Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třeba i jen drobné investice, porota ale ocenila dlouhodobou koncepci. Hradec se o památky stará, Praha by mohla závidět

24.04.2018
Třeba i jen drobné investice, porota ale ocenila dlouhodobou koncepci. Hradec se o památky stará, Praha by mohla závidět

Foto: Facebook

Popisek: Vodní elektrárna Hučák. Hradec pečuje i o průmyslovou architekturu, která třeba v Praze nikoho moc nezajímá

FOTO Nejlepší program regenerace městských památkových rezervací a zón v Královéhradeckém kraji má město Hradec Králové. Ocenění Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska obdrželo město za dlouhodobou a systematickou péči o architektonické kulturní dědictví na území městské památkové zóny v roce 2017.

„V posledních několika letech se v našem městě nerealizovala žádná zásadní či větší revitalizace historické památky. Jde spíše o menší a drobné investice do památkového fondu. Porota však ocenila dlouhodobý koncepční přístup města, které své památky opravuje systematicky a poskytuje dotace i jiným majitelům na rekonstrukce památkových objektů na území města,“ objasnil důvody ocenění Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu.

Finanční injekce pro soukromníky

Město každoročně vypisuje dotační program určený majitelům domů či objektů, které jsou přímo památkově chráněné nebo mají výraznou kulturní hodnotu. Loni takto rozdělilo téměř deset milionů korun, podobnou částku má v rozpočtu připravenou i pro tento rok. Žadatelé mohou dotaci využívat na opravy oken, fasád, střech, restaurátorské práce nebo stavebně-historický průzkum budov v městské památkové rezervaci či zóně.

Nádherná labská elektrárna Hučák

Jednou z památek je vodní elektrárna Hučák, kterou v roce 1907 postavil profesor inženýr Karel Novák. Stavitel upozornil, že Labe má proměnlivý tok, je tedy nutné přednostně vystavět parní rezervu. Samotná vodní elektrárna byla spuštěná v roce 1910. Budovu elektrárny navrhl architekt František Sander. Podle fotografií se o celé dílo Hradec Králové stará skutečně předpisově.

Zrekonstruovaná Bílá věž

Renesanční zvonice (kampanila) byla postavena v letech 1574-1589 za panování císaře Maxmiliána II. Sloužila městu zároveň jako strážní a požární věž. Její původní název byl Nová věž, teprve v pozdějších letech se ujalo označení Bílá věž a to pro bílý kámen, který byl na její stavbu lámán u obce Boháňka – Skála.

Historická radnice

Budova bývalé radnice č.p.1 na Velkém náměstí prošla mnoha slohovými přestavbami. Gotické sklepy dnes připomínají dobu založení původního domu, ale podrobnější informace chybějí. První zmínka o radnici je z roku 1418. Roku 1588 byla budova radnice opravována, získala renesanční podobu, v této době zde bylo zřízeno i vězení. Roku 1696 byla vystavěna dřevěná věžička s hodinami. V roce 1742 byla připravována přestavba radnice stavitelem Fr. Kermerem. Ale až v letech 1786 byly vystavěny nové věže s hodinami, které byly uvedeny do chodu roku 1790, když byla zbořena původní věžička.

Chrám svatého Ducha

Katedrální chrám sv.Ducha patří k nejvýznamnějším památkám Hradce Králové. Počátky majestátní gotické cihlové stavby založené královnou Eliškou Rejčkou, vdovou po králi Václavu II., se uvádějí do roku 1307, první věrohodná zpráva pochází z roku 1313. Stavební práce spojené s vybudováním trojlodí, presbytáře a se založením věží byly uskutečněny ještě před požárem města roku 1339. Poté byl značně poškozený kostel opravován a teprve někdy kolem roku1360 výstavba pokračovala dokončením věží a zbudováním sakristie a jižního, tzv. Královského vchodu s předsíní. Datum ukončení stavby není známo, ale v době pobytu královny Elišky Pomořanské v Hradci roku 1378 byl farní chrám již na vrcholu slávy.

Do muzea v historické památce

Roku 1898 věnovalo město na stavbu historického a průmyslového muzea pozemek na nábřeží Elišky Pomořanské. Již v tomto roce první návrhy zpracoval arch. Jan E. Koula. Ty však představitele města příliš neuspokojovaly. V době, kdy byl stavěn Okresní dům navržený arch. Janem Kotěrou, byly u tohoto architekta objednány návrhy budovy muzea a na jejich základě byla roku 1907 objednána podrobná stavební dokumentace. Monumentální budova muzea na městském nábřeží byla realizována v letech 1909 – 1912 a stala se symbolem nastupující české moderny.

Současné opravy

V současnosti město opravuje roubený kostel sv. Mikuláše, který byl v roce 1935 převezený ze Slovenska do Jiráskových sadů jako památník padlým legionářům. Veřejnosti by se měla tato památka, jejíž obnova bude stát více než 18 milionů korun, znovu otevřít na podzim. Zároveň je těsně před zahájením rekonstrukce budovy Muzea východních Čech, která je jedinou národní kulturní památkou v Hradci Králové. Na tuto opravu za necelých 82 milionů korun by mohlo město získat dotaci ve výši až 90 % nákladů. Rekonstrukce mimo jiné zpřístupní terasu u kopule na střeše budovy muzea a nabídne tak obyvatelům a návštěvníkům města nový výhled na část centra města podél labského nábřeží. V muzeu, které provozuje krajská příspěvková organizace, zároveň vzniknou nové výstavní prostory, část z nich bude nově spravovat přímo město.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb