Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Klicperově divadle v Hradci vládne strach. A všichni o něm mlčí

11.06.2014
V Klicperově divadle v Hradci vládne strach. A všichni o něm mlčí

Autor: Klicperovo divadlo

Popisek: David Drábek

Poté, co správní rada Klicperova divadla v Hradci Králové oznámila, že k 30. červnu odchází ze zdravotních důvodů z funkce dlouholetý úspěšný ředitel Ladislav Zeman, se na redakci ParlamentníchListů.cz obrátily tři zainteresované osoby, které se rozhodly sdělit, co všechno se v mnohokrát oceňovaném souboru děje.

Netřeba chodit kolem horké kaše. Podle našich zjištění letitý ředitel Zeman poslední měsíce trávil spíše po vyšetřeních nebo v nemocnici a zejména proto se rozhodl ukončit své angažmá v královéhradeckém divadle. Město následně oznámilo prostřednictvím tiskových zpráv, že se vypíše výběrové řízení.

Nutností je například bezúhonnost, aktivní znalost jednoho ze světových jazyků či orientace v oboru a kulturní přehled. Evidentně žádný problém najít vhodného kandidáta nebude. Co se tedy stalo? Nechme promluvit některé z dobře informovaných osob. Z jejich tvrzení vyplyne, proč si nepřejí být jmenovány, ačkoli jsou naši redakci jejich identity známy.

„Je to hrozně jednoduché. Zeman byl dobrý šéf, ale poté, co skončí, už chce držet otěže v rukách někdo jiný," uvedl jeden z našich zdrojů. Druhá osoba slova potvrdila. „Tím, kdo chce všechno ovládnout, je umělecký šéf Drábek," sdělila.

Strach o práci

Že se v okresním městě něco skutečně děje, bylo jasné už v únoru letošního roku. Divadelní noviny tehdy informovaly, že odchod Ladislava Zemana je spíše spekulace a všichni kolem je popírají. Podle našich zjištění šlo o úmyslné mlžení. Nesmíme totiž zapomenout, že divadlo disponuje rozpočtem 55 milionů korun. Pro letošní, ale i další roky jej nastavil odcházející ředitel Zeman.

Pokračujeme. „Drábek je člověk, který je mrštný v zákulisí a na zaměstnance - herce - hosty divadla může vytvořit tlak zejména tím, že jim suše oznámí, jak se věci mají," dodal zdroj. Detailní být nechtěl. Snadný příměr se ale nabízí. Pokud prý klíčoví lidé nepodpoří kroky Davida Drábka, pravé ruky ředitele a zároveň současného uměleckého šéfa, nemusí jim být prodloužena smlouva a oni tak skončí na dlažbě.

O Drábkovi nepište

ParlamentníListy.cz se snažily získat relevantní odpovědi. Tisková mluvčí města naší redakci řekla: „Opravdu mne, prosím, v této věci berte jenom jako doručovatele informace o výběrovém řízení," s tím, abychom se obrátili přímo na soubor. ParlamentníListy.cz tak učinily. A to jak na sekretariát, na tiskové oddělení i jednotlivé e-maily. Oficiální odpověď nedorazila ani po týdnu.

Nezvyklý byl taky telefonát, který redakce zaznamenala s jednou z významných osobností města. „Prosím vás, nechte to být, vzniká tady špatný tlak a podezírání, ničemu to neprospívá, i když chápu, že to, co se děje, nemusí být v pořádku a pro novináře je to téma. I tak vás prosím, abyste o Davidovi Drábkovi nepsali, protože to ničemu nepomůže a vrchnost si vždy prosadí svou," řekl volající. Ani jeho identitu ParlamentníListy.cz neodkryjí.

Zůstávají tak dva závěry. Z divadla odchází dlouholetý ředitel a jeho nástupce možná bude dosazen po nepříjemném nátlaku na soubor ze strany uměleckého šéfa Davida Drábka. Byla by to velká škoda, jelikož Klicperovo divadlo se (zatím) může pyšnit silnými osobnostmi, jakými jsou Pavla Tomicová, Jiří Zapletal, Ondřej Malý nebo Pavlína Štorková.

Tomáš A. Nový

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace