Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lízátka šla k zemi a Hradec Králové truchlí

05.10.2021
Lízátka šla k zemi a Hradec Králové truchlí

Foto: Strabag (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Poprvé se ´lízátka´ rozsvítila v roce 1975, kdy ozářila fotbalový zápas mezi hradeckými Votroky a pardubickým Slovanem. Teď je po repasování čeká druhý život v novém stadionu

Stadion v Hradci Králové dosloužil, místo něj bude stát nový. Stavba fotbalového stadionu začala oficiálně o prázdninách, ale před samotnou stavbou se musí rozebrat vše, co na nynějším stadionu stále je. A jsou tam i legendární lízátka. Ne, nejedná se o žádnou oblíbenou cukrárnu. Lízátka jsou jedinečná osvětlení nad hrací plochou dosluhujícího hřiště, ze kterého bude do budoucna stadion. Hrací plochu osvětlovala od roku 1975. Zmizí lízátka z historie Hradce? Ani omylem, až bude stadion stát, vrátí se i lízátka. Vylepšená, ale stále jedinečná.

O prázdninách zahájilo město Hradec Králové stavbu fotbalového stadionu, samotným stavebním pracím ale nyní předcházela demontáž současného zařízení, jako jsou betonové tribuny, reklamní tabule, veřejná osvětlení, časomíra a mnohé další. V rámci těchto prací byla také zahájena ve čtvrtek 14. září demontáž ikonického osvětlení nad hrací plochou, tzv. lízátek. Demontáž posledního ´lízátka´ proběhla o dva dny později, tedy 16. září. Spolu s tím pokračují práce i mimo staveniště. Projektová dokumentace pro změnu stavby před dokončením je již hotová a nyní se zajišťují stanoviska dotčených orgánů, aby mohlo být zažádáno o povolení změny stavby před dokončením.

 

Pohled na stadion před demontáží ´lízátek. Jak je vidět ze snímku, ze stadionu už zbylo v podstatě jen torzo.

Jak to bude s lízátky do budoucna?

Lízátka jsou jedinečná, ale nevyhovují standardům UEFA. Ti chtějí intenzivnější osvětlení. „Budou posunutá co nejblíže ke hřišti, jak to jen půjde, aby co nejvíce osvětlovala hrací plochu. Přesto to ale podle předpisů UEFA nebude stačit, takže je doplní ještě věnec reflektorů pod střechami tribun, aby bylo osvětlení hřiště rovnoměrné,“ vysvětlil pro iDnes budoucnost hradeckého stadionu architekt nového stadionu Tomáš Vymetálek.

 

V minulosti měla lízátka přes 60 reflektorů o výkonu 2 kilowatty. Zhruba před 25 lety došlo k jejich výměně za výkonnější světla s 3,5 kilowatty, ale jejich počet asi o třetinu klesl. Nově budou stadion osvětlovat LED žárovky.

Také se změní zdroj světla. Nově budou na fotbalisty svítit LED žárovky. „Půjde o LED osvětlení, které má úplně jinou charakteristiku, ta světla jsou lehčí a menší. Ale bude záležet, jakého vybereme dodavatele a jaké budou mít ta světla parametry. Zatím počítáme, že jich tam bude 54, ale může jich být i méně, pokud budou výkonnější,“ objasnil pro iDnes hlavní inženýr stadionu Robert Prix.

 

V dubnu letošního roku podepsalo město Hradec Králové smlouvu s dodavatelským sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont na vybudování nového multifunkčního fotbalového stadionu s cenou 568 milionů korun bez DPH. Nová aréna má být dokončena o dva roky později, tedy v dubnu 2023.

Vizualizace nového stadionu, foto město Hradec Králové

Kapacita multifunkčního fotbalového stadionu bude 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst, pro fotbalové zápasy bude splňovat kategorii UEFA 4 pro mezinárodní utkání. Takže Hradec začne být polem pro světové dění ve fotbalu. Přičemž město usilovalo o to, aby se na stadionu mohly pořádat prestižní mezinárodní zápasy. Součástí stadionu budou i dvě běžecké dráhy, jedna dokonce pod tribunami. Na stadionu bude k dispozici i šest tělocvičen, občerstvení a sedm víceúčelových sálů. V plánech radnice je, že se v prostoru mohou pořádat i jiné akce jako kongresy, kulturní akce nebo trhy. Prostě nové centrum života, a to za to stojí.

 

Jeřáb připraven, a jedem

„Dnešní den je z hlediska stavby stadionu velmi významný, a to jak z pohledu samotného procesu stavby, tak i pro všechny Hradečáky, jelikož stavbaři zahájili demontáž ikonických ´lízátek´ – osvětlení nad hrací plochou stávajícího stadionu. Od jejich prvotní instalace je ještě nikdy nikdo nesundával, nikdo s nimi nemanipuloval, proto to je pro všechny velká premiéra. I přes technickou náročnost celého procesu jsme přesvědčení, že dodavatelské sdružení firem je natolik zkušené a schopné, že se celá akce obejde bez komplikací,“ řekl při pohledu na jeřáby, kteří opatrně snášely relikt minulosti k zemi, primátor města Alexandr Hrabálek.

 

Tanec jeřábů

Demontáž lízátek byla zahájena v úterý 14. září. „Příprava na dnešní demontáž prvního lízátka byla zahájena již průběhu minulého týdne, během něhož byly na všechny stožáry instalovány kotevní prvky, provedeny další potřebné přípravné práce a kontroly odborníky. Dnes ráno jsme otestovali pevnost úchytu na prvním lízátku. Pro vlastní demontáž byly použity dva jeřáby. Na silnější jeřáb s nosností 250 tun byla zavěšena horní část lízátka pod osvětlovacím kruhem. Menší jeřáb držel stožár ve spodní části u jeho paty. Po demontáži podpěr byly zahájeny práce na uvolnění kotevního systému. Přes drobné komplikace způsobené ´stářím´ kotevního prvku se podařilo první lízátko uvolnit a poté již mohli přihlížející sledovat koordinovaný ´tanec´ obou jeřábů, na jehož konci lízátko bezpečně spočinulo na zemi,“ upřesnil Aleš Fišer, technický vedoucí oblasti ze společnosti Strabag.

Po demontáži všech lízátek proběhla pečlivá kontrola jejich stavu, odborníky byl navržen postup jejich oprav a brzy bude zahájeno jejich repasování, které si vyžádá několik měsíců. Na stadionu se tyto světelné stožáry nacházely čtyři, vysoké jsou přibližně 55 metrů a každý z nich váží zhruba 46 tun.

 

Lízátka bradou vzhůru

Další práce

Vedle toho pokračují práce také mimo staveniště, již je dokončena projektová dokumentace změny stavby před dokončením a nyní se připravuje žádost o změnu stavby před dokončením. „Právě díky tomu, že jsme zvolili možnost stavby stadionu podle metody ´design and build´, tedy ‘navrhni a postav‘, mohla se projektová dokumentace ještě upravit a doplnit o vylepšení, která se týkají například multifunkce nebo technických parametrů, které zajistí úspornější provoz, než jsme plánovali,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. O změnu stavby před dokončením bude moci zhotovitel požádat, jakmile budou zajištěna nezbytná stanoviska dotčených orgánů.  

Vložil: Kamil Fára