově umírá v přepočtu jedno dítě každou minutu. Společnost GSK, výrobce vakcíny Synflorix, se proto rozhodla podpořit projekt Globální aliance na podporu očkování (GAVI), který se snaží zprostředkovat očkování proti pneumokokům i pro děti v rozvojových zemích. V těchto zemích jsou totiž pneumokoková onemocnění jednou z nejčastějších příčin úmrtí u dětí do 5 let. V rámci tohoto projektu se společnost GSK zavázala, že do roku 2024 umožní očkování proti pneumokokům více než 350 tisícům dětí z rozvojových zemí. 

Vakcínu pojišťovny plně hradí

Vakcína Synflorix je dětem plně hrazena zdravotními pojišťovnami, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová