Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opuštěné chaty lákají, strážníci je chrání před zloději

31.10.2013
Opuštěné chaty lákají, strážníci je chrání před zloději

Autor: archiv

Popisek: Městská policie, ilustrační foto

S příchodem podzimu a odjezdem lidí z chat roste riziko nezvaných návštěv rekreačních nemovitostí. Nejde jen o zloděje, ale také o bezdomovce a různé pobudy, kterým opuštěné objekty poskytují dočasnou střechu nad hlavou.

Zabezpečte si svoje chaty, radí jejich majitelům strážníci městské policie, kterým nyní začíná období častějších kontrol chatových a zahrádkářských osad. Chrání tak majetek obyvatel a zároveň pátrají po hledaných nebo pohřešovaných osobách, které se v podobných místech mnohdy ukrývají.

Majitel by měl odstranit slabá místa zabezpečení objektu

„Zaměřujeme se především na kontrolu neporušenosti zámků, okenic nebo dveří, přičemž cílem této činnosti je v maximální možné míře omezit riziko vykrádání rekreačních chat,“ uvedl vedoucí oddělení prevence hradecké městské policie Ivan Dubec. „Zrovna u této chaty je nezajištěné okno, kterým se dovnitř někdo pravidelně dostává,“ říká při jedné z kontrol a ukazuje na šmouhy od podrážek bot na fasádě pod oknem. „Podívejte, uvnitř je dokonce rozestláno, takže tady někdo nocuje. Upozorníme na to majitele a určitě se sem někdy v noci ještě zajedeme podívat,“ slibuje u jedné z chat na břehu Orlice. Podle mluvčí hradeckých strážníků Evy Čížkové nelze rekreační obydlí před odjezdem pouze zamknout.

Majitel by měl zároveň odstranit slabá místa zabezpečení objektu, která by mohla nenechavce lákat. „Pečlivé uzamčení všech dveří a zavření oken případně jejich zajištění okenicemi je samozřejmostí. Vhodné je však rovněž prověření funkčnosti petlic, zamykacích systémů, okenic, mříží, a uložit předměty, které by mohly zloděje lákat, tak, aby nebyly viditelné oknem nebo dveřmi. Žádoucí je rovněž odstranit od chaty žebříky, páčidla a další předměty, které by zloději usnadnily práci. Elektroniku a další cenné věci doporučujeme po sezoně raději odvézt. Důležitá je pravidelná kontrola objektu nejméně jednou za měsíc, přičemž na spolupráci se lidé mohou domluvit třeba se sousedem,“ vypočítává vhodná opatření mluvčí Městské policie Hradec Králové.

Záchrana života

Pozornosti strážníků však neunikají ani opuštěné domy sloužící squatterům, feťákům a bezdomovcům jako dočasné noclehárny. V těchto objektech se však musí pohybovat s velkou opatrností, kromě všudypřítomných použitých injekčních stříkaček se zde často ukrývají také lidé na útěku. Zadržení hledaných nebo pohřešovaných lidí proto není při podobných kontrolách výjimkou. V loňském roce strážníci při podobné akci dokonce zachránili život bezdomovci.

„V polorozbořeném opuštěném domě na Novém Hradci našla hlídka mezi špinavými přikrývkami a páchnoucími hadry ležícího staršího muže. Nekomunikoval, těžce dýchal a na dotazy strážníků neodpovídal. Podle sdělení kamarádů zde v tomto stavu leží už několik dní a bez pomoci se nedokázal ani zvednout. Přivolaní záchranáři zjistili, že zanedbaný muž je dehydrovaný, hladový a na pokraji sil. Pokud by ho hlídka nenašla, pravděpodobně by zemřel,“ popsala Eva Čížková loňskou událost.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace