Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko trápí sucho. Stát přichází s druhým kolem Dešťovky, kde je na dotace vyhrazeno 240 milionů. Domácnosti mohou získat až 105 tisíc

08.08.2017
Česko trápí sucho. Stát přichází s druhým kolem Dešťovky, kde je na dotace vyhrazeno 240 milionů. Domácnosti mohou získat až 105 tisíc

Foto: Pixabay.com

Popisek: Dešťová voda, ilustrační foto

Příjem žádostí do druhého kola Dešťovky začne ve čtvrtek 7. září. Pro zájemce o dotace jak z Královéhradeckého kraje, tak i z jiných částí Česka, bylo z prostředků Státního fondu životního prostředí vyčleněno 240 milionů korun, ze kterých se podpoří minimálně 5 tisíc domácností. Nově je polovina financí určena výhradně pro suchem ohrožené oblasti. Jedna domácnost může získat dotaci až 105 tisíc korun.

„Nyní nabízíme majitelům a stavitelům rodinných a bytových domů více jak dvojnásobek peněz, které by měly podpořit dalších minimálně 5 tisíc nových projektů,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Celý rozpočet bude rozdělen na dvě poloviny. Jedna půjde výhradně na projekty v oblastech ohrožených suchem, druhá polovina, tedy 120 milionů korun, je určena pro ostatní žadatele, jejichž nemovitost se nachází mimo suché oblasti.

Suché oblasti

Do suchých oblastí zařazují obce, které musely od roku 2014 zajistit zásobování pitnou vodou cisternami, nebo zakázaly používat vodu na zalévání či napouštění bazénů, a to opakovaně minimálně ve dvou letech, či dlouhodobě minimálně na dobu tří měsíců v jednom roce. Nově však se na seznam suchých obcí dostanou také ty, které zákaz nevyhlásily veřejnou vyhláškou, ale jen například obecním rozhlasem, a také obce bez veřejného vodovodu, kde starostové vyzvali občany k šetření s vodou. „V souvislosti s těmito změnami jsme opětovně oslovili starosty, aby nám hlásili, zda jejich obec splňuje kritéria pro suchou oblast,“ vysvětlil Petr Valdman.Druhou změnou je prodloužení lhůty. Místo 5 dnů budou mít lidé až 30 dnů na to, aby žádost a její přílohy doručili papírově. „Samozřejmě čím to udělají dříve, tím dříve dostanou peníze,“ doplnil Petr Valdman s tím, že všechny slíbené termíny platí a stejně jako v minulém do 3 týdnů od podání žádosti se žadatel dozví, zda je žádost v pořádku, či zda má odstranit případné nedostatky a po schválení žádosti mu pak bude do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace. 

Dotace až 105 tisíc korun

Finance stát nabízí pro 3 základní systémy. Nejjednodušší systém na zálivku zahrady bude dotován částkou až 55 tisíc korun a bude podporován jen u stávajících domů v oblastech výrazně postižených suchem. Složitější systémy, které budou srážkovou vodu využívat i ke splachování toalety, případně budou recyklovat odpadní vodu, jsou určené pro majitele domů po celém Česku a získat na ně mohou dotaci až 105 tisíc korun. „Stejně jako v případě první výzvy platí, že pokud bude chtít majitel domu využívat dešťovou vodu i ke splachování toalety a je připojen na kanalizační síť, musí se s provozovatelem kanalizace domluvit na podmínkách platby za stočné a toto potvrzení nám doložit ještě před vyplacením podpory. Na druhou stranu se mu díky opatření sníží náklady na vodné, takže bude splachovat rozhodně levněji a ještě bude šetřit pitnou vodu,“ vysvětlil Petr Valdman. 

Největší zájem  byl o kombinovaný systém

V prvním kole Dešťovky lidé podali 2 279 žádostí za 110 054 851 korun a dalších 3 260 žádostí za více jak 74 milionů korun zůstalo rozpracovaných. „Překvapivě byl největší zájem o kombinovaný systém na zachytávání dešťové vody na zalévání a na splachování v domácnosti, o který požádaly dvě třetiny všech žadatelů. Nejvíce žadatelů se přihlásilo o dotace ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a v Praze,“ shrnul ministr Brabec.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová