Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Klicperově divadle v Hradci vládne strach. A všichni o něm mlčí

11.06.2014
V Klicperově divadle v Hradci vládne strach. A všichni o něm mlčí

Foto: Klicperovo divadlo

Popisek: David Drábek

Poté, co správní rada Klicperova divadla v Hradci Králové oznámila, že k 30. červnu odchází ze zdravotních důvodů z funkce dlouholetý úspěšný ředitel Ladislav Zeman, se na redakci ParlamentníchListů.cz obrátily tři zainteresované osoby, které se rozhodly sdělit, co všechno se v mnohokrát oceňovaném souboru děje.

Netřeba chodit kolem horké kaše. Podle našich zjištění letitý ředitel Zeman poslední měsíce trávil spíše po vyšetřeních nebo v nemocnici a zejména proto se rozhodl ukončit své angažmá v královéhradeckém divadle. Město následně oznámilo prostřednictvím tiskových zpráv, že se vypíše výběrové řízení.

Nutností je například bezúhonnost, aktivní znalost jednoho ze světových jazyků či orientace v oboru a kulturní přehled. Evidentně žádný problém najít vhodného kandidáta nebude. Co se tedy stalo? Nechme promluvit některé z dobře informovaných osob. Z jejich tvrzení vyplyne, proč si nepřejí být jmenovány, ačkoli jsou naši redakci jejich identity známy.

„Je to hrozně jednoduché. Zeman byl dobrý šéf, ale poté, co skončí, už chce držet otěže v rukách někdo jiný," uvedl jeden z našich zdrojů. Druhá osoba slova potvrdila. „Tím, kdo chce všechno ovládnout, je umělecký šéf Drábek," sdělila.

Strach o práci

Že se v okresním městě něco skutečně děje, bylo jasné už v únoru letošního roku. Divadelní noviny tehdy informovaly, že odchod Ladislava Zemana je spíše spekulace a všichni kolem je popírají. Podle našich zjištění šlo o úmyslné mlžení. Nesmíme totiž zapomenout, že divadlo disponuje rozpočtem 55 milionů korun. Pro letošní, ale i další roky jej nastavil odcházející ředitel Zeman.

Pokračujeme. „Drábek je člověk, který je mrštný v zákulisí a na zaměstnance - herce - hosty divadla může vytvořit tlak zejména tím, že jim suše oznámí, jak se věci mají," dodal zdroj. Detailní být nechtěl. Snadný příměr se ale nabízí. Pokud prý klíčoví lidé nepodpoří kroky Davida Drábka, pravé ruky ředitele a zároveň současného uměleckého šéfa, nemusí jim být prodloužena smlouva a oni tak skončí na dlažbě.

O Drábkovi nepište

ParlamentníListy.cz se snažily získat relevantní odpovědi. Tisková mluvčí města naší redakci řekla: „Opravdu mne, prosím, v této věci berte jenom jako doručovatele informace o výběrovém řízení," s tím, abychom se obrátili přímo na soubor. ParlamentníListy.cz tak učinily. A to jak na sekretariát, na tiskové oddělení i jednotlivé e-maily. Oficiální odpověď nedorazila ani po týdnu.

Nezvyklý byl taky telefonát, který redakce zaznamenala s jednou z významných osobností města. „Prosím vás, nechte to být, vzniká tady špatný tlak a podezírání, ničemu to neprospívá, i když chápu, že to, co se děje, nemusí být v pořádku a pro novináře je to téma. I tak vás prosím, abyste o Davidovi Drábkovi nepsali, protože to ničemu nepomůže a vrchnost si vždy prosadí svou," řekl volající. Ani jeho identitu ParlamentníListy.cz neodkryjí.

Zůstávají tak dva závěry. Z divadla odchází dlouholetý ředitel a jeho nástupce možná bude dosazen po nepříjemném nátlaku na soubor ze strany uměleckého šéfa Davida Drábka. Byla by to velká škoda, jelikož Klicperovo divadlo se (zatím) může pyšnit silnými osobnostmi, jakými jsou Pavla Tomicová, Jiří Zapletal, Ondřej Malý nebo Pavlína Štorková.

Tomáš A. Nový

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová