Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to ruská ruleta, říká lékařka. Lidé v Královéhradeckém kraji se klíšťat zřejmě nebojí. Proti klíšťové encefalitidě se zde očkuje nejméně v Česku

21.08.2017
Je to ruská ruleta, říká lékařka. Lidé v Královéhradeckém kraji se klíšťat zřejmě nebojí. Proti klíšťové encefalitidě se zde očkuje nejméně v Česku

Foto: Archiv KL

Popisek: Klíště, ilustrační foto

Klíště – drobný roztoč s výkonnými kusadly, který může být pro svého nositele fatální. Přenáší totiž hned několik původců závažných chorob, včetně klíšťové encefalitidy. Nemoci, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí. Jedinou účinnou prevencí je očkování...

„Proočkovanost proti klíšťové encefalitidě je v Královehradeckém kraji nejnižší z celé republiky, pohybuje se kolem 16 procent. Přitom dvě třetiny osob považují klíšťovou encefalitidu za závažné onemocnění. Vzhledem k neexistenci léčby tohoto onemocnění a rizika dlouhodobých následků je očkování opravdu jediná dostupná a účinná primární prevence vzniku onemocnění,“ uvádí profesor Roman Chlíbek, jenž je vedoucím katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP. 

Riziko onemocnění je vysoké

Česká republika je endemickou oblastí s vysokým výskytem klíšťat, pro takové oblasti doporučují odborníci očkování všech osob od jednoho roku věku. „Chránit by se měl prakticky každý, kdo projde po trávě. Je jedno, jestli v parku ve městě nebo vyšlápne na Sněžku. Nemoc zanechává vážné následky hlavně u lidí vyšších věkových skupin. Střední produktivní věk je ohrožen dlouhou pracovní neschopností, přitom právě tito pacienti jsou živitelé rodin. Náklad na jedno očkování je v řádu ´jednoho lepšího trička´, které pak stejně vyhodíte. Je to ruská ruleta a šance, že potkáte nakažené klíště a onemocníte klíšťovou encefalitidou, je v České republice jednou z nejvyšších na světě,“ podotkla královéhradecká praktická lékařka.

I v letošním roce jsou přitom v Královéhradeckém kraji evidovány případy klíšťové encefalitidy. „Pacient měl běžné chřipkové příznaky-slabost, bolesti kloubů, svalů, jelikož pacient od dětství trpěl na migrény, o bolesti hlavy se nezmínil. Zákus klíštěte negoval. Pak zkolaboval a podezření na neuroinfekci se potvrdilo odběrem na klíšťovou encefalitidu,“ dodala Poláková. 

Ochrnutí končetin i zhoršení paměti

Pokud se člověk infikuje od klíštěte virem encefalitidy, může mít další průběh několik scénářů.„Někteří vůbec žádné obtíže nepocítí, u dalších se onemocnění projeví asi po 14 dnech od nakažení podobně jako chřipka, ale nejhorší je, když přejde do druhé fáze, kdy virus napadne nervové buňky v mozku a míše. Může pak dojít k omezenému či rozsáhlejšímu ochrnutí svalů končetin i jiných částí těla, zhoršení paměti, únavnosti nebo i změnám psychiky,“ řekl primář Neurologického oddělení jihlavské nemocnice a člen výboru České neurologické společnosti Ondřej Škoda. „Nemoc se ve druhé fázi projeví typicky bolestí hlavy, zvracením, horečkou. Jasným příznakem rozvoje meningoencefalitidy je ztuhnutí šíjových svalů, kdy člověk nemůže dát bradu na prsa. S takovými obtížemi je vhodné se okamžitě odebrat do nemocnice, kde neurolog, případně infektolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu,“ doplnil.

Ve většině případů se toto postižení zase postupně zlepšuje, přibližně u 30 až 60 procent případů mohou být následky onemocnění dlouhodobé nebo i trvalé.

Počet očkovaných? Kolem 24 procent

Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK, kterého se účastnilo 506 respondentů z celé České republiky, 67 procent z dotazovaných ví, že jedinou spolehlivou ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Přesto se počet očkovaných už několik let drží na pouhých 24 procentech. 

Rakouští sousedé jsou očkováni z 83 procent. 

Průzkum také ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů. Jedním z nich je, že přisátého parazita je nejlepší potřít olejem či krémem. Tento nesprávný způsob používá téměř třetina lidí. Klíště se ale podle odborníků začne „dusit“ a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny do krevního oběhu. Dotazovaní často klíště při odstranění točí proti směru hodinových ručiček, což lékaři také nedoporučují. Ústrojí, kterým se klíště drží, nemá tvar závitu. Tento mechanismus tak může vést k nežádoucímu oddělení těla klíštěte od hlavičky, která zůstane v kůži.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová