Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jestli se chcete pobavit, tak do Klicperáku na Soudce v nesnázích

20.10.2013
Jestli se chcete pobavit, tak do Klicperáku na Soudce v nesnázích

Autor: Moravské divadlo Olomouc

Popisek: Ilustrační foto

Hradecké Klicperovo divadlo připravuje premiéru hry Soudce v nesnázích. Je to jedna z řady potřeštěných komedií hraničících s absurdním humorem, jako jsou „Brouk v hlavě“ nebo „Charlyeova teta“, jaké mají naši diváci rádi, říká překladatel Jiří Josek.

V české premiéře, režii Šimona Dominika a překladu Jiřího Joska uvede Klicperovo divadlo 26. října 2013 britskou komedii Arthura Wing Pinera Soudce v nesnázích. O nové hře informovala Marie Šobková z  Klicperova divadla.

Klicperovu divadlu jste nabídl text hry Soudce v nesnázích. Jak jste ho objevil? Co vás osobně na této hře láká?

Na mé domovské scéně v Západočeském divadle v Chebu působím nejen jako kmenový režisér, ale také jako dramaturg. A součástí té dramaturgické poloviny mé práce je číst hry. Neustále. A vloni v zimě jsem takhle, podle lákavě napsané synopse, narazil na čerstvě přeloženého Soudce v nesnázích. Hra mě bavila, ale věděl jsem, že na ni v Chebu nemáme vhodné obsazení. Ovšem ve stejné době jsme s Klicperovým divadlem řešili titul pro mé hostování, měla to být komedie, a já si mezi jinými texty vzpomněl právě na Soudce, poslal jsem ho do Hradce a on už tu zůstal…, řekl režisér Šimon Dominik.

Čím je viktoriánská komedie svůdná i pro české publikum v roce 2013/14?

V Londýně měla tato hra obrovský úspěch. Pro Angličany je hra jistě svůdná i tím, že si v ní dělají legraci sami ze sebe a ze svých národních klišé. Ale myslím si, že hra má spoustu předností i pro nás. Kromě toho, že nabízí opravdu skvělé příležitosti pro herce, je to prostě jedna z řady potřeštěných komedií hraničících s absurdním humorem, jako jsou „Brouk v hlavě“ nebo „Charlyeova teta“ apod., tedy komedií, jaké mají naši diváci rádi, přibližuje Jiří Josek.

„Myslím, že Soudce v nesnázích je výbornou příležitostí vyzkoušet si komediální kvality našeho souboru na klasickém žánru, který v sobě propojuje konverzační a situační komedii. Hry tohoto typu se již dlouho na repertoáru Klicperova divadla neobjevily, proto věřím, že se „Soudce“ stane příjemným zpestřením i pro naše diváky, kteří se chtějí v divadle pobavit a zasmát,“ dodává dramaturgyně Jana Slouková.

Arthur Wing Pinero

Britský dramatik, režisér a herec. Narodil se 24. května 1855 v Londýně Začal studovat práva na univerzitě v Birkbecku, ale v devatenácti letech zběhnul k divadlu. Na konci sedmdesátých let začal psát divadelní hry a vypracoval se časem v úspěšného velmi plodného dramatika, napsal celkem okolo šedesáti her). V roce 1909 byl Pinero povýšen do šlechtického stavu a stal se tak druhým mužem (po W. S. Gilbertovi), který získala titul sir za služby dramatu. Ačkoliv byl ve své době tolik populární, sláva jeho her pominula spolu s nástupem moderní dramatiky. Zemřel v Londýně 23. listopadu 1934 ve věku 79 let.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace