Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Malá fakulta, velký dopad na přírodu. UHK vsadila na čistou filtrovanou vodu a ušetřila za rok přes tunu plastu

15.10.2018
Malá fakulta, velký dopad na přírodu. UHK vsadila na čistou filtrovanou vodu a ušetřila za rok přes tunu plastu

Autor: Facebook

Popisek: Univerzita Hradec Králové

Před rokem odstartovala spolupráce mezi společností Filtermac a Univerzitou Hradec Králové. Fakulta Informatiky a managementu (FIM UHK) se zapojila do projektu škol BEZ PET lahví a nabízí tak svým studentům alternativu k balené vodě. Studenti nosí jednu lahev a s tou si chodí do Filtermacu pro vodu, tím za jeden rok ušetřili 1.530 kg, což vychází přibližně na 1 kg na studenta ročně.

„Studenti i zaměstnanci tuto možnost uvítali a využívají jí natolik, že se nám chvílemi před automatem na pitnou vodu tvoří i kratší fronta. Jsme hrdí na skutečnost, že jsme byli první instalací tohoto typu zařízení v naší zemi mimo Prahu a přestože jsme relativně malá fakulta, celkem se u nás za jediný rok provozu už ušetřilo 61 200 půllitrových PET lahví. Automat na pitnou vodu zdarma má i další neméně důležité efekty. Dostatek tekutin je nepochybně zdravý, podporuje koncentraci a již zmíněné krátké fronty jsou navíc ideální k podpoře vzájemné komunikace,“ uvádí s úsměvem profesor Josef Hynek, děkan FIMky.

V kanceláři Institutu dalšího vzdělávání si mohou studenti UHK koupit i FIMáckou skleněnou láhev, zdroj Facebook

Síť Filtermaců již pokrývá šest českých škol

Kromě FIM projekt Filtermac využívá dalších pět českých vysokých škol v Praze a Brně. Cílem je omezit využívání PET lahví na vysokých školách. Filtermac využívají vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality právě ve chvíli, kdy si ji uživatel stáčí do své láhve. Uhlíkové filtry odstraní z vody veškeré chutě a pachy a UV světlo zlikviduje případné bakterie. Výsledkem je kvalitní voda vynikající chuti, která je čerstvá, necestuje po silnici a zbytečně se neskladuje. „Síť automatů Filtermac díky zájmů jejich studentů i zaměstnanců šetří k dnešnímu dni cca 180 000 PET láhví měsíčně. Od započetí celého projektu se podařilo ušetřit přes 1,5 milionu PET lahví a tím redukovat o 85 516 kg množství CO2. Zapojením do projektu se tak každá škola významně podílí na snížení znečištění planety,“ povzbuzuje Martin Václavík, zakladatel projektu Filtermac.

Perlivá i neperlivá varianta

Pro studenty se stal za rok své působnosti v areálu školy Filtermac již nepostradatelný. „Zprvu jsem Filtermacu nevěřila. Trvalo mi asi 2 měsíce, než jsem aktivně začala vnímat jeho přítomnost na naší fakultě a odhodlala se k jeho použití. Ale dnes je už pro mě neodmyslitelnou součástí každodenního života. Snažím se více kontrolovat svůj pitný režim a Filtermac mne v tomto předsevzetí maximálně podporuje. Voda je chutná a moc oceňuji možnost načerpat si i vodu perlivou. Kdo by nechtěl takhle jednoduchou a levnou cestou šetřit naši planetu?“  říká Julia-Maria Finková, studentka oboru Management cestovního ruchu.

Kdo by nechtěl takhle jednoduchou a levnou cestou šetřit naši planetu? Foto FIM UHK

Čistá voda má přesah i do firemní kultury

Zásadní pro hladký průběh projektu je i výběr sponzora. Provoz automatu je totiž výlučně ze sponzorských příspěvků a UHK už nemusí nic dotovat. Od října se začala na provozu podílet společnost Quadient. Quadient má velké vývojové centrum softwaru právě v Hradci Králové, které čítá přes 300 zaměstnanců, ale jejich software se prodává po celém světě. Letos společnost oslavila 20 let a s FIMkou již dlouhodobě spolupracuje na různých projektech.

„FIMka je pro nás klíčová, protože velká část našich zaměstnanců úspěšně absolvovala právě vzdělání v této instituci.  Rádi si proto naše budoucí i stávající zaměstnance hýčkáme. Čistá voda je absolutní základ a držíme se toho i v našem pracovním prostředí, kde svým zaměstnancům taky nabízíme filtrovanou variantu. Sami jsme díky zavedení tohoto opatření snížili plastový odpad o 13%. Aktuálním trendem je i téma předcházení vzniku plastového odpadu, na který se i my interně zaměřujeme. Od září máme v týmu novou kolegyni, která bude kromě jiného vyhodnocovat a předcházet negativnímu dopadu naší společnosti na životní prostředí. Projekt Filtermac tedy plně souzní s naší firemní kulturou a doplňuje naše poslání,“ dodává Zuzana Kliková z HR týmu Quadient.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace