Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo se pokusil zabít kadeřnici v kauze Nečesaný již těžko zjistíme. Elitní policista totiž lže, píše Šalamoun

15.11.2017
Kdo se pokusil zabít kadeřnici v kauze Nečesaný již těžko zjistíme. Elitní policista totiž lže, píše Šalamoun

Foto: Facebook

Popisek: Foto z pracovní schůzky s poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za účasti předsedy spolku Johna Boka (vpravo) a místopředsedy spolku Václava Peričeviče. Cílem setkání bylo informovat poslance o kauzách, které spolek Šalamoun monitoruje a to zejména Lukáše Nečesaného, Jana Eliáše a Petra Kramného...

A podle všeho kontaminoval důkazy. O co jde? Mladík Lukáš Nečesaný byl v roce 2013 obviněn z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Od počátku vinu odmítá a proti verdiktům soudů se odvolává. Krajský soud v Hradci Králové se v listopadu 2017 kauzou zabývá už počtvrté. Nečesaný dostal v Hradci dvakrát za sebou 16 let vězení a potřetí o tři roky nižší trest. Nejvyšší soud totiž v dubnu 2017 podruhé rozsudek zrušil a vrátil kauzu krajskému soudu, aby případ znovu projednal nový senát. V pondělí 13. 11. zazněly u královéhradeckého krajského soudu závěrečné řeči. Žalobkyně uvedla, že Nečesaný je jediným možným pachatelem a navrhla mu 13 let vězení. Kauze se od počátku věnuje Šalamoun, spolek na podporu nezávislé justice v ČR, který v celé kauze zjistil řadu frapantních pochybení v postupu policie i soudů.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři. Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Údajný pachatel Lukáš Nečesaný v pondělí u královéhradeckého soudu (iDnes.cz / repro)

Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

Policajt, nebo rošťák?

Prý elitní policista chodil s dámou na pervitinu, která je ve vězení za krádeže… V případu Lukáše Nečesaného vypovídala již předtím bývalá milenka detektiva, který případ vyšetřoval.  Soud dokonce musel začít později, protože se na tuto svědkyni, dvaatřicetiletou Janu T., muselo čekat – vězeňská služba ji přivedla v poutech, žena je totiž na půl roku ve vězení za krádeže. Ale k věci. Soudu řekla, že Lukáše Nečesaného zná, ale osobně se s ním nikdy nesetkala. Zároveň vypověděla, že měla poměr s vyšetřovatelem případu Milanem Juštou a že se s ní o případu bavil. 

„Trvalo to dva měsíce. Scházeli jsme se u mé babičky v Hradci. Věděla jsem, že vyšetřuje Nečesaného. Vyprávěl mi o případech, například o vyšetřování heparinového vraha. Všechno jsem od něj věděla. Začala jsem se ptát i na případ Nečesaného a on přiznal, že tam byly pochyby. Říkal, že manipuloval s důkazy, prý byly přenášeny pachové stopy. Říkal mi, že je Nečesaný nevinný,“ uvedla. Před senátem také prohlásila, že nemá důvod lhát a svému bývalému milenci se mstít. „Ale bylo mi z něj na zvracení. Jak tohle policajt může udělat? Prý mu hrozilo něco od nadřízených, ale to jen předpokládám. Nečesaný se jim prý hodil z politických zájmů,“ pokračovala, jak uvedl iDnes.cz.

Kámen úrazu? Pachové stopy

Dále svědkyně zopakovala, že se jí Jušta svěřil, že pachové stopy byly zmanipulované už na místě činu. „Stopy od krve prý upravovali, ale nešlo to, jelikož už byly zaschlé. To mně všechno vyprávěl,“ řekla. Svědkyně soudu také přiznala, že už přes deset let bere pervitin, proto také kradla a páchala další přečiny. Zmíněný policista Milan Jušta, který případ vyšetřoval, už v pondělí jako svědek odmítl, že by s důkazy jakkoli manipuloval. Přiznal vztah se svědkyní, ale odmítl, že by jí kdykoliv cokoliv řekl…

Případ Milana Jušty má pokračování, Milan Jušta totiž lže, píše Šalamoun

Necháme-li stranou podivný výběr přítelkyně u policisty, spolek Šalamoun dotyčného Juštu nachytal přímo na švestkách… „V trestní věci Lukáše Nečesaného byl dne 6. 11. 2017 vyslechnut hlavní aktér a to elitní policista kpt. Milan Jušta. Nechci se zabývat otázkou, zda novou operativně - pátrací metodou Policie ČR je intimní styk se svědkyní v jiné trestní věci, ale skutečností daleko závažnější je to, že elitní policista Jušta v procesním postavení svědka LŽE,“ píše místopředseda spolku Šalamoun Vašek Peričevič na úvod.

A vysvětluje: „Pachové stopy hrají v případě Lukáše Nečesaného svou významnou roli. S ohledem na informace, které má Spolek Šalamoun k dispozici, můžeme klidně konstatovat, že tzv. komparace, tj. srovnání pachových stop, za stávajícího stavu jako důkaz je zcela nepoužitelný a vůbec k němu nemůže být přihlíženo. Samozřejmě, že konkrétní způsob ohledání místa činu v trestní věci Lukáše Nečesaného zajímal i soud a proto k němu zaměřil část svého výslechu elitního policisty Jušty. 

V soudní síni zaznělo:

Odpověď: Účastnil jsem se druhého a třetího ohledání místa činu.

Dotaz: Na tom prvním ohledání místa činu jste byl jenom přítomen a odešel?

Odpověď: Přítomen jsem nebyl. Před započetím jsem byl odeslán pryč.

Dotaz: Vy jste byl oblečen do čeho resp., protože se ptáme na pachové stopy, jak to bylo s tím případným přenosem?

Odpověď: Když se vstupuje na místo činu, tak se oblékáme do bílého hábitu, který je speciálně upraven proto, aby nezanechal mikro stopy. Současně na boty se navlékají speciální igelity označené složkou policie, na ruce se dávají gumové lékařské rukavice z důvodu, aby nebyl zanecháván na místě činu pach.

Dotaz: Toto se stalo i při těchto dvou konkrétních ohledání místa činu, toho druhého a třetího v pořadí?

Odpověď: Ano. U těchto závažných věcí, jako jsou vraždy, se to dělá vždy.

Jak je zřejmé z přiložené fotografie, která je z videozáznamu z místa činu, pravidlo vždy v případě Lukáše Nečesaného zjevně neplatí, jelikož je zřetelně vidět bota 3. osoby, která žádné návleky Policie ČR, jaksi nemá. Video vzniklo při prvním ohledání místa činu a to 21. 2. 2013. Videa z tzv. následných ohledání, která probíhala dne 23. 2. 2013 a zejména dne 27. 2. 2013 pro „jistotu” elitní policista Jušta neudělal vůbec.“

Foto, které dokazuje, že policista lže

V případě elitního policisty Jušty platí, že lež má krátké nohy a zjevně černé boty 

„Možná by někdo mohl namítnout, že videozáznam, který vznikl 21. 2. 2013, byl pořízen až poté, co byly všechny důležité stopy zajištěny a tudíž nemohlo dojit ke kontaminaci pachové stopy 3. osobou. Problém trestní věci Lukáše Nečesaného je ten, že tzv. pachové stopy nebyly zajištěné při prvním ohledání dne 21. 2. 2013, ani při druhém ohledání dne 23. 2. 2013, ale až po šesti dnech dne 27. 2. 2013. Jedním z míst, kde údajně byla pachová stopa Lukáše Nečesaného nalezena, byla kabelka poškozené,“ pokračuje Šalamoun.

„Kabelky hrají v různých kauzách svoji roli, ale v kauze Lukáše Nečesaného je vyšetřovatel této trestní věci elitní policista Jušta opravdu velký šaman. Patrně vedle intimních a sexuálních praktik se svědkyní používá praktiky a metody telepatické či woodoo, protože kabelka se sama, jak je patrno z videozáznamu, několikrát přemístila a jednou dokonce vysypala,“ končí Šalamoun. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová