Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Parkovací věž pro kola. První v Evropě je v Hradci

14.03.2013
Parkovací věž pro kola. První v Evropě je v Hradci

Autor: Hradec Králové

Popisek: První v Evropě!

V Hradci Králové začal fungovat první parkovací dům pro kola v Evropě.

Netradiční stavba, která má tvar osmibokého tubusu ze skla a oceli a má kapacitu 116 kol, má na své architektonické ztvárnění dokonce ochrannou známku v Česku i EU.

„Cyklodům“, oficiálně nazývaný anglicky jako Biketower, stojí na ideálním místě, na Riegrově náměstí nedaleko hlavního vlakového nádraží a přilehlých zastávek MHD. Uložení kola zde vyjde na pět korun na den.

Inspirací ke stavbě parkovací věže v Hradci Králové byla investorovi, hradecké firmě Systematica, podobná stavba na Tchajwanu, kam spolumajitel společnosti Rudolf Bernart jezdí za výrobci bicyklů.

Inspirace je z Tchajwanu

„Moc se mi to líbilo. A myšlenka postavit něco takového u nás mě už neopustila,“ říká Bernard. Tamní systém však nebyl plně automatický, nerespektoval různé druhy kol a jejich odlišnou hmotnost. Úpravy zabraly další měsíce, než objekt vyhověl jeho představám o automatizaci. Radnice v Hradci Králové, známém jako městu cyklistů, dala nápadu podporu a propůjčila objektu pozemek. Vlastní stavba pak trvala tři měsíce a stála osm milionů korun.

Jedenáctimetrová plně automatizovaná věž z oceli a skla uskladní kola pod střechu na ploše 8 krát 8 metrů. Kola jsou chráněna před deštěm, sněhem a zloději, a tak cyklista může na kole bez obav nechat veškeré vybavení. Výtah umístěný vertikálně ve středu objektu dopraví kolo do jednotlivých pater a umístí je po obvodu na přesně vymezené stání. Cyklista přijede k Biketoweru, odloží si helmu a další věci na kolo, elektronický systém zatím vyhodnotí, zda má kolo správný rozměr. Poté dá cyklista startérem pokyn mechanismu, který kolo odebere. Obdrží žeton s čipem, kde jsou přesné údaje o čase, kdy kolo zaparkoval. Dál se už o nic starat nemusí. Výdej jednoho kola po zaplacení trvá 37 sekund.

„Je to paráda. Jezdím teď díky tomu, že si mám kam bezpečně schovat kolo, na nádraží na vlak do práce skoro každý den,“ řekl Matěj Honzák z nedalekého sídliště Labská kotlina.

Hradecký Biketower šetří místo

Některé evropské státy, kde je cyklistika oblíbeným sportem, také stavějí velké haly pro umístění parkovacích stojanů, nemají však podobu hradeckého Biketoweru. Ten totiž na rozdíl od jiných parkovacích domů pro kola výrazně šetří místo a kola současně ochrání před počasím i zloději.

„Při použití běžných stojanů by se na zastavěnou plochu vešlo jen 10 kol,“ říká Rudolf Bernart. Hradecká věž má osm podlaží, ale je možné stavět menší i vyšší objekty. „Tam, kde budou využívat věž pro kratší parkování během dne, může stačit objekt pro 50 kol. Bike tower je variabilní, což je výhodné,“ doplňuje. 

Firma plánuje s výstavbou biketowerů navázat i v jiných městech Česka, například v nákupních střediscích, uvažuje ale také o horských areálech. Biketower se už probojoval do finále soutěže Česká inovace 2012.

Vendula Kvochová

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace