Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Hradci zdarma. Muzika břeskně rozbije okovy covidu a rozezní se nad hladinou Labe. Opět spolu …protože bez hudby to nejde

15.06.2021
V Hradci zdarma. Muzika břeskně rozbije okovy covidu a rozezní se nad hladinou Labe. Opět spolu …protože bez hudby to nejde

Foto: Patrick Marek

Popisek: Filharmonie Hradec Králové si už svou letošní open air premiéru odbyla. Odehrála koncert v Letním kině Širák s Janem Kučerou a Malina Brothers.

Vědci nedávno zjistili, že mnozí lidé potřebují hudbu stejně jako potravu. Poslech hudby v nich vyvolává stejné reakce, jako když si jedlík dá svůj oblíbený dortík. Tělem i mozkem se rozlije vlna štěstí a uspokojení. A právě takovým lidem vychází Filharmonie Hradce Králové vstříc. 17. června se na Eliščině nábřeží v jejím podání rozezní ty nejušlechtilejší tóny lidské existence. Na programu je Čajkovský, Brahms nebo Beethoven. A na své si přijde i jedlík.

Ve čtvrtek 17. června se před budovou Filharmonie Hradec Králové na Eliščině nábřeží koná Letní koncert pod širým nebem s podtitulem „Opět spolu …protože bez hudby to nejde“. Koncert, který je zdarma, začíná slavnostními fanfárami ve 20 hodin.

 

Program plný chutí

Na programu bude výběr ze symfonií od Brahmse, Čajkovského, Beethovena či Šostakoviče. Kromě hudebního zážitku budou připraveny také stánky s občerstvením. Přijďte si vychutnat trochu netradiční hudební setkání venku pod širým nebem s Filharmonií Hradec Králové, se sklenkou dobrého vína či piva a něčím k zakousnutí z restaurace La Terraza, pojízdného baru BAR jede a kavárny Bon Accord Café. Všichni jsou zváni ke korzu po obou březích Labe při tónech orchestru FHK. Vstup volný. Na setkání konečně po dlouhé době se těší a všechny příznivce, posluchače i kolemjdoucí zve Filharmonie Hradec Králové.

Giuseppe Verdi
Síla osudu, předehra

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 2 D dur op. 36 (výběr)
1. Adagio – Allegro con brio

Johannes Brahms
Symfonie č. 4 e moll op. 98 (výběr)
2. Andante moderato

Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 9 Es dur op. 70 (výběr)
1. Allegro

Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 6 h moll op. 74 – ´Patetická´ (výběr)
4. Finale. Adagio lamentoso

Johannes Brahms
Symfonie č. 4 e moll op. 98 (výběr)
4. Allegro energico e passionato – Più allegro

Filharmonie Hradec Králové
Dirigují studenti Zürcher Hochschule der Künste (Univerzita umění v Curychu) - Jascha von der Goltz, Tobias Wögerer, Jakub Przybycień, Izabelė Jankauskaitė, Luis Toro Araya, Oscar Echeverry. Prof. Johannes Schlaefli - umělecký garant

 

´Zahálení´ při covidu

Filharmonie Hradce Králové nezahálela ani při nařízené uzávěře ohledně covidu. Ba naopak, hýřila činnostmi. „Ani v době přísných opatření naše Filharmonie nezahálela, právě naopak – v době, kdy jsme nemohli koncertovat pro posluchače v našem sále, jsme hledali a nacházeli jiné smysluplné projekty. Podařilo se nám například vyjednat natočení a odvysílání koncertu Záhořovo lože na programu Art České televize, nahrát orchestrální party k chystanému albu a turné s kapelou Lucie, nebo nahrát s dirigentem a moderátorem Lukášem Hurníkem tzv. videominutové vzdělávací koncerty bernsteinovského typu, které jsou k volnému přehrání na platformě YouTube,“ říká Václav Derner, ředitel hradecké Filharmonie, a pokračuje: „V pevné víře a naději v lepší časy jsme také připravovali příští sezónu, vydali programovou brožuru a nyní nabízíme v předprodeji abonmá. To vše proto, že bez hudby to nejde,“ objasňuje ředitel zároveň motto příští sezóny.

 

Filharmonie Hradec Králové: Nahrávání pro Lucii ve studiu Barrandov, foto Tereza Fabiánková

I plány jsou nanejvýš nadějné. Přichystaná nabídka je totiž opět rozmanitá. Z uváděných titulů se posluchači Filharmonie mohou těšit mimo jiné na klavírní koncerty Chopina, Schumanna a Rachmaninova, houslový koncert Beethovena, Čajkovského Patetickou, Mahlerovu Čtvrtou, Dvořákovu Novosvětskou, Sukovu Pohádku, Debussyho Moře, Straussova Zarathustru, uvedení oratorií, kantát, recitálů, premiér dalších hudebních děl a událostí.

Kromě skladatelů a jejich opusů je ale sezóna ve Filharmonii také o setkávání s hudebními osobnostmi. V té nadcházející se posluchači setkají se sopranistkou Simonou Šaturovou, tenoristou Pavlem Černochem a mnoha dalšími pěveckými sólisty, s virtuózními hráči, klavíristou Ivanem Klánským, cembalistkou Barbarou Maria Willi, houslistou Ivanem Ženatým, varhaníkem Jaroslavem Tůmou, cellistou Jiřím Bártou a dalšími vynikajícími interprety. Na pozici šéfdirigenta královéhradecké Filharmonie nadále působí švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. Za dirigentským pultem se dále objeví například Petr Altrichter, Leoš Svárovský, Andreas Sebastian Weisser nebo Tomáš Brauner.

 

Letošní program FHK, foto Tereza Fabiánková

Hudební fórum Hradec Králové

Hudební fórum Hradec Králové – festival soudobé světové hudby – se letos uskuteční v první polovině listopadu, doufají filharmonici, a ve svém sedmnáctém ročníku nabídne publiku, stejně jako loni, tři koncerty reprezentující současnou orchestrální tvorbu, většina skladeb zazní v české premiéře. Jedna ze zařazených skladeb získala Pulitzerovu cenu, jedna byla mezi nominovanými a zároveň získala cenu Grammy. Pozvání k vystoupení na festivalu přijal opět Colin Currie, světová celebrita mezi hráči na bicí nástroje, který měl vystoupit už na loňském (kvůli covidu zrušeném) ročníku. Dále vystoupí také německá klasická houslistka Carolin Widmann, a to v koncertu, který přímo pro ni napsal její bratr Jörg Widmann. Koncerty festivalu každoročně přenáší Český rozhlas Vltava a pro návštěvníky v sále FHK bude zvuková složka tradičně doplněna světelným a výtvarným designem, videoprojekcemi a nonverbálními scénickými prvky.

Vložil: Kamil Fára