Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kostelík v Jiráskových sadech v Hradci Králové má nový kabát, opravy vyjdou na necelých 19 milionů korun

22.08.2017
Kostelík v Jiráskových sadech v Hradci Králové má nový kabát, opravy vyjdou na necelých 19 milionů korun

Autor: HradecKralove.org

Popisek: Kostel sv. Mikuláše

Od loňského léta je unikátní dřevěný kostel sv. Mikuláše v hradeckých Jiráskových sadech v péči restaurátorů, specialistů a řemeslníků. Jedna z nejstarších církevních památek ze dřeva v České republice i ve střední Evropě prochází zásadní obnovou, která zahrnuje její kompletní revitalizaci včetně restaurování maleb a movitého inventáře.

Po kontrole restaurátorů, termosanaci, která konstrukci zbavila dřevokazného hmyzu, a stavebně historických průzkumech přišli na řadu pokrývači, kteří všude, kde bylo potřeba, vyměnili staré šindele za nové. 

Opravy vyjdou na necelých devatenáct milionů korun. Památkově chráněný kostel v parku na soutoku Labe a Orlice by měl být opět přístupný do konce roku 2018.

Rekonstrukci dřevěného kostelíku v Jiráskových sadech, který slouží pravoslavným věřícím z Hradce Králové a okolí, chtělo město provést už před lety za pomoci dotací z norských fondů. Tento záměr však nedopadl, a tak město provádí rekonstrukci z vlastních zdrojů. 

Výjimečná památka

„Obnova kostela sv. Mikuláše se naposledy uskutečnila v roce 1935 jako součást jeho transferu do Hradce Králové. Po více než 80. letech je žádoucí tuto v Hradci Králové výjimečnou kulturní památku zabezpečit pro další léta. Mimo restaurování a zásahu proti dřevokazným škůdcům bude kostel doplněn o hromosvod, požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení. Nechceme, aby tato královéhradecká památka s velmi zajímavou historií dopadla jako dřevěný kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Hrabůvce, který do základu vyhořel dne 2. dubna 2002, přestože jeho hašení bylo zahájeno do 11 minut od nahlášení požáru," zmínil vedoucí odboru památkové péče Jan Falta. "Obnovu kostela sv. Mikuláše komplikují nástěnné malby na vnitřních roubených stěnách, polychromovaný a zlacený ikonostas, žertvenik, prestol a další vybavení. Aby se nemuselo přemisťovat toto vybavení z první třetiny 19. století do klimatizovaného muzea, je součástí obnovy instalace zařízení pro úpravu parametrů vnitřního klimatu. Hodnota kostela s vnitřním vybavením je zvýšena skutečností, že je využívaný po 400 let ke svému původnímu určení, rekonstrukcí je proto upřednostněna živá funkce před muzealizací zlaceného a polychromovaného vybavení,“ dodal.

Staré jedle...

Kostel byl postaven z jedlových trámů, které byly pokáceny v letech 1598 až 1607, tzn. je o 100 let mladší, než se předpokládalo. Části roubení presbytáře jsou z jedlí pokácených v letech 1747 až 1748, tj. odpovídají období transferu kostela do Malé Poľany. Západní věž je postavena po roce 1801. Další trámy pocházejí z roku 1934 až 1935, tj. z období přesunu do Hradce Králové. Stáří dřeva bylo zjištěno dendrochronologickou metodou, je tedy přesné. Na základě analýzy vnitřní výmalby bylo zjištěno, že kostel postavený v Habuře byl větší než kostel transferovaný z Malé Poľany do Hradce Králové. Tzn., že při přesunu kostela do Malé Poľany byly původní tramy využity jako stavební materiál pro stavbu menšího kostela. V Habuře byla tedy postavena replika kostela, který tam patrně nikdy v této podobě nestál. 

Zajímavostí je kratičký čas, který uplynul od první nabídky kostela až po jeho postavení v Hradci Králové. V polovině březnu 1935 přišla městu nabídka na získání kostela v Niklové a Nižním Mirošově. Již počátkem dubna delegace města navštívila Slovensko a vybrala si kostel v Malé Poľaně, počátkem května byla vyřízena všechna povolení a sepsána kupní smlouva a již 17. června 1935 byla zahájena stavba kostela, která trvala šestnáct dní. Celá akce od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové a po ukončení stavby trvala tři a půl měsíce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace