Nevidomí, vozíčkáři, senioři, maminky s kočárky... těm všem již déle než dva roky usnadňuje život bezbariérová mapa Hradce Králové. Radnice prosí o spolupráci - zapojte se do její průběžné aktualizace
11.05.2016
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Bezbariérová mapa Hradce Králové je samozřejmě snadno dostupná na webu i prostřednictvím 'chytrého' telefonu
Vozíčkář, nevidomý i ostatní veřejnost pomáhají magistrátu průběžně už déle než dva roky zlepšovat a aktualizovat mapu bezbariérového Hradce, kterou využívají nejen lidé se zdravotním handicapem, ale i senioři či rodiče s kočárky. Projekt si vzal za cíl zmapovat prostřednictvím samotných osob se zdravotním postižením trasy mezi důležitými objekty ve městě a loni poprvé přinesl i přesnější informace o zdravotnických zařízeních, dalších přechodech a zastávkách MHD. Letos došlo k aktualizaci lokality kolem Aldisu a Šimkových sadů. Radnice prosí i nadále veřejnost o spolupráci.
Mapa bezbariérového Hradce je jednou ze zhruba dvaceti mapových podkladů, které město občanům na svém webu poskytuje zdarma. „Před dvěma lety jsme vyzvali ke spolupráci i veřejnost, aby nám zasílala na adresu '); své podněty pro zlepšení. Některé z nich se v nové aktualizaci promítly. Občané nás však mohou informovat i nadále o konkrétních místech, kde hrozí největší rizika při pohybu po městě. Budeme rádi za informaci, které objekty by lidé rádi navštívili, ale brání jim v tom právě různé bariéry. Uvítáme jakékoliv věcné připomínky na toto téma,“ říká Marek Šimůnek, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví magistrátu.
„Aktuálně byla ukončena již třetí etapa systematického monitoringu bariér na území města Hradec Králové. Vozíčkář a nevidomý tentokrát mapovali přístupnost objektů a bariéry na trasách v lokalitě Aldis včetně přilehlých Šimkových sadů. Prosíme tedy veřejnost, aby nám opět posílala návrhy na zlepšení. Rovněž uvítáme také tipy, na kterou oblast města se zaměřit v budoucnu,“říká náměstkyně primátora pro sociální oblast Anna Maclová. Adresa zůstává pro zasílání tipů stejná: ');
„K mapovaným objektů a trasám jsou přiřazeny i popisné informace a někde i fotodokumentace, které se zobrazí po kliknutí na objekt či trasu. Při dalším mapování budeme využívat GPS přístroj pro záznam trasy, a tím se zefektivní její implementace do mapového projektu,“ upřesňuje Pavel Struha, který je hlavním tvůrcem mapového podkladu na webu města. Už v rámci drobných běžných úprav a oprav přechodů pro chodce se vše buduje tak, aby výsledný stav vyhovoval platné legislativě. Ne každá silnice či chodník ve městě jsou však městské.
Projekt mapuje trasy, na nichž leží důležité objekty občanské vybavenosti, jakými jsou úřady, školy či zdravotnická zařízení. Vzniká ve spolupráci Magistrátu města Hradce Králové s Centrem pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje, o. p. s. Díky mapování vozíčkáře Zdeňka Švarce a nevidomého Jarmila Moláčka se dostávají do rukou veřejnosti první trasy, popsané z pohledu vozíčkáře i nevidomého. Objekty jsou podobně jako u barev semaforů rozděleny do tří kategorií. Objekty přístupné jsou vyznačeny zeleně, částečně přístupně oranžově a nepřístupné červeně. Po kliknutí na ikonu objektu nebo na linii trasy se objeví 'vyskakovací' okno s podrobnými informacemi, u některých objektů nebo přechodů i s fotografií, charakterizující jeho přístupnost.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL