Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Malá fakulta, velký dopad na přírodu. UHK vsadila na čistou filtrovanou vodu a ušetřila za rok přes tunu plastu

15.10.2018
Malá fakulta, velký dopad na přírodu. UHK vsadila na čistou filtrovanou vodu a ušetřila za rok přes tunu plastu

Foto: Facebook

Popisek: Univerzita Hradec Králové

Před rokem odstartovala spolupráce mezi společností Filtermac a Univerzitou Hradec Králové. Fakulta Informatiky a managementu (FIM UHK) se zapojila do projektu škol BEZ PET lahví a nabízí tak svým studentům alternativu k balené vodě. Studenti nosí jednu lahev a s tou si chodí do Filtermacu pro vodu, tím za jeden rok ušetřili 1.530 kg, což vychází přibližně na 1 kg na studenta ročně.

„Studenti i zaměstnanci tuto možnost uvítali a využívají jí natolik, že se nám chvílemi před automatem na pitnou vodu tvoří i kratší fronta. Jsme hrdí na skutečnost, že jsme byli první instalací tohoto typu zařízení v naší zemi mimo Prahu a přestože jsme relativně malá fakulta, celkem se u nás za jediný rok provozu už ušetřilo 61 200 půllitrových PET lahví. Automat na pitnou vodu zdarma má i další neméně důležité efekty. Dostatek tekutin je nepochybně zdravý, podporuje koncentraci a již zmíněné krátké fronty jsou navíc ideální k podpoře vzájemné komunikace,“ uvádí s úsměvem profesor Josef Hynek, děkan FIMky.

V kanceláři Institutu dalšího vzdělávání si mohou studenti UHK koupit i FIMáckou skleněnou láhev, zdroj Facebook

Síť Filtermaců již pokrývá šest českých škol

Kromě FIM projekt Filtermac využívá dalších pět českých vysokých škol v Praze a Brně. Cílem je omezit využívání PET lahví na vysokých školách. Filtermac využívají vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality právě ve chvíli, kdy si ji uživatel stáčí do své láhve. Uhlíkové filtry odstraní z vody veškeré chutě a pachy a UV světlo zlikviduje případné bakterie. Výsledkem je kvalitní voda vynikající chuti, která je čerstvá, necestuje po silnici a zbytečně se neskladuje. „Síť automatů Filtermac díky zájmů jejich studentů i zaměstnanců šetří k dnešnímu dni cca 180 000 PET láhví měsíčně. Od započetí celého projektu se podařilo ušetřit přes 1,5 milionu PET lahví a tím redukovat o 85 516 kg množství CO2. Zapojením do projektu se tak každá škola významně podílí na snížení znečištění planety,“ povzbuzuje Martin Václavík, zakladatel projektu Filtermac.

Perlivá i neperlivá varianta

Pro studenty se stal za rok své působnosti v areálu školy Filtermac již nepostradatelný. „Zprvu jsem Filtermacu nevěřila. Trvalo mi asi 2 měsíce, než jsem aktivně začala vnímat jeho přítomnost na naší fakultě a odhodlala se k jeho použití. Ale dnes je už pro mě neodmyslitelnou součástí každodenního života. Snažím se více kontrolovat svůj pitný režim a Filtermac mne v tomto předsevzetí maximálně podporuje. Voda je chutná a moc oceňuji možnost načerpat si i vodu perlivou. Kdo by nechtěl takhle jednoduchou a levnou cestou šetřit naši planetu?“  říká Julia-Maria Finková, studentka oboru Management cestovního ruchu.

Kdo by nechtěl takhle jednoduchou a levnou cestou šetřit naši planetu? Foto FIM UHK

Čistá voda má přesah i do firemní kultury

Zásadní pro hladký průběh projektu je i výběr sponzora. Provoz automatu je totiž výlučně ze sponzorských příspěvků a UHK už nemusí nic dotovat. Od října se začala na provozu podílet společnost Quadient. Quadient má velké vývojové centrum softwaru právě v Hradci Králové, které čítá přes 300 zaměstnanců, ale jejich software se prodává po celém světě. Letos společnost oslavila 20 let a s FIMkou již dlouhodobě spolupracuje na různých projektech.

„FIMka je pro nás klíčová, protože velká část našich zaměstnanců úspěšně absolvovala právě vzdělání v této instituci.  Rádi si proto naše budoucí i stávající zaměstnance hýčkáme. Čistá voda je absolutní základ a držíme se toho i v našem pracovním prostředí, kde svým zaměstnancům taky nabízíme filtrovanou variantu. Sami jsme díky zavedení tohoto opatření snížili plastový odpad o 13%. Aktuálním trendem je i téma předcházení vzniku plastového odpadu, na který se i my interně zaměřujeme. Od září máme v týmu novou kolegyni, která bude kromě jiného vyhodnocovat a předcházet negativnímu dopadu naší společnosti na životní prostředí. Projekt Filtermac tedy plně souzní s naší firemní kulturou a doplňuje naše poslání,“ dodává Zuzana Kliková z HR týmu Quadient.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová