Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové poznávací trasy v Hradci překvapí i zkušené turisty

04.07.2013
Nové poznávací trasy v Hradci překvapí i zkušené turisty

Autor: Archiv

Popisek: Procházkové okruhy v Hradci

Až čtyři hodiny volné chůze po nově vyznačených poznávacích trasách v Hradci Králové čeká nejen na turisty, ale i na Hradečany. Cesta lemovaná informačními stojany může být překvapením i pro zkušené, kteří vyrazí na procházku.

Čeká je pohled do historie, přehlednější mapka, QR kódy a GPS souřadnice, což uvítají zejména majitelé chytrých mobilních telefonů. Projdou se s nástupem léta po dvou nově renovovaných okruzích, po historickém městě, navštíví i salon republiky. Už teď město plánuje další okruhy. Kralovehradecke novinky.cz o tom informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Hradce.

Původní značení, které na mnoha místech Hradečané pamatují, už dožilo a muselo být renovováno. Odbor kultury magistrátu města, který si vzal obměnu pod svá křídla, se rozhodl pro změnu ve světle současných používaných technologií a informace doplnil mnoha pomocnými údaji.

QR kódy i GPS souřadnice

„Nově mohou všichni na cedulích lemujících stávající obnovené procházkové okruhy využít informací skrývajících se pod QR kódy, snadno zjistit GPS souřadnice a na místo se třeba později vrátit. K dispozici je i přehlednější mapka s dalšími informacemi. Nejvíce poutavé je asi srovnání historie a současnosti, což umožňují historické fotografie,“ říká vedoucí odboru kultury a sportu Aleš Mokren. 

Dodává, že proces renovace procházkových okruhů, který se uskutečnil ve spolupráci s Muzeem východních Čech a magistrátním odborem památkové péče, bude pokračovat. V plánu je třetí procházkový okruh „Pevnost“ a ve spolupráci se sdružením Civitas per Populi čtvrtý okruh s názvem „Současná architektura“.

Procházkové okruhy

Procházkový okruh „Historické město“ – barva hnědá: Tento procházkový okruh vás provede kolem architektonických skvostů datovaných od gotického období po baroko i secesi. Najdete zde 13 informačních zastávek u nejvýznamnějších atraktivit. V rámci procházkového okruhu uvidíte i některé ze staveb z období salonu republiky. Okruh začíná na Velkém náměstí u informačního centra a pokračuje kolem katedrály sv. Ducha a Bílé věže schodištěm na Kozince k bývalému pivovaru. Zpět na náměstí vystoupáte po empírovém schodišti Bono publico a vydáte se k baroknímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde můžete odbočit k proslulému Gočárovu schodišti. Z Velkého náměstí okruh pokračuje na Malé náměstí a odtud kolem pozůstatků Mýtské brány a kolem evangelického Liskova kostela do Žižkových sadů. Odsud vystoupáte přes hradby do uliček starého města, které vás dovedou k Městské hudební síni s kaplí sv. Jana Nepomuckého. Dále okruh pokračuje Zieglerovou ulicí na Svatojánské náměstí, kde toto putování historií končí.

Procházkový okruh „Salon republiky“ – barva stříbrná: Salon republiky je přívlastek, který město Hradec Králové získalo v první polovině 20. století díky unikátní architektuře a příjemnému životnímu stylu. Okruh architekturou tohoto období začíná před Muzeem východních Čech a čeká vás 11 informačních zastavení. Přes Tyršův most se vydáme k bývalým Novákovým garážím, odsud pak po proudu řeky na náměstí Svobody a z něj vás čeká příjemná procházka pěší zónou na unikátní náměstí Masarykovo. Dále budete pokračovat na výstavní Ulrichovo náměstí a vydáte se k zajímavému Sboru kněze Ambrože. Pak vás čeká cesta na Tylovo nábřeží k vyhlášenému Gočárovu komplexu školských staveb. Přes jez Hučák u nádherné Sanderovy labské elektrárny se vydáte do Jiráskových sadů – k soutoku Labe a Orlice. Tyto sady jsou také domovem výjimečného pravoslavného dřevěného kostelíku sv. Mikuláše. Z Jiráskových sadů pokračujte kolem nově zrekonstruované budovy bývalého pivovaru až k budově Adalbertina, kde procházka salonem republiky končí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace