Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Česko trápí sucho. Stát přichází s druhým kolem Dešťovky, kde je na dotace vyhrazeno 240 milionů. Domácnosti mohou získat až 105 tisíc

08.08.2017
Česko trápí sucho. Stát přichází s druhým kolem Dešťovky, kde je na dotace vyhrazeno 240 milionů. Domácnosti mohou získat až 105 tisíc

Autor: Pixabay.com

Popisek: Dešťová voda, ilustrační foto

Příjem žádostí do druhého kola Dešťovky začne ve čtvrtek 7. září. Pro zájemce o dotace jak z Královéhradeckého kraje, tak i z jiných částí Česka, bylo z prostředků Státního fondu životního prostředí vyčleněno 240 milionů korun, ze kterých se podpoří minimálně 5 tisíc domácností. Nově je polovina financí určena výhradně pro suchem ohrožené oblasti. Jedna domácnost může získat dotaci až 105 tisíc korun.

„Nyní nabízíme majitelům a stavitelům rodinných a bytových domů více jak dvojnásobek peněz, které by měly podpořit dalších minimálně 5 tisíc nových projektů,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Celý rozpočet bude rozdělen na dvě poloviny. Jedna půjde výhradně na projekty v oblastech ohrožených suchem, druhá polovina, tedy 120 milionů korun, je určena pro ostatní žadatele, jejichž nemovitost se nachází mimo suché oblasti.

Suché oblasti

Do suchých oblastí zařazují obce, které musely od roku 2014 zajistit zásobování pitnou vodou cisternami, nebo zakázaly používat vodu na zalévání či napouštění bazénů, a to opakovaně minimálně ve dvou letech, či dlouhodobě minimálně na dobu tří měsíců v jednom roce. Nově však se na seznam suchých obcí dostanou také ty, které zákaz nevyhlásily veřejnou vyhláškou, ale jen například obecním rozhlasem, a také obce bez veřejného vodovodu, kde starostové vyzvali občany k šetření s vodou. „V souvislosti s těmito změnami jsme opětovně oslovili starosty, aby nám hlásili, zda jejich obec splňuje kritéria pro suchou oblast,“ vysvětlil Petr Valdman.Druhou změnou je prodloužení lhůty. Místo 5 dnů budou mít lidé až 30 dnů na to, aby žádost a její přílohy doručili papírově. „Samozřejmě čím to udělají dříve, tím dříve dostanou peníze,“ doplnil Petr Valdman s tím, že všechny slíbené termíny platí a stejně jako v minulém do 3 týdnů od podání žádosti se žadatel dozví, zda je žádost v pořádku, či zda má odstranit případné nedostatky a po schválení žádosti mu pak bude do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace. 

Dotace až 105 tisíc korun

Finance stát nabízí pro 3 základní systémy. Nejjednodušší systém na zálivku zahrady bude dotován částkou až 55 tisíc korun a bude podporován jen u stávajících domů v oblastech výrazně postižených suchem. Složitější systémy, které budou srážkovou vodu využívat i ke splachování toalety, případně budou recyklovat odpadní vodu, jsou určené pro majitele domů po celém Česku a získat na ně mohou dotaci až 105 tisíc korun. „Stejně jako v případě první výzvy platí, že pokud bude chtít majitel domu využívat dešťovou vodu i ke splachování toalety a je připojen na kanalizační síť, musí se s provozovatelem kanalizace domluvit na podmínkách platby za stočné a toto potvrzení nám doložit ještě před vyplacením podpory. Na druhou stranu se mu díky opatření sníží náklady na vodné, takže bude splachovat rozhodně levněji a ještě bude šetřit pitnou vodu,“ vysvětlil Petr Valdman. 

Největší zájem  byl o kombinovaný systém

V prvním kole Dešťovky lidé podali 2 279 žádostí za 110 054 851 korun a dalších 3 260 žádostí za více jak 74 milionů korun zůstalo rozpracovaných. „Překvapivě byl největší zájem o kombinovaný systém na zachytávání dešťové vody na zalévání a na splachování v domácnosti, o který požádaly dvě třetiny všech žadatelů. Nejvíce žadatelů se přihlásilo o dotace ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a v Praze,“ shrnul ministr Brabec.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace