Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Odchod Marvanové je pro ministerstvo i justici prospěšný, tvrdí bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

13.06.2014
Odchod Marvanové je pro ministerstvo i justici prospěšný, tvrdí bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

Autor: Hans Štembera

Popisek: Renata Vesecká

ROZHOVOR Známá advokátka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která nyní působí v Hradci Králové, předpokládala, že spolupráce Hany Marvanové a ministryně Válkové dlouho nevydrží. V rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz také uvedla, že problémem české justice je personální obsazení.

O čem podle vás svědčí spor mezi ministryní spravedlnosti a dnes už bývalou náměstkyní Hanou Marvanovou?

Neznám nikoho v justici, kdo by byl od počátku přesvědčen o tom, že spolupráce doktorky Marvanové a ministryně Válkové dlouhodobě vydrží. JUDr. Marvanová dle mého názoru není týmový pracovník a proto je pro ministerstvo i justici prospěšný její odchod do pozice poradkyně.

Hana Marvanová v médiích uvedla, že narazila na tlak ze strany některých úředníků, soudců a také exekutorské a advokátní komory. Věříte tomu?

Nátlak jistě může být vyvíjen při řešení důležitých otázek na ministerstvu a je určitě dobře, pokud jsou prosazovány i touto cestou správné názory. Možná se mýlím, ale z vystoupení Hany Marvanové mám pocit, že není schopna akceptovat jiné názory než-li své a jedině ty považuje vždy za správné.

Jak se díváte na problematiku odměn advokátů v případě vymáhání pohledávek do 10 tisíc korun a tedy i vysokých nákladů pro dlužníky. Měly by se snížit?

Vymáhání pohledávek je vždy stejně pracné, ať jde o 5 000 Kč nebo 50 000 Kč. Právní úprava jak nákladů, tak okolností vymáhání by měla být taková, aby byl vždy zvýhodněn věřitel a nikoli dlužník. Plnění úhrady dluhů, pokud není dobrovolné, by vždy mělo být dle mého názoru pod adekvátním tlakem a tím může být i hrozba nákladů řízení.

Paní Marvanová sdělila v médiích, že zájmové skupiny mají obrovský vliv na ministerstvo spravedlnosti. Co si o tom myslíte?

Předsedové krajských soudů, ale i krajští státní zástupci jsou bezesporu osoby, které mají vliv na chod justice. Jejich klíčovost na rozhodování v konkrétních věcech je však přeceňována, vliv spočívá především v personální oblasti, kde však výrazně působí též ministerstvo spravedlnosti. Na ministerstvu spravedlnosti jsem nikdy nepůsobila a nedokáži tedy vyhodnotit míru ovlivňování zájmovými skupinami. Předpokládám však, že vždy záleží na osobě ministra, jakým způsobem si dokáže s uvedeným poradit. Zcela jistě i při výběru předsedů krajských soudů, krajských státních zástupců, ale i obou vrchních soudů a vrchních státních zástupců jsou vyvíjeny různé tlaky ze strany politiků, odborné veřejnosti, ale i profesních skupin. Naprosto zjevné to bylo v případě JUDr. Bradáčové.

Jaký je podle vás stav současné justice?

Problém justice současnosti je dle mého názoru právě v personální oblasti, s tím související odborností a následně s tím související kvalitou a předvídatelností rozhodování. Jedná se o velmi široké téma, které by si zasloužilo vlastní rozsáhlý prostor.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace