Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Hradci Králové někdo zabíjí stromy herbicidem

10.08.2013
V Hradci Králové někdo zabíjí stromy herbicidem

Autor: TSHK

Popisek: Bříza v Kubištově ulici

Technické služby, coby správce městské zeleně, takové případy v poslední době zaznamenaly a nehodlají dále nečinně přihlížet. Připravují trestní oznámení a vyzývají každého, kdo postřehne podobnou činnost, aby ji neprodleně ohlásil.

V Hradci Králové někdo chladnokrevně zabíjí stromy tím, že do kmenů vpraví totální herbicid. Město tím připravuje postupně o zdravé vzrostlé stromy. Městští strážníci se od teď na tuto oblast zaměří, tolerovat nic nebudou. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

Poslední dva případy tohoto ničení vzrostlé zeleně byly zaznamenány na území Hradce Králové v posledním měsíci. „Jedná se konkrétně o strom v Kubištově ulici a podezření máme i u náhle uschlé lípy na třídě SNP, u dubu v ulici kpt. Fechtnera a u dvou bříz v Bezručově ulici. Do vyvrtaných skulin ničitel nalil zřejmě totální herbicid a ještě je zašrouboval zátkou, aby nedošlo ke zředění jedu. V nezředěném stavu totiž jed strom spolehlivěji zahubí,“ přibližuje zřejmou praxi Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradce Králové. Hodnota jednoho stromu vypočtená dle platné metodiky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR dosahuje v jednotlivých případech několik desítek tisíc korun.

Správci zeleně se ve městě starají o více než šedesát tisíc stromů, průběžně se snaží kontrolovat jejich zdravotní stav a svými odbornými zásahy eliminovat případná rizika, která se pojí se starými a nemocnými stromy. Každé takovéto náhlé usmrcení zdravého stromu je velice nepříjemné. Vyzývají proto občany, aby si více všímali dění kolem sebe a případné pochybné činnosti v blízkosti stromů ohlásili. Uchrání tak zdravé stromy i pro další generace. Bez povšimnutí nezůstávají ani výsadby stromů. „Naše organizace pravidelně vysazuje nové stromy náhradou za pokácené, ale i ty často najdeme polámané nebo vyvrácené. Od začátku roku bylo takto zničeno už sedm mladých stromků a v loňském roce patnáct,“ vypočítává Daniel Jeřábek. Ročně v Hradci Králové vysadí zhruba pět nových stromů.

Historie se opakuje, stejný případ se stal před čtyřmi roky

Podobnou zkušenost s ničením vzrostlých stromů má i ředitel královéhradeckých městských lesů Milan Zerzán, který se s podobným případem setkal asi před čtyřmi lety. „Pachatel však tehdy přistižen při činu nebyl, takže to bylo tvrzení proti tvrzení, i když okem lesníka z praxe téměř s jistotou odhadnete, co se se stromem děje,“ říká.

„Jsme o tomto případu informováni a zcela jistě naši strážníci zbystří, pokud při svých pravidelných pochůzkách objeví podobné vandaly, kteří ničí městský majetek,“ říká Jan Mrázek, velitel výkonu služby v královéhradecké městské policii. Upozorňuje, že jediný spolehlivý způsob, kterak pachatele usvědčit, je chytit ho při činu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace