Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hradec Králové chce rozšířit pravidla Milostivého léta. Týkat by se mohlo i dalších dlužníků

09.08.2022
Hradec Králové chce rozšířit pravidla Milostivého léta. Týkat by se mohlo i dalších dlužníků

Foto: město Hradec Králové

Popisek: Pohled na město Hradec Králové

Na podzim opět začnou platit pravidla vládního programu Milostivého léto, který umožní lidem zbavit se některých svých exekucí. Hradec Králové navíc plánuje tuto iniciativu rozšířit i na dlužníky, kteří městu dluží na nájmu či službách s užíváním bytu, ale nejsou v režimu exekuce. Pravidla již rada města projednala a doporučila zastupitelům. Ti je budou schvalovat na konci srpna. Milostivé léto bude každopádně platit od prvního září do konce listopadu.

V rámci tzv. Milostivého léta budou mít dlužníci vůči veřejnoprávnímu subjektu znovu možnost se výhodně zbavit svých dluhů, například na zdravotním pojištění, za nezaplacené pokuty, jízdu načerno, za nájem v obecním bytě, apod. Pokud zaplatí původní dluh navýšený o administrativní poplatek, stát jim odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh se tak díky tomu může výrazně snížit.

„Pravidla Milostivého léta se však vztahují pouze na exekuce. Městská společnost Správa nemovitostí Hradec Králové přišla s návrhem rozšířit okruh dlužníků, kteří by se potenciálně chtěli zbavit dluhů, o ty, kteří mají uzavřenou dohodu o splátkovém kalendáři, je s nimi veden soudní spor nebo je dluh postižen výkonem rozhodnutí soudu, ale ne exekučního,“ vysvětluje Pavel Marek, náměstek primátora pro oblast správy městského majetku.

„I v našich městem rozšířených pravidlech bude podmínkou prominutí poplatků nebo úroků z prodlení uhrazení jistiny dluhu na nájmu, službách spojených s užíváním bytu a zaplacení nákladů řízení. Máme ale i případy, že bývalí nájemníci již mají jistinu na nájmu uhrazenou a z důchodu je jim stále strháváno několik tisíc korun měsíčně na poplatky z prodlení. Naše dluhová amnestie by proto mohla být i pro tyto dlužníky řešením a významnou pomocí,“ doplňuje Jaroslava Bernhardová, ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové. Podmínky městské dluhové amnestie budou ještě finálně schvalovat zastupitelé na svém zasedání na konci srpna.

Celorepublikové Milostivé léto II

Vláda rozhodla o pokračování tzv. Milostivého léta, tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků, již v květnu. Fyzickým osobám, které mají dluh vůči státu a jiným veřejnoprávním věřitelům vymáhaný soudním exekutorem, se tak opět otevře možnost splatit svůj dluh zjednodušeným a finančně výrazně méně nákladným způsobem.

„Pro dlužníka se ještě jednou a skutečně naposledy otevírá možnost zbavit se exekucí u dluhů vůči státu. V době, kdy dramaticky rostou náklady na energie a základní životní potřeby, je to tak mimořádná jednorázová příležitost, jak se zbavit historické zátěže dluhů, u kterých příslušenství mnohdy nepochopitelně mnohonásobně překročilo výši jistiny samotné. Pro dlužníky, kteří uvázli v této dluhové pasti, se tak otevírá prostor pro nový životní restart," vysvětluje poslanec Marek Výborný.

„Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi. Milostivé léto se tedy vztahuje například na dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám,” vyjmenovává Ministerstvo spravedlnosti.

Statistiky hovoří jasně

„Předpokládám, že v důsledku současné energetické krize a zvyšující se inflace je druhá vlna milostivého léta na místě. Může pomoci především těm, kteří se do akce nemohli zapojit loni. Například proto, že peněžní prostředky, se kterými mohli volně disponovat, použili na úhradu zvýšených cen za energie," vysvětluje ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Slova ministra spravedlnosti dokládají statistiky Českého statistického úřadu. Ten uvádí, že meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci 2021 o 6,6 %, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v listopadu. Průměrná míra inflace za rok 2021 činila 3,8 %. Bylo to o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2008. Ceny zboží úhrnem v roce 2021 vzrostly o 3,5 % a ceny služeb o 4,4 %.

Co se mění

Po věcné stránce se druhé milostivé léto od toho prvního zásadně neodlišuje. Návrh přináší v podstatě prodloužení právní úpravy, přičemž změny spíše vyjasňují některé pojmy, jejichž intepretace v praxi přinesla určité obtíže.

Hlavní změny:

  • Povinní budou moci uhradit vymáhanou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce do 3 měsíců od účinnosti předkládaného návrhu.
  • Paušální náhrada nákladů exekuce se nově stanoví ve výši 1 500 Kč bez DPH.
  • Povinný bude nově muset ve stanovené lhůtě soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle právní úpravy tzv. Milostivého léta.
  • Povinný bude moci požádat soudního exekutora o sdělení výše částky, která má být uhrazena pro splnění podmínek tzv. Milostivého léta, a soudní exekutor bude povinen do 15 dnů odpovědět.
  • Výslovně se stanoví v jakém rozsahu soudnímu exekutorovi náleží náklady exekuce, o kterých bylo rozhodnuto před 1. zářím 2022.

Pomoc pro dlužníky, veřejnoprávní instituce i stát

„Milostivé léto se ukázalo jako velmi výhodné pro všechny tři klíčové aktéry. Nejedná se o žádnou dluhovou amnestii či popření pravidla o tom, že dluhy se mají platit. Naopak věřitelům se jednorázově vrátily celé dlužné jistiny, dlužníci se zbavili desítek tisíc exekucí u dluhů vůči státu a stát vrátil dlužníky do standardních socioekonomických vztahů. Stát ušetří na sociálních dávkách, získá na odvodech těch, kteří už nebudou pracovat někde v šedé zóně, ale podle běžných pravidel," uvádí poslanec Marek Výborný.

První Milostivé léto se uskutečnilo v období mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022. Exekutoři v jeho rámci zastavili 42 tisíc případů (tj. 3,2 %). Aktivní přístup a úhradu zaznamenali pak u zhruba dvou třetin z celkového množství zastavených exekucí.

 

Otázky a odpovědi

Na webu milostiveleto.cz, který k celé akci zřídila organizace Člověk v tísni najdete následující shrnutí nejčastějších otázek a odpovědí:

Co je milostivé léto?

Jde o šanci, jak se zbavit některých exekucí tím, že zaplatíte původní dluh navýšený o administrativní poplatek a stát Vám odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh, který exekutor vymáhá, se díky tomu může výrazně snížit.

Kterých exekucí se milostivé léto týká?

Jde o exekuce, kde oprávněným, tedy věřitelem, je tzv. veřejnoprávní subjekt. Jde zejména o dluhy na zdravotním pojištění, regulační poplatky v krajských či městských nemocnicích, nezaplacené pokuty či koncesionářské poplatky a další. Může jít také o dluhy za jízdu načerno, dluhy za nájem v obecním bytě, dluhy vůči některým dodavatelům energií a nedoplatky za odvoz odpadu. 

Na které exekuce se milostivé léto nevztahuje?

Milostivé léto není možno použít v případech, kdy je oprávněným soukromý subjekt. Týká se to zejména bankovních i nebankovních půjček, dluhů u telefonních operátorů nebo dluhů na nájmu, je-li majitelem nemovitosti soukromý subjekt. Milostivé léto nelze použít také v případech, kdy původní dluh odkoupil soukromý subjekt, a také v situacích, kdy exekuci nevymáhá soudní exekutor, ale příslušný úřad v daňovém a správním řízení.

Mohu v rámci milostivého léta vyřešit více exekucí?

Ano, počet exekucí, u nichž lze odpustit příslušenství, není nijak omezen. Podmínkou je, aby jednotlivé exekuce splňovaly všechny náležitosti (viz předchozí bod).

Slyšel jsem, že exekuce pro malé částky se mají zastavovat automaticky. Je to pravda a jak mám postupovat?

Exekuce, které jsou vedeny pro původní dluh nepřevyšující 1500 Kč, mohou být za určitých okolností opravdu zastaveny automaticky. Podmínkou je, že na ně v období od začátku ledna 2019 do konce prosince 2021 nebylo nic vymoženo a že oprávněný nesložil zálohu na náklady exekuce. Obojí je však třeba prověřit nahlédnutím do spisu.

Kolik musím doplatit?

Aby mohla být exekuce ukončena, musíte exekutorovi zaplatit dosud neuhrazenou dlužnou jistinu a poplatek, který představuje náhradu nákladů exekutora. Výši dlužné jistiny Vám sdělí exekutor. 

Nemám dost peněz. Mohu zaplatit exekutorovi ve splátkách?

To bohužel není možné, exekutorovi je třeba zaplatit dlužnou jistinu naráz, jinak nemůže být příslušenství odpuštěno.

Jak zjistím jméno svého exekutora?

Jméno soudního exekutora najdete v některém z dokumentů o exekuci. Může to být pověření exekutora, exekuční příkaz nebo výzva exekutora. 

Jak zjistím spisovou značku svojí exekuce?

Spisovou značku najdete v exekučním příkazu. Pokud exekuční příkaz nemůžete najít, spisové značky zjistíte z Centrální evidence exekucí. Výpis lze pořídit buď on-line nebo na prostřednictvím Czech POINTu, tedy na poště nebo na obecním úřadu. Počítejte s tím, že výpis z CEE je zpoplatněn částkou 60 Kč za každý dotaz. 

Kolik mám času?

Možnost ukončení exekucí splacením dlužné jistiny je časově omezená, začíná 1. září 2022 a končí 30. listopadu 2022. Žádost exekutorovi o vyčíslení dlužné jistiny je třeba poslat do 15. listopadu, jinak není garantováno, že odpoví včas.

Mohu využít milostivé léto, pokud jsem v oddlužení (neboli v insolvenci)?

Ne, lidé v oddlužení nemohou milostivé léto využívat, protože by tím zvýhodnili jednoho z věřitelů.

Exekutorovi jsem odeslal žádost o vyčíslení dlužné jistiny, ale nedostal jsem odpověď. Co teď?

Exekutor má na odpověď 15 dnů od doručení. Pokud se s odpovědí opozdí, lhůta k úhradě dluhu se prodlužuje na 5 dnů od doručení odpovědi exekutora. To ovšem platí pouze v případě, že jste žádost exekutorovi zaslali do 15. listopadu. Pokud bude exekutor odpovídat e-mailem, nezapomeňte zkontrolovat schránku s nevyžádanou poštou. 

 

Zdroje: město Hradec Králové, Ministerstvo spravedlnosti, milostiveleto.cz

Vložil: Andrea Morkusová