Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sice je falešný, ale pořádně zamával českými dějinami… Královédvoráci po půl století opět uvidí originál Rukopisu královédvorského

12.09.2017
Sice je falešný, ale pořádně zamával českými dějinami… Královédvoráci po půl století opět uvidí originál Rukopisu královédvorského

Autor: Youtube, repro

Popisek: Rukopis královédvorský objevil Václav Hanka roku 1817 v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové

Město Dvůr Králové nad Labem si letos připomíná 200. výročí objevu Rukopisu královédvorského (dále jen RK), dokumentu, který zásadním způsobem ovlivnil dobu národního obrození. Při té příležitosti je od září až do poloviny listopadu připravena řada kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější bude vystavení originálu RK v městském muzeu 7. a 8. října 2017. 

Seriál akcí, na jejichž organizaci se podílel Hankův dům, městská knihovna Slavoj, ZUŠ R. A. Dvorského a městské muzeum, zahájilo ve čtvrtek 7. září v Hankově domě představení Divadla Járy Cimrmana s názvem České nebe. V sobotu 16. září budou oslavy pokračovaly programem v kostele sv. Jana Křtitele a vernisáží výstavy v městském muzeu. Na sobotu 23. září je na náměstí T. G. Masaryka připravena akce s názvem Rukopisné dny. 

Rukopisné dny 

Během této akce budou veřejnosti představeny publikace vydané k výročí RK, na které finančně přispěly Ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj. Městská knihovna Slavoj totiž připravila jednak ve spolupráci se ZUŠ R. A. Dvorského průvodce Po stopách Václava Hanky, jednak ve spolupráci s městským muzeem vydala faksimile (věrnou kopii originálu) RK v poměru 1:1 s předmluvou o historii RK, jeho obsahu, osudu a vlivu na společnost.

 

Program zahájení

Návštěvníci akce se mohou těšit na historické ruské kolo, historický kolotoč, vystoupení Spirituál Kvintetu nebo Petry Janů. Vylosováni budou výherci Regionální turistické hry Královédvorsko a oznámeni vítězové soutěže o nejlepší quest nazvané Proveďte nás městem, právě vaším questem, kterou vyhlásila knihovna Slavoj letos na jaře. Otevřena bude také rukopisná kobka v kostele sv. Jana Křtitele.

Nejstarší česky psaný text 

Rukopis královédvorský objevil 16. září 1817 v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele český spisovatel, básník, jazykovědec, literární historik, knihovník a vysokoškolský pedagog Václav Hanka spolu s královédvorským kaplanem Pankrácem Ignácem Borčem. Jedná se o nejstarší česky psaný text se 14 písněmi ze 13. století. Dokument má již od svého nalezení své odpůrce i příznivce a stále se vedou spory o jeho pravosti. I když jde s největší pravděpodobností o padělek, který vytvořil Václav Hanka společně s básníkem Josefem Lindou, a zřejmě i s dalšími, RK významně ovlivnil atmosféru národního obrození a zapsal město výrazně do českých dějin. V současnosti je uložen v Knihovně Národního muzea v Praze.

Návrat „domů“ na jediný víkend

Na jeden říjnový víkend se však Rukopis královédvorský vrátí „domů“ do Dvora Králové nad Labem. V sobotu 7. a v neděli 8. října 2017 bude originál vystaven v městském muzeu. „Originál Rukopisu byl ve Dvoře Králové nad Labem naposledy k vidění před 50 lety a tehdy ho přivezli z Prahy taxíkem pouze ´na otočku´. Jeho vystavení zde bude tedy opravdu mimořádnou záležitostí,“ říká místostarostka města Alexandra Jiřičková a pokračuje: „Muzeum má zapůjčení originálu Rukopisu zamluveno dva roky, a protože se v Praze koná jiná výstava, dokument bude k vidění až v říjnu a nikoliv v den výročí objevení, jak jsme původně zamýšleli.“ Během výstavy bude RK uložen ve speciálně klimatizované vitríně a bude třeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

V říjnu a v listopadu budou akce připomínající nalezení RK pokračovat. A do konce roku vyjde ještě jedna publikace. Královédvorský písničkář Filip Pýcha připravuje knihu Rukopis královédvorský v komiksu, kterou vydá knihovna Slavoj.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Lea Vlasáková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace