Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jestli se chcete pobavit, tak do Klicperáku na Soudce v nesnázích

20.10.2013
Jestli se chcete pobavit, tak do Klicperáku na Soudce v nesnázích

Autor: Moravské divadlo Olomouc

Popisek: Ilustrační foto

Hradecké Klicperovo divadlo připravuje premiéru hry Soudce v nesnázích. Je to jedna z řady potřeštěných komedií hraničících s absurdním humorem, jako jsou „Brouk v hlavě“ nebo „Charlyeova teta“, jaké mají naši diváci rádi, říká překladatel Jiří Josek.

V české premiéře, režii Šimona Dominika a překladu Jiřího Joska uvede Klicperovo divadlo 26. října 2013 britskou komedii Arthura Wing Pinera Soudce v nesnázích. O nové hře informovala Marie Šobková z  Klicperova divadla.

Klicperovu divadlu jste nabídl text hry Soudce v nesnázích. Jak jste ho objevil? Co vás osobně na této hře láká?

Na mé domovské scéně v Západočeském divadle v Chebu působím nejen jako kmenový režisér, ale také jako dramaturg. A součástí té dramaturgické poloviny mé práce je číst hry. Neustále. A vloni v zimě jsem takhle, podle lákavě napsané synopse, narazil na čerstvě přeloženého Soudce v nesnázích. Hra mě bavila, ale věděl jsem, že na ni v Chebu nemáme vhodné obsazení. Ovšem ve stejné době jsme s Klicperovým divadlem řešili titul pro mé hostování, měla to být komedie, a já si mezi jinými texty vzpomněl právě na Soudce, poslal jsem ho do Hradce a on už tu zůstal…, řekl režisér Šimon Dominik.

Čím je viktoriánská komedie svůdná i pro české publikum v roce 2013/14?

V Londýně měla tato hra obrovský úspěch. Pro Angličany je hra jistě svůdná i tím, že si v ní dělají legraci sami ze sebe a ze svých národních klišé. Ale myslím si, že hra má spoustu předností i pro nás. Kromě toho, že nabízí opravdu skvělé příležitosti pro herce, je to prostě jedna z řady potřeštěných komedií hraničících s absurdním humorem, jako jsou „Brouk v hlavě“ nebo „Charlyeova teta“ apod., tedy komedií, jaké mají naši diváci rádi, přibližuje Jiří Josek.

„Myslím, že Soudce v nesnázích je výbornou příležitostí vyzkoušet si komediální kvality našeho souboru na klasickém žánru, který v sobě propojuje konverzační a situační komedii. Hry tohoto typu se již dlouho na repertoáru Klicperova divadla neobjevily, proto věřím, že se „Soudce“ stane příjemným zpestřením i pro naše diváky, kteří se chtějí v divadle pobavit a zasmát,“ dodává dramaturgyně Jana Slouková.

Arthur Wing Pinero

Britský dramatik, režisér a herec. Narodil se 24. května 1855 v Londýně Začal studovat práva na univerzitě v Birkbecku, ale v devatenácti letech zběhnul k divadlu. Na konci sedmdesátých let začal psát divadelní hry a vypracoval se časem v úspěšného velmi plodného dramatika, napsal celkem okolo šedesáti her). V roce 1909 byl Pinero povýšen do šlechtického stavu a stal se tak druhým mužem (po W. S. Gilbertovi), který získala titul sir za služby dramatu. Ačkoliv byl ve své době tolik populární, sláva jeho her pominula spolu s nástupem moderní dramatiky. Zemřel v Londýně 23. listopadu 1934 ve věku 79 let.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace