Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Kraj se angažuje v Banátu, v srbsko-české vsi Češko Selo. Pomáháme místním s rozvojem, říká radní Pavel Hečko

13.11.2017
Kraj se angažuje v Banátu, v srbsko-české vsi Češko Selo. Pomáháme místním s rozvojem, říká radní Pavel Hečko

Autor: ePastorek

Popisek: Podzimní Banát

Královéhradecký kraj dlouhodobě podporuje krajany v srbské Vojvodině. O možnostech poskytnutí finančního daru na dobudování ubytovacího zařízení v krajanské obci Češko Selo včera na půdě krajského úřadu jednal tamní starosta Ladislav Tesař s hejtmanem Jiřím Štěpánem a radním Pavlem Hečkem odpovědným za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.

„Spolupráce mezi Královéhradeckým krajem a městem Bela Crkva, pod něhož Češko Selo spadá, vychází z deklarace uzavřené již v roce 2012. Pomáháme místním s rozvojem infrastruktury a především s vytvořením odpovídajícího zázemí pro školní mládež,“ uvedl radní Pavel Hečko po jednání se starostou Českého Sela.

Spolupráce s Balkánem

Ladislav Tesař má v Královéhradeckém kraji ještě jedno poslání. Již několik týdnů působí jako styčná osoba pro zahraniční pracovníky ze Srbska a Bosny a Hercegoviny, kteří jsou zaměstnáni u tuzemských strojírenských firem.

Češko Selo

Češko Selo je doslovným překladem do češtiny Česká ves. Mezi místními Čechy známá také jako Ablian nebo Fabián. Češko Selo je vesnice v srbském Banátu, součást obce Bela Crkva (Bílý kostel). Známá je hlavně tím, že se jedná o sídlo s nejvyšším procentuálním zastoupením Čechů v Srbsku. Ti sem přišli spolu s dalšími Čechy, kteří znovuzalidňovali jižní pohraničí Rakouska po rakousko-tureckých válkách v 18. a 19. století. Údajně se jedná o potomky Chodů. Velká část místních Čechů přišla z rumunské části Banátu ze zaniklé osady Panasca.

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace