Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zvon Augustin se rozezní v příštím roce minimálně jedenáctkrát. Poprvé na Nový rok v šest hodin večer, u příležitosti tradičního Prvního dne spolu

07.12.2016
Zvon Augustin se rozezní v příštím roce minimálně jedenáctkrát. Poprvé na Nový rok v šest hodin večer, u příležitosti tradičního Prvního dne spolu

Autor: hradeckralove.cz

Popisek: Zvon Augustin zní z Bílé věže pouze ve svátečních chvílích

Minimálně jedenáctkrát se v příštím roce rozezní na zhruba pět minut třetí největší zvon v České republice, hradecký Augustin, umístěný v Bílé věži. Zvonění se řídí podle zvonového řádu, který schválili městští radní.

Rozeznění zvonu není nic jednoduchého, proto se nepoužívá k běžnému zvonění. Zvon Augustin je používán pouze v předem schválených termínech, daných zvonovým řádem. Délka zvonění je zhruba pět minut. „Zapojením zvonu Augustin do vyzvánění zvonů katedrálních, případně dalších v okolí chceme podtrhnout význam události, kterou nám mají připomenout. Je dobré se v tu dobu na chvíli zastavit, zaposlouchat se do zvonění a prožít někdy až majestátnost toho souznění," doporučuje Anna Maclová, náměstkyně primátora.

Zvon Augustin

Přesný čas rozhoupání zvonu se může ještě změnit, uvedené časy jsou pouze orientační.

Zvon Augustin se poprvé v příštím roce rozezní 1. ledna v šest hodin večer u příležitosti tradičního Prvního dne spolu, dále 13. dubna na Zelený čtvrtek by měl zvon zaznít o půl desáté dopoledne, 16. dubna na slavnost Zmrtvýchvstání Páně se zvon rozhoupe v poledne, 4. června na slavnost Seslání Ducha svatého v šest hodin večer. Poslední červnový den u příležitosti výročí bitvy na Chlumu 1866 zvon Hradečané uslyší rovněž v šest hodin večer, ve stejný čas i v den sv. Augustina tomu bude i 28. srpna.

Tradičně zvon rozezní v deset hodin dopoledne i Slavnosti královny Elišky 2. září, na Den české státnosti Slavnost sv. Václava se zvon rozezní v šest hodin večer. V pravé poledne by měl Augustin všem připomenout 28. října i Den vzniku samostatného československého státu, 17. listopadu si takto v šest hodin večer připomene město i Den boje studentů za svobodu a demokracii a zatím posledním pevně stanoveným termínem ve zvonovém řádu je Štědrý den, tedy 24. prosinec, kdy zvon ohlásí půl hodiny před půlnocí i Narození Páně.

Zvon Augustin

Na čepci zvonu je ve dvojlinkách po obvodu veden dvouřádkový latinský nápis:

IN HONOREM MAGNIFICENTIANGVE CVNCTIPOTENTIS DEI GENITRICIS VERBI DEI VIRGINIS ALMAE ATQVE SANCTORVM OMNIVM AD GLORIAM ET LAVDEM HOC OPVS INSIGNE PROBILEQVE FVSVM AC CANSTITVTVM EST IMPSENIS ALMA DOMINORVM MAGISTRI CIVIVM CONSVLVM TOTIVSQVE FAMOSAE CONNVNITATIS HRADECENSIS PER ME ANDREAM DICTVM ZACZEK ANNO X.P.I. M° CCCCC° VIIII° PROTOCONSVLA JOANE WIECHET VITRICO „JOANE DICTO KARASEK“.

Ke cti a oslavě všemohoucího Boha, k slávě a chvále milostivé Panny, rodičky Slova Božího, a všech svatých toto znamenité a přeslavné dílo dobrotivým nákladem pana purkmistra, pánů radních a celé slavné obce hradecké lil a ulil Ondřej řečený Žáček léta Kristova tisícího pětistého devátého za primase Jana Věcheta a správce kostelního jmění Jana řečeného Karáska.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace