Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenecháme seniory třást se zimou! Viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb k nové vyhlášce. Svět Tomáše Koloce

20.08.2022
Nenecháme seniory třást se zimou! Viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb k nové vyhlášce. Svět Tomáše Koloce

Foto: Pixabay

Popisek: Ochrana a péče. Do té patří i boj za práva seniorů.

ROZHOVORY NA OKRAJI Ing. Daniela Lusková, MPA, ředitelka Domova (seniorů) U Biřičky v Hradci Králové a viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, minulou sobotu na Facebooku napsala: „Protestujeme proti návrhu vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu, kterou hodlá regulovat teploty v zařízeních sociálních služeb při předcházení stavu nouze. Stát je povinen zajistit energie. Senioři nemohou nést odpovědnost za nevhodnou zahraniční politiku a za neschopnost vlád. Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, zejména poruchy termoregulace, teplo je základní životní potřebou. Není možné koupat křehké devadesátileté bytosti v teplotě nižší než 24°C. Není možné, aby veškerý svůj čas trávili v prostorách s teplotou do 20°C. A to ani v době nouze. Dodáváme, že stávající vyhláška, regulující teploty, umožňuje vytápět tak, aby senioři měli takové teplo, jaké potřebují.“

Paní inženýrko, kdo všechno za vámi v tomto protestu stojí?

Napsala jsem ho jako ředitelka královéhradeckého seniorského Domova u Biřičky, který má 340 klientů v průměrném věku 86 let, a jako viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, organizace, která reprezentuje zhruba tisícovku poskytovatelů sociálních služeb. Jen v pobytových zařízeních sociálních služeb žije okolo šedesáti tisíc klientů. Ze strany kolegů jsem nezaznamenala, že by někdo nesouhlasil. Avízo o připravované vyhlášce jsem poslala i našemu zřizovateli, kterým je Královéhradecký kraj. Jsem pověřena zastupovat Asociaci v této věci.

Stála jste v čele podobného protestu už v minulosti?

Ano. Na začátku covidu v březnu 2020. I když jsem taky pracovala na ministerstvu, jsem jako dělník, který v sociálních službách dělá celý život, a když už ty jejich nápady od stolu dokapou a pohár přeteče, a já si myslím, že už to útočí na zdravý rozum, využiju sociální sítě, nikoli ale proto, že bych toužila po nějaké pozornosti médií. To nemám zapotřebí, protože nikam nekandiduji. Tehdy jsem napsala dopis směrem k naší ministryni Maláčové a ministru zdravotnictví Vojtěchovi. Ačkoli covid už byl v proudu, vydali doporučené postupy pro ochranu lidí v rezortu, které jsme si my v něm zavedli už v únoru, ale co nevydali, byly potřebné ochranné pomůcky, s odůvodněním, že jich není dost na trhu, ale byly v centrálních skladech ministerstva vnitra. Ministerstva se tehdy nedokázala dohodnout, kdo má sociální služby potřebnými pomůckami zajistit. Na to naše ministryně Maláčová prohlásila, že se bude ptát, ale na nic se nezeptala. Tehdy to šlo rychle. Napsala jsem to v sobotu, média, která si toho všimla, začala pracovat, v neděli se vnitro sešlo se zdravotnictvím, dohodli se, kdo uvolní zásoby pomůcek (bylo to vnitro), a v pondělí už je ty sociální služby měly.

 

Ing. Daniela Lusková, MPA, foto se svolením Daniely Luskové

A kdy trpělivost přetekla tentokrát?

Když jsem dostala k připomínkování návrh vyhlášky MPO včetně její důvodové zprávy. Ta vyhláška má být obdobou stávající vyhlášky, která provádí zákon o hospodaření s energiemi. Doposavad vyhláška umožňovala, že když se domluví více než dvě třetiny osazenstva sociální služby, v našem případě domova seniorů, můžete topit i mimo topnou sezónu a na více stupňů, než je doporučeno, ale nový návrh celý systém z těch doporučených teplot dělá maximální. Mluví o domovech důchodců, ale právně jsou domovy seniorů a obdobná zařízení, což jsou všechna pobytová zařízení sociálních služeb: domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením, ale i odlehčovací služby (zařízení, kde tráví vymezený čas různě handicapovaní lidé pro odlehčení rodinám, které se o ně starají – pozn. autora) a týdenní stacionáře (jejichž klienti tráví víkendy u rodin – pozn. autora).

Nejabsurdnější je to samozřejmě v případě seniorů. U nás v koupelnách se topí na 24 nebo více stupňů, jinými slovy tak, jak to ten starý člověk potřebuje, aby mu nebyla zima, protože v té koupelně stráví taky dvacet minut. Teď se ta teplota snižuje na maximálně 20 stupňů. Naši klienti jsou lidé s průměrným věkem 86 let, a od 80 nastávají u lidí běžně geriatrické syndromy, z nichž jedním je porucha termoregulace. Což není žádná odborná informace, to víme všichni ze svého okolí, že naši starší blízcí jsou v zimě v létě ve svetrech, a já je tady v zimním období, kdy je venku pod nulou, mám nechat v 20 stupních celý den?

To je, tuším, i v rozporu se standardy sociální práce…

Nejen s nimi. Když si vezmete zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách, prováděcí vyhlášku 505, standard 13, tak ten říká: „Poskytovatel zajišťuje materiální, technické a hygienické podmínky, přiměřené druhu poskytované sociální služby, kapacitě, okruhu osob a individuálně určeným potřebám osob.“ A advokátka Mgr. Jana Hamplová dokonce říká, že chystaná vyhláška porušuje celkem pět článků Listiny lidských práv a svobod.

Technicky to, o čem tu mluvíme, je zákon o hospodaření s energiemi, k tomu je prováděcí vyhláška, která je platná už řadu let, a ta stanovuje ty teploty, nějaký rámec. Tomu odporuje nová vyhláška, která má být uplatněna pouze v době tepelné nouze. Ale z její důvodové zprávy ani z tiskové zprávy, která visí na stránkách MPO, nevyznívá, co to nouze v energetice je. Musíte k tomu nastudovat sérii energetických předpisů, abyste porozuměl souvislostem. To ale není úkolem řadových pracovníků ani ředitele sociální služby. Relevantní odůvodnění návrhu má zaznít v dokumentech.  

Navíc je třeba říct, že v těch připomínkách, které jsem odeslala, podotýkám, že je to prakticky neproveditelné, protože většina sociálních zařízení nemá technická zařízení na to, aby hlídala teploměry proti radiátoru. Je něco jiného, když máte byt nebo dům a v něm termostat a dokážete si to v rámci bydlení nějak zregulovat, ale tahle zařízení nejsou na to vybavená. Když už, tak mají termostatické hlavice, kde nastavíte nějakou teplotu, ale naši klienti, kteří jsou lucidní (při jasném vědomí), si s tím stejně otáčejí, jak chtějí, jak je jim teplo. Takže já si nedovedu představit, jak nastavíme kontrolu tam, kde nemáme v každé místnosti teploměr. 

Druhá možnost jistě je, že by to z MPO regulovali sami přerušením dodávky plynu do celého objektu. Pokud by svou navrhovanou absurdní vyhlášku ale chtěli schválit, tak musí říct taky B: Kde se vezmou peníze (a to pro všechny v celé ČR, ne jen pro náš domov!) na technické řešení, které by naplnilo tento jejich nápad. Protože jinak se obě strany vystavují sankci 200 000 korun za nedodržení vyhlášky.

K tomu všemu je ale třeba říct, že současný doporučený postup MPSV k materiálně technickému standardu paradoxně přímo stanoví, že klient musí mít možnost si teplotu regulovat sám. 

Shrnuto: Vláda, která má za úkol z EU snížit o 15 procent spotřebu energie, udělala to první, co ji napadlo, uvalit tu tíhu na domácnosti a na zařízení, která se starají o ohrožené lidi. Jenže tím, kdo je povinen zajistit energie, je STÁT. To, jakou zahraniční politiku ve vztahu k energetice měly a mají minulé nebo současné vlády, nás v sociálních službách nemusí vůbec zajímat, v tom se zodpovídají voličům, ale my, kdo se staráme o ohrožené, to nemůžeme tak nechat, aby souvislosti jejich politiky dopadaly primárně na seniory, nemocné, děti a obecně domácnosti. Stát si musí hledat jiné řešení nápravy předchozích chyb.

Příklad, že se lze pokusit o zajištění dostatku zdrojů, máme ostatně v našem sousedství, v Maďarsku…

Ano, příklady, že to jde, existují. 

Zmínila jste se, že jste dělník sociální práce, který v tomto oboru působí třicet let. Myslím, že váš názor by podpořilo, kdybyste se blíže zmínila o své práci...

Začínala jsem ve svých osmnácti na okresním úřadě u seniorů, pak jsem dělala sociální pracovnici, na obci s rozšířenou působností vedoucí sociálního, zdravotního a školského odboru, pak na MPSV vedoucí oddělení koncepce sociálních služeb. Od té doby jsem devátý rok tady u seniorů, ale paralelně s touhle prací dělám experta pro MPSV. Pomáhám připravovat některé doporučené postupy, teď aktuálně pracuji na metodice vykazování zdravotní péče. S jednou službou taky vyvíjíme telemedicínu, přenos informací od lékaře k pacientovi pomocí digitálních spojů. Taky jsem pro Výzkumný ústav práce a sociálních věcí dělala některé výzkumy, a věci, které se týkají sociální oblasti, zpracovávám i pro Unii zaměstnavatelských svazů ČR.

V tom všem jsem se vždycky zaměřovala na oblast seniorů, ale i sociálně právní ochranu dětí, to je moje druhá odbornost. Na obci s rozšířenou působností jsem dělala přímou sociálně právní ochranu dětí a doprovázela pěstounské rodiny. Takže dělám celý život pro ohrožené skupiny lidí a protestuji, když někdo od stolu začne říkat, že si v zimě mají vzít svetry. Já si ho klidně vezmu, protože mám to štěstí být stále aktivním člověkem, který ještě nepociťuje problémy se zimou, ale nemůžu to chtít po těch, kteří ty problémy mají. Počínaje našimi bezmála devadesátiletými klienty, které máme podle návrhu nové vyhlášky MPO koupat při 20 stupních, když víme, že jim je zima.

 

QRcode

Vložil: Tomáš Koloc