Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S medem z mladých smrkových výhonků… Děti slaví, uspěly v největší marmeládové soutěži na světě

27.06.2022
S medem z mladých smrkových výhonků… Děti slaví, uspěly v největší marmeládové soutěži na světě

Foto: World's Original Marmalade Awards (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Skleničky s marmeládou z celého světa, jedna z nich je i z Čech

Děti z prvního stupně Speciální základní školy Daneta v Hradci Králové slaví nebývalý úspěch. Se svou pomerančovou marmeládou totiž získaly bronzové medaile hned ve dvou kategoriích v největší marmeládové soutěži na světě Dalemain Marmalade Festival and Awards. Ceny jim teď do školy doputovaly přímo z Velké Británie.

Dne 26. května byl škole doručen „královskou poštou“ dopis z Velké Británie, který u všech zúčastněných vzbudil velké nadšení. Právě tam totiž v lednu třída 2.P poslala dvě skleničky pomerančových marmelád, a přihlásila se tak rovnou do dvou z několika kategorií. Konkrétně do kategorií Děti a Nová generace.

 

Tyhle marmelády poslala škola do prestižní britské soutěže. Foto MŠ, ZŠ a SŠ DANETA

„V obou kategoriích jsme k našemu upřímnému překvapení a nadšení obsadili krásná bronzová třetí místa. Velice nás tento úspěch těší, zvlášť když jsou ve třídě středně těžce mentálně postižené děti. Pomerančovou marmeládu žáci vařili a asi i někteří chutnali vůbec poprvé. Zvláštní ingrediencí naší marmelády, která porotu zaujala, byl med z mladých smrkových výhonků,” vysvětlila Iva Pavlatová ze ZŠ Daneta.

Letos porota vybírala z 3000 vzorků z více než 30 zemí světa. Porotci byli mimo jiné z obchodu Fortnum & Mason, který dodává vítězné marmelády na dvůr královny Alžběty II.

Pomáhají i jiným

Marmelády ze ZŠ Daneta posloužily především pro lednovou Tříkrálovou sbírku, kterou škola uspořádala 7. ledna –⁠ její výtěžek putoval na český Dětský hospic Nadačního fondu Klíček. Podobných míst není v České republice zatím mnoho a celé téma dětské paliativní péče si jistě zaslouží více pozornosti.

 

Děti při výrobě marmelády, foto MŠ, ZŠ a SŠ DANETA

Na začátku tohoto roku byl veřejnosti představen dokument, zvaný Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou, život limitující a ohrožující diagnózou a jejich rodiny. Podle jeho autorů, odborníků z mnoha oborů napříč institucemi v zdravotnictví i sociální oblasti, by mohl být základním stavebním kamenem oficiální vládní strategie. Představitelé Nadačního fondu Klíček, manželé Královcovi, jsou zakladateli prvního dětského hospicu v České republice, který byl vybudován v obci Malejovice v středním Posázaví.

První samostatný dětský hospic vůbec vznikl teprve počátkem 80. let ve Velké Británii v Oxfordu. Britové mají velké sociální cítění a smysl pro charitu. A jsou to také milovníci pomerančových marmelád. Není tedy náhodou, že v roce 2005 vznikla ve Velké Británii již zmiňovaná charitativně orientovaná marmeládová soutěž, která čím dál více získává na světovém věhlasu.

Marmeláda jako britský symbol

Tradiční čaj o páté, královna Alžběta II., medvídek Paddington a sendvič s pomerančovou marmeládou… to jsou symboly Velké Británie, které se u příležitosti velkolepých oslav královniných rekordních 70 let na trůnu objevily i v roztomilém skeči, který díky médiím prolétl a pobavil celý svět.

 

 

A právě ocenění Lepkavé tlapky medvídka Paddingtona k dětem ze ZŠ Daneta z Velké Británie připutovalo. „Toto krásné ocenění, doprovázené radostí a chutí pomerančové marmelády, nám symbolizuje, jak je důležité společně tvořit, udržovat tradice, překonávat se a nebát se změřit síly i v zahraničí. A především, jak je krásné a důležité pomáhat ostatním. To jsou hodnoty, které budeme i nadále se žáky a klienty Danety ctít, udržovat a šířit dál. S nadšením, motivováni krásným oceněním a výtěžkem charitativní sbírky celou akci zopakujeme velmi rádi i příští rok,” doplňuje Iva Pavlatová.

MŠ, ZŠ a SŠ Daneta

Škola byla založena v roce 1993 paní Mgr. Věrou Kosinovou. Sídlí v bezbariérové budově v Nerudově ulici, v centru Hradce Králové. V budově je žákům k dispozici devět tříd, relaxační a společenská místnost, dvě rehabilitační pracovny, dvě cvičné kuchyňky, logopedická pracovna, speciální terapeutická místnost, dílna na pracovní vyučování, keramická dílna, šatny, školní jídelna a odborná učebna. Budovu školy obklopuje krásná zahrada s vybaveným sportovním a dětským hřištěm a pozemky pro pěstitelské práce.

Škola je určena žákům s různým stupněm mentálního postižení. Také je určena žákům, u nichž se vyskytuje další postižení: tělesné – od lehčích poruch motoriky až po úplnou imobilitu, smyslové – vady zraku, sluchu, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti apod.

Cílem školy je pomocí specifických výchovných, vzdělávacích a rehabilitačních metod, prostředků a forem poskytovat žákům se zdravotním postižením komplexní péči, vybavit je souborem klíčových kompetencí na úrovni, která je pro ně dosažitelná, a připravit je tak na další vzdělávání, pracovní a sociální uplatnění ve společnosti.

O žáky ve škole pečují učitelé-speciální pedagogové, vychovatelé, výchovný poradce, asistenti, odborní lékaři, logopedi, fyzioterapeuti, psycholog a další specialisté. V jedné třídě je průměrně šest žáků.

 

Pořadatelé soutěže na svém Facebooku zveřejnili mapu, ukazující, odkud všude letošní vítězné marmelády dorazily

The World's Original Marmalade Festival

Každoroční marmeládový festival se těší stále větší a větší popularitě nejen ve Velké Británii, ale i v mnoha dalších zemích světa, ze kterých do soutěže míří originální a nápadité výrobky. Letos se uskutečnil již 17. ročník.

Absolutním vítězem se stal Mike Ranson z Newcastlu se svou sevillskou pomerančovou marmeládou s ciderem a kalvádosem. Tradice velí, že se vítězná marmeláda vyrábí po dobu jednoho roku komerčně jako limitovaná edice, přičemž část tržeb z jejího prodeje jde na charitu. Letos výtěžek z prodeje poputuje charitativním organizacím Hospice at Home Carlisle a North Lakeland a Motor Neuron Disease Association (MND, česky ALS).

 

Mike Ranson se svou vítěznou marmeládou

„Kulinářským dovednostem jsem se poprvé naučil od svého otce, který mě již v raném věku zasvětil do tajů výroby marmelád. Tento recept vznikl po náhodném nákupu marmelády s přidaným ciderem. Rozhodl jsem se, že to udělám lépe, když zkoncentruji klíčové složky sevillských pomerančů a jablečného cideru, aniž bych potřeboval vodu. Přidání kalvádosu pak marmeládě dodalo ten správný šmrnc,” svěřil se nadšený vítěz.

„Jsem rád, že se moje marmelády díky prodeji dostanou na širší trh, ale hlavně že pomohou získat peníze na dobrou věc. Můj otec bohužel zemřel na MND, takže jsem velmi rád, že mohu nominovat právě organizaci MND, abych mohl prostřednictvím milovníků marmelád uctít jeho památku,“ dodává Mike.

(zdroj: MŠ, ZŠ a SŠ DANETA, World's Original Marmalade Awards)

Vložil: Andrea Morkusová