Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude rok 2013 pro pacienty lepší než ten minulý, ptá se Marková

14.02.2013
Bude rok 2013 pro pacienty lepší než ten minulý, ptá se Marková

Foto: stránky poslankyně

Popisek: Soňa Marková

KOMENTÁŘ Rok 2012 lze bezesporu označit za Hegerův rok experimentů na pacientech. On a s ním i celá Nečasova koalice však hovoří o postupném zavádění zdravotnické reformy do praxe.

Páně ministrova aktivita, bohužel, nepolevuje a připravuje se uskutečnit další ze svých většinou nepromyšlených a pro pacienty „nešťastných“ nápadů. Za nejvýznamnější datum loňského roku lze paradoxně označit první aprílový den. Tehdy vstoupil v platnost trojlístek klíčových zdravotnických zákonů – o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě… a nebyl to Apríl!

Péči definitivně nahradily služby (za peníze?). Skutečně výstižnější název, protože jsme neustále bombardováni tvrzeními o nedostatku finančních prostředků ve zdravotnictví a nutností přispívat si na potřebnou zdravotní péči ze svých stále hubenějších peněženek. Proto byl zaveden tzv. nadstandard, navýšeny poplatky a řada tzv. levných léků vyřazena z úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Pacientům se ale za jejich „větší“ peníze ani náhodou nedostalo slibované lepší péče. Zato zákonodárci mají od té doby plné ruce práce, aby napravili neuvěřitelné množství chyb, které byly narychlo protlačeny sněmovnou a jejich uvedení do praxe vyústilo v každodenní těžko řešitelné problémy pacientů i zdravotníků.

Za všechny připomenu aspoň požadování souhlasu obou rodičů při poskytnutí zdravotnického zákroku nezletilému pacientovi. Některé části těchto zákonů byly zrušeny Ústavním soudem – např. časové omezení institutu dříve vyslovených přání. Jednou z nejvíce opěvovaných novinek bylo zavedení možnosti připlatit si za několik málo nadstandardních výkonů, včetně vybraného operatéra. Kupodivu pacienti tuto „lákavou“ možnost téměř nevyužívají a ani odborné společnosti či sami zdravotníci nepřišli s žádnou další položkou. Nejdříve se čekalo na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten již rozhodnul ve prospěch asociálního nápadu pana ministra, jenže se přišlo na to, že překážkou dalšího rozšíření je i samotná špatná definice. Rozšíření nadstandardu se tedy zatím odkládá na neurčito.

Prvním lednem 2013 nabylo účinnosti nařízení vlády o místní a časové dostupnosti pro jednotlivé lékařské obory a služby a to jak pro ambulantní, tak pro lůžkovou péči. Je otázkou zda představuje pro pacienty skutečné zlepšení právě toto ustanovení, kdy se jim zaručuje dostupnost praktického lékaře, gynekologa, zubaře nebo lékárny do 35 minut jízdy autem nebo hromadnou dopravou! Naštěstí tak úplně nevyšel ničím nepodložený plán ministerstva zdravotnictví zrušit šest až deset tisíc akutních lůžek.

Nemocnice v Královéhradeckém kraji tak mají uzavřené smlouvy s pojišťovnou a pacienti aspoň základní jistotu zajištění potřebné zdravotní péče. Jednou z mála prospěšných změn se jeví zavedení odchodného pro pracovníky zdravotnické záchranné služby, kteří vykonávali tuto činnost po dobu 15 let a dosáhli věku 50 let. Tato novela ale nepochází z dílny ministerstva, nýbrž je společným dílem zákonodárců ze všech parlamentních politických stran.

Rok 2013 přinese v rámci  vládního šetření za každou cenu také maximálně třítýdenní pobyty v lázních a u příspěvkových  pobytů dokonce zkrácení na dva týdny, snížil se počet diagnóz, s nimiž je spojen nárok na lázně. Takto ušetřené finanční prostředky znamenají jednoznačně zhoršení potřebné péče pro pacienty a také pokles počtu pacientů v lázních až o padesát procent. S tím bude spojeno propouštění kvalifikovaného personálu a útlum lázeňských regionů. Špatná zpráva pro Velichovky, Janské Lázně i ty, kteří chtějí obnovit lázně v Náchodě – Bělovsi. Samoplátci, ať již tuzemští nebo zahraniční, nemohou tento výpadek v žádném případě nahradit. Svaz léčebných lázní bije již dlouho na poplach, ale naráží jen na hluchou vládně koaliční zeď.

Pan ministr nám teď chystá další lahůdky v podobě zavedení tzv. dvousložkového pojistného, kde se počítá s tím, že si pacienti zaplatí část pojištění sami. Zdravotní pojišťovny si sami určí výši pojistného, prý vyberou více a budou si moci lépe konkurovat…a neomezeně rozhodovat o tom, jakou léčbu a zda vůbec pacient dostane. Že by podle toho, kolik si každý sám do systému zaplatí?

Také připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích, kterým sleduje  „odpolitizování“ fakultních nemocnic, stejně jako před tím správních rad zdravotních pojišťoven nezaručují, podle mého názoru, skutečný přínos českému zdravotnictví. Je proto nejvyšší čas, aby se nejdéle sloužící ministr zdravotnictví v polistopadové éře sbalil, odešel do propadliště dějin a vzal s sebou i celou asociální a všehoschopnou Nečasovu vládu. Jen tak bude možno – kromě jiného - konečně přijmout KSČM opakovaně předkládaný zákon o úplném zrušení asociálních zdravotnických poplatků a tím začít rok 2013 tak, aby byl lepší než ten minulý. 

Soňa Marková, poslankyně PS PČR, stínová ministryně zdravotnictví KSČM

(zdroj: Zadnice.cz)

Vložil: Redaktor KL