Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hradec Králové maká na letecké dopravě, chce připojit k letišti dálnici i železnici

26.10.2017
Hradec Králové maká na letecké dopravě, chce připojit k letišti dálnici i železnici

Autor: Facebook

Popisek: Letiště v Hradci Králové

Velký rozvojový potenciál lokality hradeckého letiště ve Věkoších chce město podpořit přípravou a vybudováním infrastruktury s potřebnou kapacitou. Samotné letiště funguje bez řízeného letového provozu a využívá se především pro výcvik pilotů nebo pro soukromé lety. Celý areál bývalého vojenského letiště ale dnes veřejnost vnímá spíše jako podnikatelskou zónu, sídlo desítek firem či jako zázemí velkých hudebních festivalů.

Město má nově zpracovanou studii, která stanoví v lokalitě bývalého hradeckého letiště rámcová pravidla pro její další rozvoj. „Jednáme s ŘSD, které v tuto chvíli projektuje studii severní tangenty. Chceme, aby přímo protínala tuto rozvojovou průmyslovou zónu, která by tím tak získala v podstatě dokonalé dopravní napojení,“ říká primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. Vedle samotného letiště, na kterém mohou přistávat středně velká osobní i nákladní letadla, by plánovaná severní tangenta přímo napojila na dálniční síť. Záměr uspořádání území počítá i s možností vybudovat železniční vlečku. Zkapacitnění by se měla v budoucnu dočkat i spojnice směrem do centra města ulice Jana Černého v úseku mezi letištěm a zástavbou města.

Bude se investovat

„Ze strany podnikatelů je velký zájem na letišti investovat, bez schválené rozvojové studie tohoto území ale město dosud nemohlo své pozemky poskytnout pro jejich dlouhodobé záměry,“ říká Romana Lišková, náměstkyně primátora pro oblast majetku. V současnosti proto město své parcely a budovy v administrativní části letiště pronajímá na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou v řádu měsíců. „Začátkem příštího roku by se mohlo začít pracovat na dokumentaci pro výstavbu nezbytné technické a dopravní infrastruktury. Díky této studii tak můžeme s investory postupně jednat o projektech a pronájmech na desítky let, případně o prodeji některých vybraných pozemků,“ dodává Lišková.

Na letišti budou i festivaly

Část areálu hradeckého letiště, které město získalo do své správy a majetku od Armády ČR, poskytuje především během letní sezóny zázemí i pro nejrůznější kulturní či sportovní akce. Hangáry, původně sloužící vojenským letadlům, dnes nabízí unikátní prostory, díky nimž se v Hradci Králové každoročně konají jedny z největších hudební festivalů u nás. „Díky koncepčnímu přístupu odboru majetku magistrátu se daří postupně vše opravovat a dostat do stavu, který je již konečně odpovídající a především bezpečný pro návštěvníky akcí na letišti,“ říká náměstkyně Lišková. Kromě údržby zeleně, čištění odtokových kanálů nebo oprav asfaltových komunikací to byly investice do správní budovy a především do samotných hangárů. „Velkou část těchto prací zajistila na své náklady společnost, která má bývalé vojenské úly a pozemky v blízkosti Festivalparku v nájmu. Opravily se a vyspárovaly betonové konstrukce, fasády, uvnitř bylo potřeba vymalovat a opravit elektroinstalace, u některých úlů znovu fungují těžká pojezdová vrata,“ vysvětluje Romana Lišková.

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace