Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako v detektivce: Odhalení zfalšovaného důkazu ve sporu o značku PRIM díky psacímu stroji, který ještě nebyl na trhu

01.03.2018
Jako v detektivce: Odhalení zfalšovaného důkazu ve sporu o značku PRIM díky psacímu stroji, který ještě nebyl na trhu

Autor: PRIM

Popisek: Hodinky PRIM, česká hodinářská legenda

Falsifikátem je podle nezávislého znaleckého zkoumání jeden z klíčových důkazů, které společnost MPM - Quality od roku 2015 prezentuje na podporu svého tvrzení, že autorem loga PRIM byl známý grafik Jiří Rathouský. Jde o údajný zápis z porady z roku 1968, ve kterém je mimo jiné zmíněno jméno Mgr. Rathouského. Ze závěrů znaleckého posudku jednoznačně vyplývá, že dokument vznikl podstatně později, než je datum na dokumentu uváděné, tj. 18.12.1968. Podle nezávislého soudního znalce byl napsán na psacím stroji, který se vyráběl v letech 1973-1974.

Manželé Jarešovi, dědici po grafikovi Jiřím Rathouském, již dříve několikrát neuspěli u českých i evropských úřadů se snahou o prokázání autorství loga PRIM. Přesto s nimi společnost MPM-Quality uzavřela licenční smlouvu a o nikdy neprokázané autorství Mgr. Rathouského se velmi často opírá. V současné době se tato věc řeší také před Krajským soudem v Hradci Králové. Právě pro toto řízení nezávislý znalecký posudek vznikl.

Ochranná známka

Jediným oprávněným subjektem, který může v České republice používat na své náramkové hodinky označení PRIM, je aktuálně tradiční výrobce hodinek ELTON hodinářská, a.s., který je podle dřívějších platných soudních i správních rozhodnutí právním pokračovatelem národního podniku ELTON. Společnosti MPM – Quality byla totiž již na sklonku roku 2016 podle pravomocného rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví vymazána i slovní ochranná známka PRIM pro náramkové hodinky – nezáleží tedy na tom, jaké písmo nebo logo je použito.

Logo, které je předmětem sporu

Kdy vznikl falsifikát

Kdy přesně falsifikát, prezentovaný společností MPM-Quality a manželi Jarešovými, vznikl, kdo a za jakým účelem jej vytvořil, není v tuto chvíli jasné. Pochyby o jeho pravosti však vzbuzovaly od počátku i některé údaje v obsahu. Píše se v něm například o „Ministerstvu průmyslu a obchodu“, které v roce 1968 vůbec neexistovalo. Ministerstvo tohoto jména vzniklo až v roce 1992. V roce 1968 se nazývalo Ministerstvem těžkého průmyslu (viz oficiální web MPO).

Účelové jednání

„Tvrzení společnosti MPM-Quality, že autorem loga je Jiří Rathouský, považujeme od počátku za účelové. Je přece nemyslitelné, aby se uznávaný grafik, o jehož práci byla napsána řada článků, nikde ani slovem nezmínil o tom, že jeho autorské dílo nosí na zápěstí každý druhý Čechoslovák,“ říká generální ředitel společnosti ELTON hodinářská Michal Batelka. Autorem známého loga PRIM je tedy podle všech dosavadních rozhodnutí bývalý zaměstnanec n.p. ELTON, pan Josef Žid.

Závěry soudního znalce budou využity i v dalších sporech, ve kterých je tento falsifikát použit jako důkaz. „Jsem přesvědčen, že i toto zjištění přispěje k ukončení mnohaletých sporů a všechny hodinky PRIM na našem trhu budou pocházet již jen z produkce ELTON hodinářská, která je v ČR prokazatelně vyrábí,“ dodává Michal Batelka.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace