Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové poznávací trasy v Hradci překvapí i zkušené turisty

04.07.2013
Nové poznávací trasy v Hradci překvapí i zkušené turisty

Foto: Archiv

Popisek: Procházkové okruhy v Hradci

Až čtyři hodiny volné chůze po nově vyznačených poznávacích trasách v Hradci Králové čeká nejen na turisty, ale i na Hradečany. Cesta lemovaná informačními stojany může být překvapením i pro zkušené, kteří vyrazí na procházku.

Čeká je pohled do historie, přehlednější mapka, QR kódy a GPS souřadnice, což uvítají zejména majitelé chytrých mobilních telefonů. Projdou se s nástupem léta po dvou nově renovovaných okruzích, po historickém městě, navštíví i salon republiky. Už teď město plánuje další okruhy. Kralovehradecke novinky.cz o tom informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Hradce.

Původní značení, které na mnoha místech Hradečané pamatují, už dožilo a muselo být renovováno. Odbor kultury magistrátu města, který si vzal obměnu pod svá křídla, se rozhodl pro změnu ve světle současných používaných technologií a informace doplnil mnoha pomocnými údaji.

QR kódy i GPS souřadnice

„Nově mohou všichni na cedulích lemujících stávající obnovené procházkové okruhy využít informací skrývajících se pod QR kódy, snadno zjistit GPS souřadnice a na místo se třeba později vrátit. K dispozici je i přehlednější mapka s dalšími informacemi. Nejvíce poutavé je asi srovnání historie a současnosti, což umožňují historické fotografie,“ říká vedoucí odboru kultury a sportu Aleš Mokren. 

Dodává, že proces renovace procházkových okruhů, který se uskutečnil ve spolupráci s Muzeem východních Čech a magistrátním odborem památkové péče, bude pokračovat. V plánu je třetí procházkový okruh „Pevnost“ a ve spolupráci se sdružením Civitas per Populi čtvrtý okruh s názvem „Současná architektura“.

Procházkové okruhy

Procházkový okruh „Historické město“ – barva hnědá: Tento procházkový okruh vás provede kolem architektonických skvostů datovaných od gotického období po baroko i secesi. Najdete zde 13 informačních zastávek u nejvýznamnějších atraktivit. V rámci procházkového okruhu uvidíte i některé ze staveb z období salonu republiky. Okruh začíná na Velkém náměstí u informačního centra a pokračuje kolem katedrály sv. Ducha a Bílé věže schodištěm na Kozince k bývalému pivovaru. Zpět na náměstí vystoupáte po empírovém schodišti Bono publico a vydáte se k baroknímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde můžete odbočit k proslulému Gočárovu schodišti. Z Velkého náměstí okruh pokračuje na Malé náměstí a odtud kolem pozůstatků Mýtské brány a kolem evangelického Liskova kostela do Žižkových sadů. Odsud vystoupáte přes hradby do uliček starého města, které vás dovedou k Městské hudební síni s kaplí sv. Jana Nepomuckého. Dále okruh pokračuje Zieglerovou ulicí na Svatojánské náměstí, kde toto putování historií končí.

Procházkový okruh „Salon republiky“ – barva stříbrná: Salon republiky je přívlastek, který město Hradec Králové získalo v první polovině 20. století díky unikátní architektuře a příjemnému životnímu stylu. Okruh architekturou tohoto období začíná před Muzeem východních Čech a čeká vás 11 informačních zastavení. Přes Tyršův most se vydáme k bývalým Novákovým garážím, odsud pak po proudu řeky na náměstí Svobody a z něj vás čeká příjemná procházka pěší zónou na unikátní náměstí Masarykovo. Dále budete pokračovat na výstavní Ulrichovo náměstí a vydáte se k zajímavému Sboru kněze Ambrože. Pak vás čeká cesta na Tylovo nábřeží k vyhlášenému Gočárovu komplexu školských staveb. Přes jez Hučák u nádherné Sanderovy labské elektrárny se vydáte do Jiráskových sadů – k soutoku Labe a Orlice. Tyto sady jsou také domovem výjimečného pravoslavného dřevěného kostelíku sv. Mikuláše. Z Jiráskových sadů pokračujte kolem nově zrekonstruované budovy bývalého pivovaru až k budově Adalbertina, kde procházka salonem republiky končí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL