Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jízdenky v trolejbusech hradecké MHD koupíte od Nového roku i pomocí bezkontaktní bankovní karty. Na tuto možnost upozorní cestující samolepky na vozech

25.12.2016
Jízdenky v trolejbusech hradecké MHD koupíte od Nového roku i pomocí bezkontaktní bankovní karty. Na tuto možnost upozorní cestující samolepky na vozech

Foto: dpmhk.cz

Popisek: Trolejbus v Hradci Králové

Dopravní podnik města Hradce Králové dále inovuje možnosti úhrady jízdného. Po loňském úspěšném spuštění internetového dobíjení městské karty nyní nabídne možnost platby jízdného bezkontaktními bankovními kartami v trolejbusech. V příštím roce představí dopravní podnik také nákup jízdenek pomocí aplikace v chytrém mobilu.

Ke stávajícím možnostem odbavování cestujících v hradecké MHD přibyl od května 2016 ve spolupráci dopravního podniku se společnostmi EM TEST ČR a ČSOB pilotní projekt odbavení bezkontaktní platební kartou. Ten umožnil v pěti autobusech, nasazovaných především na nočních linkách, zaplatit jednorázové jízdné i za pomocí běžné bezkontaktní bankovní karty.

„Vzhledem k tomu, že se systém ve zkušebním provozu osvědčil, bude možné po nezbytném testovacím provozu v období od 27. do 31. prosince již od 1. ledna 2017 takto platit ve všech našich trolejbusech. S využitím bezkontaktní karty je možné zakoupit jízdenku i pro spolucestující, například rodinné příslušníky. Cestující najdou bezkontaktní platební terminál vždy u předních dveří vozidla,“ vysvětluje vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna.

platební karta v MHD

Jízdné je možné zaplatit jakoukoliv platební kartou Master Card či VISA, která umožňuje bezkontaktní platby. Cestující, který chce provést úhradu jízdenky bezkontaktní bankovní kartou, požádá řidiče o prodej jízdenky. Následně bude vyzván k přiložení své karty k nově instalované čtečce a současně se zobrazí placená částka. Nejpozději do 30 vteřin od zobrazení pokynu musí cestující svoji bankovní kartu ke čtečce na vzdálenost zhruba dvou centimetrů přiložit. Tím jízdné uhradí a během několika vteřin mu řidič vytiskne jízdní doklad.

U řidiče je možno prostřednictvím bezkontaktní bankovní karty uhradit dva typy jednorázového jízdného:

1. jednotlivé základní pro obě pásma za 25 Kč (na denních službách, jízdenka platí 45 případně 60 minut, tak jako jízdenka za hotové nebo SMS jízdenka)

2. jednotlivé základní noční za 25 Kč (na nočních službách, jízdenka platí pouze pro spoj, ve kterém byla vydána)

Akceptování bezkontaktních bankovních karet ve všech vozidlech MHD zavede dopravní podnik současně s obnovou odbavovacího systému, který je plánován na rok 2018 v souvislosti se sjednocením technické platformy s linkovými dopravci a ČD hradecko-pardubické aglomerace – projekt bude financování z dotačního programu integrované územní investice (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace.

„Současné odbavovací systémy v hradecké MHD – městská karta či mobilní jízdenka – a jejich doplnění o další druh elektronického odbavení vytvářejí podmínky pro přechod na celkový systém odbavení, který by v dohledné době mohl umožnit splnit záměr dopravního podniku úplně nahradit papírové jízdenky z předprodejů, které aktuálně tvoří už asi jen deset procent jízdného,“ konstatuje František Meduna a dodává, že osvědčený doplňkový prodej jednotlivých jízdenek za hotové přímo u řidiče bude dál pokračovat.

O možnosti platit ve vozidle pomocí bezkontaktní bankovní karty jsou cestující informováni samolepkami u předních dveří, na okně u těchto dveří a přímo u řidiče vozu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL