Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sice je falešný, ale pořádně zamával českými dějinami… Královédvoráci po půl století opět uvidí originál Rukopisu královédvorského

12.09.2017
Sice je falešný, ale pořádně zamával českými dějinami… Královédvoráci po půl století opět uvidí originál Rukopisu královédvorského

Foto: Youtube, repro

Popisek: Rukopis královédvorský objevil Václav Hanka roku 1817 v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové

Město Dvůr Králové nad Labem si letos připomíná 200. výročí objevu Rukopisu královédvorského (dále jen RK), dokumentu, který zásadním způsobem ovlivnil dobu národního obrození. Při té příležitosti je od září až do poloviny listopadu připravena řada kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější bude vystavení originálu RK v městském muzeu 7. a 8. října 2017. 

Seriál akcí, na jejichž organizaci se podílel Hankův dům, městská knihovna Slavoj, ZUŠ R. A. Dvorského a městské muzeum, zahájilo ve čtvrtek 7. září v Hankově domě představení Divadla Járy Cimrmana s názvem České nebe. V sobotu 16. září budou oslavy pokračovaly programem v kostele sv. Jana Křtitele a vernisáží výstavy v městském muzeu. Na sobotu 23. září je na náměstí T. G. Masaryka připravena akce s názvem Rukopisné dny. 

Rukopisné dny 

Během této akce budou veřejnosti představeny publikace vydané k výročí RK, na které finančně přispěly Ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj. Městská knihovna Slavoj totiž připravila jednak ve spolupráci se ZUŠ R. A. Dvorského průvodce Po stopách Václava Hanky, jednak ve spolupráci s městským muzeem vydala faksimile (věrnou kopii originálu) RK v poměru 1:1 s předmluvou o historii RK, jeho obsahu, osudu a vlivu na společnost.

 

Program zahájení

Návštěvníci akce se mohou těšit na historické ruské kolo, historický kolotoč, vystoupení Spirituál Kvintetu nebo Petry Janů. Vylosováni budou výherci Regionální turistické hry Královédvorsko a oznámeni vítězové soutěže o nejlepší quest nazvané Proveďte nás městem, právě vaším questem, kterou vyhlásila knihovna Slavoj letos na jaře. Otevřena bude také rukopisná kobka v kostele sv. Jana Křtitele.

Nejstarší česky psaný text 

Rukopis královédvorský objevil 16. září 1817 v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele český spisovatel, básník, jazykovědec, literární historik, knihovník a vysokoškolský pedagog Václav Hanka spolu s královédvorským kaplanem Pankrácem Ignácem Borčem. Jedná se o nejstarší česky psaný text se 14 písněmi ze 13. století. Dokument má již od svého nalezení své odpůrce i příznivce a stále se vedou spory o jeho pravosti. I když jde s největší pravděpodobností o padělek, který vytvořil Václav Hanka společně s básníkem Josefem Lindou, a zřejmě i s dalšími, RK významně ovlivnil atmosféru národního obrození a zapsal město výrazně do českých dějin. V současnosti je uložen v Knihovně Národního muzea v Praze.

Návrat „domů“ na jediný víkend

Na jeden říjnový víkend se však Rukopis královédvorský vrátí „domů“ do Dvora Králové nad Labem. V sobotu 7. a v neděli 8. října 2017 bude originál vystaven v městském muzeu. „Originál Rukopisu byl ve Dvoře Králové nad Labem naposledy k vidění před 50 lety a tehdy ho přivezli z Prahy taxíkem pouze ´na otočku´. Jeho vystavení zde bude tedy opravdu mimořádnou záležitostí,“ říká místostarostka města Alexandra Jiřičková a pokračuje: „Muzeum má zapůjčení originálu Rukopisu zamluveno dva roky, a protože se v Praze koná jiná výstava, dokument bude k vidění až v říjnu a nikoliv v den výročí objevení, jak jsme původně zamýšleli.“ Během výstavy bude RK uložen ve speciálně klimatizované vitríně a bude třeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

V říjnu a v listopadu budou akce připomínající nalezení RK pokračovat. A do konce roku vyjde ještě jedna publikace. Královédvorský písničkář Filip Pýcha připravuje knihu Rukopis královédvorský v komiksu, kterou vydá knihovna Slavoj.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Lea Vlasáková