Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Hradci Králové někdo zabíjí stromy herbicidem

10.08.2013
V Hradci Králové někdo zabíjí stromy herbicidem

Autor: TSHK

Popisek: Bříza v Kubištově ulici

Technické služby, coby správce městské zeleně, takové případy v poslední době zaznamenaly a nehodlají dále nečinně přihlížet. Připravují trestní oznámení a vyzývají každého, kdo postřehne podobnou činnost, aby ji neprodleně ohlásil.

V Hradci Králové někdo chladnokrevně zabíjí stromy tím, že do kmenů vpraví totální herbicid. Město tím připravuje postupně o zdravé vzrostlé stromy. Městští strážníci se od teď na tuto oblast zaměří, tolerovat nic nebudou. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

Poslední dva případy tohoto ničení vzrostlé zeleně byly zaznamenány na území Hradce Králové v posledním měsíci. „Jedná se konkrétně o strom v Kubištově ulici a podezření máme i u náhle uschlé lípy na třídě SNP, u dubu v ulici kpt. Fechtnera a u dvou bříz v Bezručově ulici. Do vyvrtaných skulin ničitel nalil zřejmě totální herbicid a ještě je zašrouboval zátkou, aby nedošlo ke zředění jedu. V nezředěném stavu totiž jed strom spolehlivěji zahubí,“ přibližuje zřejmou praxi Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradce Králové. Hodnota jednoho stromu vypočtená dle platné metodiky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR dosahuje v jednotlivých případech několik desítek tisíc korun.

Správci zeleně se ve městě starají o více než šedesát tisíc stromů, průběžně se snaží kontrolovat jejich zdravotní stav a svými odbornými zásahy eliminovat případná rizika, která se pojí se starými a nemocnými stromy. Každé takovéto náhlé usmrcení zdravého stromu je velice nepříjemné. Vyzývají proto občany, aby si více všímali dění kolem sebe a případné pochybné činnosti v blízkosti stromů ohlásili. Uchrání tak zdravé stromy i pro další generace. Bez povšimnutí nezůstávají ani výsadby stromů. „Naše organizace pravidelně vysazuje nové stromy náhradou za pokácené, ale i ty často najdeme polámané nebo vyvrácené. Od začátku roku bylo takto zničeno už sedm mladých stromků a v loňském roce patnáct,“ vypočítává Daniel Jeřábek. Ročně v Hradci Králové vysadí zhruba pět nových stromů.

Historie se opakuje, stejný případ se stal před čtyřmi roky

Podobnou zkušenost s ničením vzrostlých stromů má i ředitel královéhradeckých městských lesů Milan Zerzán, který se s podobným případem setkal asi před čtyřmi lety. „Pachatel však tehdy přistižen při činu nebyl, takže to bylo tvrzení proti tvrzení, i když okem lesníka z praxe téměř s jistotou odhadnete, co se se stromem děje,“ říká.

„Jsme o tomto případu informováni a zcela jistě naši strážníci zbystří, pokud při svých pravidelných pochůzkách objeví podobné vandaly, kteří ničí městský majetek,“ říká Jan Mrázek, velitel výkonu služby v královéhradecké městské policii. Upozorňuje, že jediný spolehlivý způsob, kterak pachatele usvědčit, je chytit ho při činu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace