Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé prý chtějí zpět stát, který jim ukradli kapitalističtí elitáři

20.02.2018
Lidé prý chtějí zpět stát, který jim ukradli kapitalističtí elitáři

Foto: Facebook / Zdeněk Škromach

Popisek: Jan Hamáček na sjezdu ČSSD

FOTO Nedělní, mimořádný sjezd ČSSD, konající se tentokrát v budově Střelnice v Hradci Králové, byl skutečně netrpělivě očekáván. Dlouho dopředu se totiž počítalo s tím, že by mohl pomoci vyřešit současný pat na české politické scéně tím, že by ČSSD podpořila menšinovou vládu hnutí ANO, případně do ní vstoupila. Toto řešení přijel na sjezd osobně navrhnout i prezident Miloš Zeman, který ČSSD nabádal, aby nezůstávala v opozici.

Navíc bylo dění  na sjezdu velmi napínavé, podobně jako některé disciplíny na olympijských hrách, protože  se o funkci nového lídra strany utkalo hned sedm zájemců,  což je v českých podmínkách výjimečné. Ačkoliv se v jednotlivých diskusních příspěvcích několikrát objevil požadavek, aby byla strana  jednotná, jednání začalo bratrovražedným bojem. Jeden z delegátů dokonce navrhl, aby se strana rozpustila. Bývalý ministr průmyslu Jan Mládek obvinil současné vedení  ČSSD, že se snaží jednání zmanipulovat tím, že byl svolán pouze jako jednodenní, a žádal jeho rezignaci. Když už byl v ráži, vyčetl  bývalým členům vlády kauzu lithium, která se podle něj stala  jednou z příčin prohry  sociálních demokratů v parlamentních volbách. 

Vtipný moment před sjezdem. (Mimochodem, díky Zdeňku Škromachovi máme alespoň nějaké fotky, ČSSD se neobtěžovala a jednotliví členové na svoje FB zřejmě kašlou.)

Ani Macron, ani Fico

V dalším vystoupení to ovšem popřel dosavadní úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec s tím, že tato kauza byla vymyšlená. A je faktem, že po volbách se o ní rázem přestalo hovořit. Sám Chovanec přitom také nešetřil kritikou, a dokonce i sebekritikou. Mimo jiné přiznal, že není Macron, ani Fico. Výrazně se vymezil proti Andreji Babišovi a možnosti vstupu ČSSD do vlády: „Do té vlády raději vůbec nechoďme,“ nabádal spolustraníky.

Varoval před tím, že by koaliční partner mohl stranu kdykoliv zaprodat, a připoměl, že hnutí ANO vyhazuje z funkcí členy strany. Nakonec ještě dodal: „Stále jsem přesvědčen, že Andrej Babiš by neměl být premiérem jako trestně stíhaný člověk. Za tím bychom si měli stát, pokud nechceme ztratit poslední zbytky voličů.“ Za tento postoj sklidil velký potlesk. 

 

Jiří Zimola si nasadil růžové brýle...

Favorit Hamáček, růžový Zimola

Na ANO na Střelnici zacílil i jeden z favoritů na funkci předsedy, Jan Hamáček. Ten vítězné  hnutí dokonce obvinil, že vytunelovalo program ČSSD, ale přesto doporučil, aby s ním ČSSD jednala o účasti ve vládě. Zdůvodnil to tím, že když bude strana v opozici, tak tam bude s Kalouskem a Fialou. Delegáty sjezdu nakonec nejvíce zaujal Jiří Zimola, především malým happeningem. V úvodu vystoupení  si totiž nasadil růžové brýle a pár jich nechal rozdat také  v sále, aby dal jasně najevo, jak tristní je situace v ČSSD a jak ji nejspíše vidí její současné vedení.

Fatální propad ČSSD ve volbách vysvětloval mimo jiné tím, že strana přestala poslouchat své voliče. „A tak nám lidi odvedl miliardář,“ postěžoval si a tvrdil také, že lidé chtějí zpátky stát, který jim ukradli kapitalističtí elitáři.  Jenže výsledky parlamentních voleb ani současné preference tomu rozhodně nenasvědčují.  Navíc se Zimola netají tím, že hodlá podpořit vládu, kterou řídí právě kapitalistický elitář.

 

Hamáček a Zimola - nové vedení 

Nepoučitelní?

Svým originálním vystoupením  způsobil Zimola dosti značné překvapení, když postoupil společně s Janem Hamáčkem do druhého kola volby o předsedu strany. Porazit favorizovaného Hamáčka se mu však nakonec nepodařilo. Jan Hamáček získal v druhém kole 271 hlasů, zatímco Jiří Zimola 224.  Mnoho bývalých i současných voličů ČSSD přesto vyjádřilo nad výsledkem mimořádného sjezdu zklamání. „Jste nepoučitelní,“ vzkázali novému vedení a straně prorokují definitivní konec.

Vložil: Adéla Hofmanová