Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má vlast je plná české historie, české krajiny i českých pocitů, popsal Smetanův opus nejslavnější světový dirigent současnosti

15.11.2017
Má vlast je plná české historie, české krajiny i českých pocitů, popsal Smetanův opus nejslavnější světový dirigent současnosti

Foto: T Production CZ, spol. s r.o.

Popisek: Petr Chromčák

18. 11. 2017 proběhne v Hradec Králové v Kongresovém centru Aldis další z řady charitativních koncertů. Přičemž každý koncert pomáhá neslyšícím dětem v regionech. A teď je na řadě kraj Královéhradecký a příběh Nikolky, která má obtíže se sluchem. A proč se bude pomáhat dětem, které mají problémy se sluchem? Je všeobecně známé, že Bedřich Smetana ve stáří ohluchnul. A přesto složil tak dech beroucí hudbu k Mé vlasti.

5. listopadu uběhlo přesně 135 let od chvíle, kdy bylo poprvé uvedeno dílo Bedřicha Smetany - Má vlast. Vše se odehrálo před zraky již neslyšícího autora v Paláci Žofín v Praze. Na den přesně a na tom samém místě, bylo odstartováno turné Bedřich Smetana - Má vlast - 135 let od uvedení. První galakoncert s charitativním podtextem - Pomáháme neslyšícím dětem - skončil fantastickým, několikaminutovým potleskem ve stoje.

Má vlast Bedřicha Smetany

Má vlast je nejvýznamnější dílo Bedřicha Smetany a zároveň i jedno z nejvýznamnějších děl české klasiky vůbec. Bedřich Smetana začal psát cyklus symfonických básní, oslavujících krásy české země, na podzim roku 1874, kdy byl již částečně neslyšící. Již během psaní první skladby Vyšehrad, ohluchl úplně. Ztráta sluchu se nepodepsala na jeho chuti do další práce. V roce 1874 zkomponoval ještě Vltavu a v roce 1875 básně Šárka a Z českých luhů a hájů.  Tři roky se pak Smetana tematice české národnosti nevěnoval a zbylé opusy Tábor a Blaník, dopsal v roce 1879.

Postupně, ale ne najednou

Jednotlivé opusy tohoto cyklu byly sice uváděny postupně, ale souborné dílo Má vlast však mělo premiéru až osm let po napsání první symfonické básně Vyšehrad. Již zcela hluchý Bedřich Smetana uvedl kompletní cyklus šesti symfonických básní  5. listopadu 1882, v pražském Paláci Žofín. Toto své vrcholné však už víckrát neviděl. Umřel o dva roky později v obci Jabkenice, která ho inspirovala k napsání poslední symfonické básni Z českých luhů a hájů.

Vyšehrad

Smetana vidí postavu mythického pěvce českého Lumíra počínajícího a končícího svou epopeji o starobylém hradě Vyšehradu mocnými harfovými akordy: jako hrad vznikl za prvých českých pohanských vládců, jak v době svého rozkvětu v jeho síních panoval hlučný život, turnaje, soudy a slavnosti, jak pak zápasy, boje a války v Čechách zuřily a Vyšehrad zanikl. Zůstaly pouze trosky hradu, na nichž pěvec  Smetanův svou píseň končí.

Vltava

Dva praménky vytryskují v lesích šumavských a hbité jejich vlnky v jedno splývajíce, vyrůstají v říčku Vltavu, jež plyne temnými bory, z nichž zaznívají lesní rohy vesele zvoucí k honbě; plyne svěžími nivami, odkud křepká hudba oznamuje tanec a svatební veselí. Za noci při měsíční záři rusalky a víly tančí svůj rej na lučinách i vlnách, v nichž opodál odrážejí se staré hrady, svědkové dávné slávy rytířské i válečné. Ve svatojanských proudech šumí Vltava vodopády, prodírá se skalními stěnami a tříští své vlny o balvany. Odtud splynuvši ve volné řečiště, velebným proudem valí se ku Praze,  kde ji vítá starobylý Vyšehrad. Zde Vltava v největší síle a mohutnosti uniká zraku do nedohledné dálky.

Šárka

Šárka, zklamaná v lásce, přísahá pomstu celému mužskému pokolení, s nímž její družky vedou boj na život a na smrt. Proti nim vyjíždí Ctirad se svou družinou; daleko je slyšeti jeho veselý průvod. Náhle zazní srdcelomný nářek, po jehož stopě Ctirad najde dívku ke stromu připoutanou. Je to Šárka, jež se lstí dala spoutati. Ctirad jest jat touhou po krásné dívce a vyprostí ji z pout. Jeho družina rozloží se kolem a oddá se bezstarostnému veselí, prozpěvujíc až do noci. Teprve když jsou všichni znaveni a zpiti, ustává hluk a vše upadne v tvrdý spánek. Šárka dá rohem umluvené znamení, načež její družky se všech stran přichvátají a přepadnou spící družinu Ctiradovu. Dívky pobijí překvapené a nic netušící muže, čímž byla pomsta zrazené Šárky dovršena.

Z českých luhů a hájů

Za krásného letního dne stojíme v širém kraji českém, jehož květná zdoba, čilý ruch a vonné ovzduší, unášejí ducha v nadšené rozechvění. Z obecného plesu vyniká svěží a prostý ohlas venkovské spokojenosti. Oddychujíce se od hluku lidského, vstupujeme do stinného klidného háje. Lehounkým vánkem šelestí větev po větvi, až celý širý háj ozývá se šuměním, s kterým slévá se ptactva švitořivý nekonečný ples. V tento hymnus přírody zaznívá z odlehlého hvozdu snivý zvuk lesních rohů. Mocnější zadutí větru přerývá velebný tento klid, co chvíli zanášejíc k našemu sluch zvuky bujného veselí lidského. Zvuky ty rychle se přibližují. Za chvíli obklopuje nás radostná slavnost vesní: tancem a zpěvem raduje se životu český lid a jeho blaženost šíří se úrodnými nivami podobou české národní písně.    

Tábor

„Kdož jste boží bojovníci!“ Tak rozléhal se po celém křesťanském světě zpěv bratří husitských, vycházející z hradu jejich na Táboře. Tam založili sobě pevné sídlo, aby bylo záštitou bojovníků jejich, ohniskem svobody, semeništěm víry jejich. Nadšený zpěv rozplameňoval Tábority k udatnosti, když měli vydati se do boje za své veliké přesvědčení, ale dodával jim též zbožné důvěry, že svatá věc jejich jistě zvítězí. Ale i v samém  rozeplání nejhroznějšího boje zazníval nepřátelům na postrach zpěv jejich, hlásající, že nevzdají se přijaté pravdy boží, třeba za ni měli umříti.  

Blaník

Hrdinové ze slavných bojů husitských odpočívají v tichém nitru dumavého Blaníka, čekajíce času, kdy opět bude jim chopiti se meče. Nad nimi vrchol Blaníka jasně se zelená a pastýři obcházejí se skotačivými stády – klidná ta krajinka netuší, co skrývá se v její hloubi. Však na zemi českou doléhá svízel po svízeli, již odnikud nepřichází jí pomoc: tu procitají ze sna rekové blaničtí, chápou se své staré zbroje a z otevřené hory vystupují na zemi, přinášejíce spásu. S nimi vrací se dávno ztracené blaho a novým leskem září sláva vší země české.

Devítiletá Nikolka a jak jí můžeme pomoci

Devítiletá Nikolka se narodila jako zdravé a krásné miminko. V době jejího narození se ještě neprováděl celoplošný screening sluchu v porodnicích, neměli jste tedy nejmenší podezření, že by Nikolka mohla mít vadu sluchu. Postupně se rozmlouvala, v období kolem tří let kladla otázky „Co“ a „Proč“. V Nikolčiných čtyřech letech při operativním odstranění nosních mandlí upozornil lékař na ORL, že Nikolka sleduje při řeči ústa a odezírá. Rodičům bylo doporučeno vyšetření sluchu. Diagnóza oboustranné percepční nedoslýchavosti se ztrátou sluchu 60 % a 70 % přišla jako blesk z čistého nebe. Neměli vůbec žádné zkušenosti se sluchovým postižením, nevěděli nic o kompenzačních pomůckách, komunikaci, možnostech ... první sluchadla dostala Nikolka v pěti letech. Velmi dobře se s nimi sžila a začala je vyžadovat. Stala se pro ni naprosto nezbytným a nepostradatelným společníkem.

Nikolka toho má víc

Nikolka má od dvou let také zrakovou vadu; kombinaci dalekozrakosti 7,5 dioptrií, astigmatismu, tupozrakosti a šilhavosti. Již šestým rokem dochází pravidelně každý týden do ortoptické poradny, kde Nikolka provádí oční cvičení. V roce 2014 jí byla odoperována šilhavost. Před rokem se objevily další problémy se zrakem a po několika vyšetřeních má Nikolka diagnostikován glaukom - zelený zákal. Ačkoli tato diagnóza není typická pro děti, po konzultaci s primářem očního sanatoria v Hradci Králové byla Nikolce dána takzvaná zajišťující léčba, která je pevně nastavená, má jistá pravidla a trvá několik let nebo i celý život.

28 100,- za sluchadlo pro Nikolku

Nikolka chodí do čtvrté třídy běžné základní školy v Hradci Králové. Prospívá výborně, má spoustu koníčků, ale v mnoha aktivitách je samozřejmě limitována svojí vadou sluchu. S přibývající náročností učiva by jí rodiče proto rádi dopřáli výkonnější sluchadla, která by umožnila kvalitnější poslech, přímý streaming a připojení k telefonu. Po konzultaci s ošetřujícím lékařem, MUDr. Jakubem Dršatou z Královéhradecké Fakultní nemocnice, by rodiče Nikolce rádi pořídili sluchadla s vylepšeným přenosem zvuku U4-FM UNIQUE FASHION Mini v ceně 28.100,- Kč/ks.

A za dvě sluchadla? 56 200,-

Celková částka za dvě sluchadla činí 56.200,- Kč. S přihlédnutím k výdajům, souvisejících se zdravotními handicapy Nikolky i jejího staršího bratra, by pro rodinu znamenalo pořízení sluchadel značný zásah do rodinného rozpočtu. Po dlouhém zvažování se proto s manželem rozhodli využít nabídky nadace Konta Bariéry a požádat o příspěvek na sluchadla ve výši 45.000,- Kč. Doplatek 11.000,- by uhradili ze zákonného příspěvku zdravotní pojišťovny, a dceři pořídili ještě ovladače COM-DEX (3.000,-Kč), umožňující bezdrátovou komunikaci s telefonem a ovládání sluchadel pomocí aplikace a REMOTE MIC (2.700,- Kč), bezdrátový mikrofon pro COM-DEX umožňuje přenos zvuku až na vzdálenost 10 metrů.

Kvalitnější sluchadla snad usnadní Nikolce orientaci v hlučnějším prostředí, při sportu, zlepší porozumění paní učitelce, ale také jí pomohou při hovorech se svými vrstevníky a kamarády.   

Pro více informací nakoukněte ZDE a ZDE.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb