Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odchod Marvanové je pro ministerstvo i justici prospěšný, tvrdí bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

13.06.2014
Odchod Marvanové je pro ministerstvo i justici prospěšný, tvrdí bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

Autor: Hans Štembera

Popisek: Renata Vesecká

ROZHOVOR Známá advokátka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která nyní působí v Hradci Králové, předpokládala, že spolupráce Hany Marvanové a ministryně Válkové dlouho nevydrží. V rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz také uvedla, že problémem české justice je personální obsazení.

O čem podle vás svědčí spor mezi ministryní spravedlnosti a dnes už bývalou náměstkyní Hanou Marvanovou?

Neznám nikoho v justici, kdo by byl od počátku přesvědčen o tom, že spolupráce doktorky Marvanové a ministryně Válkové dlouhodobě vydrží. JUDr. Marvanová dle mého názoru není týmový pracovník a proto je pro ministerstvo i justici prospěšný její odchod do pozice poradkyně.

Hana Marvanová v médiích uvedla, že narazila na tlak ze strany některých úředníků, soudců a také exekutorské a advokátní komory. Věříte tomu?

Nátlak jistě může být vyvíjen při řešení důležitých otázek na ministerstvu a je určitě dobře, pokud jsou prosazovány i touto cestou správné názory. Možná se mýlím, ale z vystoupení Hany Marvanové mám pocit, že není schopna akceptovat jiné názory než-li své a jedině ty považuje vždy za správné.

Jak se díváte na problematiku odměn advokátů v případě vymáhání pohledávek do 10 tisíc korun a tedy i vysokých nákladů pro dlužníky. Měly by se snížit?

Vymáhání pohledávek je vždy stejně pracné, ať jde o 5 000 Kč nebo 50 000 Kč. Právní úprava jak nákladů, tak okolností vymáhání by měla být taková, aby byl vždy zvýhodněn věřitel a nikoli dlužník. Plnění úhrady dluhů, pokud není dobrovolné, by vždy mělo být dle mého názoru pod adekvátním tlakem a tím může být i hrozba nákladů řízení.

Paní Marvanová sdělila v médiích, že zájmové skupiny mají obrovský vliv na ministerstvo spravedlnosti. Co si o tom myslíte?

Předsedové krajských soudů, ale i krajští státní zástupci jsou bezesporu osoby, které mají vliv na chod justice. Jejich klíčovost na rozhodování v konkrétních věcech je však přeceňována, vliv spočívá především v personální oblasti, kde však výrazně působí též ministerstvo spravedlnosti. Na ministerstvu spravedlnosti jsem nikdy nepůsobila a nedokáži tedy vyhodnotit míru ovlivňování zájmovými skupinami. Předpokládám však, že vždy záleží na osobě ministra, jakým způsobem si dokáže s uvedeným poradit. Zcela jistě i při výběru předsedů krajských soudů, krajských státních zástupců, ale i obou vrchních soudů a vrchních státních zástupců jsou vyvíjeny různé tlaky ze strany politiků, odborné veřejnosti, ale i profesních skupin. Naprosto zjevné to bylo v případě JUDr. Bradáčové.

Jaký je podle vás stav současné justice?

Problém justice současnosti je dle mého názoru právě v personální oblasti, s tím související odborností a následně s tím související kvalitou a předvídatelností rozhodování. Jedná se o velmi široké téma, které by si zasloužilo vlastní rozsáhlý prostor.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace