Krajské zastupitelstvo letos účast na akci Vlajka pro Tibet neschválilo. Opoziční zastupitelé ji proto vyvěsí alespoň z okna své zasedačky
09.03.2016
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Tibetská vlajka na Pivovarském náměstí v Hradci Králové
Krajský zastupitel Vladimír Derner zve ve čtvrtek 10. března 2016 od 10 hodin na happening Vlajka pro Tibet, který pořádají opoziční zastupitelé s dalšími organizacemi v Hradci Králové na Pivovarském náměstí jako vyjádření podpory utiskovaným Tibeťanům.
Vladimír Derner (KDU-ČSL) zve občany jménem opozičních zastupitelů Královéhradeckého kraje na happening Vlajka pro Tibet, který pořádají opoziční zastupitelé s dalšími organizacemi jako vyjádření podpory utiskovaným Tibeťanům a všem persekvovaným v totalitních režimech. Hapening se uskuteční ve čtvrtek 10. března 2016 od 10 hodin v Hradci Králové na Pivovarském náměstí. Před samotným zahájením vyvěsí Vladimír Derner v 9:45 hodin tibetskou vlajku také z oken opoziční zasedací místnosti.
O účasti Královéhradeckého kraje na mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet rozhodovali krajští zastupitelé na svém 26. zasedání, které se uskutečnilo v budově krajského úřadu dne 1. února 2016. Z přítomných 38 zastupitelů s návrhem souhlasilo dvacet, šest bylo proti a dvanáct se zdrželo hlasování. Návrh tudíž nebyl přijat. Opoziční zastupitelé se proto rozhodli uspořádat akci sami.
Město se k akci přidá
Před budovou magistrátu města Hradec Králové ale vlajka Tibetu zavlaje, a to již podvanácté. Bude vyvěšena ve čtvrtek 10. března 2016 od 8 do 17 hodin. S připojením města k symbolické kampani vyslovili souhlas královéhradečtí radní na svém zasedání 9. února 2016. „Vlajka pro Tibet pro nás znamená symbol, kterým se hlásíme k principům demokracie a právu národů na sebeurčení. Nejde o konkrétní místo, ale problematiku celého světa,“ dodal primátor Zdeněk Fink.
Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let minulého století v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V hlavním městě Tibetu Lhase bylo tehdy potlačeno protičínské povstání, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL