Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pánbu zaplať, to to trvalo. V pondělí se otevře poslední úsek D11 u Hradce Králové. Dálnice se začala stavět před 40 (!) lety

19.08.2017
Pánbu zaplať, to to trvalo. V pondělí se otevře poslední úsek D11 u Hradce Králové. Dálnice se začala stavět před 40 (!) lety

Foto: Archiv

Popisek: Dálnice D11

Téměř neuvěřitelné se stává realitou. V pondělí 21. srpna dojde ve 14 hodin k otevření posledního zbývajícího úseku dálnice D11 mezi Prahou a Hradcem Králové. Řidiči jedoucí z metropole do východních Čech tak od této chvíle dojedou až do Hradce Králové. Dálnice D11 se přitom začala u Prahy stavět už v roce 1978.

„Přivedením dálnice D11 až těsně k hranicím města je Hradec Králové konečně a oficiálně součástí dálniční sítě naší republiky a Evropy. Pro celý region je ale důležité její pokračování a propojení se silnicí 1/35. I přes komplikace se stavebním povolením na další úsek do Smiřic věřím, že dostavba D11 na Jaroměř a dál přes Trutnov do Polska bude dlouhodobou prioritou ŘSD a že neztratí na tempu,“ sdělil u příležitosti slavnostního otevření primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Nový úsek je hotov, ale práce tím nekončí

„Chtěl bych nejen za všechny Hradečáky poděkovat zastupitelům města, kteří zvedli ruku pro odkup ideální poloviny posledního pozemku od farmářky Jaroslavy Štrosové, který byl nezbytný pro znovuzahájení stavby dálnice D11. Byla to opakovaná a nejednoduchá jednání, pozemek nebyl levný, ale myslím, že obětovat 17 korun na jednoho obyvatele města se vyplatilo,“ dodal Fink.

Fink si však neodpustil ani rýpnutí do státu. „Mimochodem se s námi stát přes veškeré sliby dodnes nevyrovnal. Rovněž projektová úprava úseku kolem Hradce je odlišná od původního návrhu, který byl při výkupech prezentovaný. Ale tak už se stát chová, nejen v tomto případě,“ řekl kriticky. Závěrem také podotkl, že se těší se na dobu, kdy počet postavených kilometrů dálnice z Poděbrad výrazněji překoná počet let, který stavba trvá.

Je to jen první krok, říká hejtman

K dostavěnému úseku dálnice D11 se vyjádřil také hejtman kraje Jiří Štěpán. „Jsem velmi rád, že se podařilo dotáhnout dostavbu úseku dálnice D11 do Hradce Králové do konce, ale zároveň to považuji jen za první krok. Další kroky nás čekají, mluvím o úsecích směrem na Smiřice, Jaroměř a postupně je nezbytné, abychom v dohledné době mohli dojet po dálnici D11 až na polské hranice. Jen kompletní D11 se stane jednou z páteřních tras napříč Evropou.“

Jeho slova pak doplnil první náměstek hejtmana Martin Červíček. „Dostavba dálnice D11 je dlouho očekávaný a naprosto nezbytný krok pro zlepšení dopravy v Královéhradeckém kraji a propojení regionu s okolím. Především se uleví některým krajským silnicím a zvýší se bezpečnost na silnicích. Provoz by se měl snížit například v Novém Městě nad Metují nebo Chlumci nad Cidlinou. I přes otevření nového dálničního úseku budeme nadále spolupracovat s Policií ČR a Celní správou ČR. Budeme vyžadovat důsledné provádění kontrolního vážení, aby nedocházelo k tomu, že se někteří řidiči budou vyhýbat placenému úseku dálnice a budou nadále jezdit po krajských silnicích přes města a obce.“ 

Obstrukce kolem dálnice

Chybějící kus dálnice do Hradce Králové v délce 2,5 kilometru se začal stavět po osmi letech prodlev v roce 2014. Stavba stála hlavně kvůli nevykoupeným pozemkům statkářky Ludmily Havránkové.

Teď je už jenom otázkou, zda se nebude zbytečně protahovat pokračování D11 do Smiřic a Jaroměře. Optimistické prognózy počítaly se stavbou navazujícího úseku již na přelomu září a října. Všechny dotčené pozemky tu jsou v trvalém záboru ve vlastnictví ŘSD. Nicméně proti vydání stavebního povolení se odvolaly Děti země. Jako zbytečnou šikanu a obstrukce ze strany Dětí země vnímá tento krok i ministr Ťok.

Případné zdržení však nebere jako tragické a odhaduje, že když se nezačne stavět do konce tohoto roku, začne se v první polovině příštího. V současné době probíhají v dané lokalitě archeologické práce.

Hradecká dálnice D11 má pokračovat až na státní hranici s Polskem a celá má být dokončena v letech 2025-2026.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová