Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město, kde je openkrad opravdu Opencard. V Hradci Králové čipové karty fakt umějí, Praha by se měla stydět

19.01.2016
Město, kde je openkrad opravdu Opencard. V Hradci Králové čipové karty fakt umějí, Praha by se měla stydět

Foto: dpmhk.cz

Popisek: Čipovou Kartou je v Hradci Králové možná úhrada nejen jízdného v MHD, ale i v sousedních Pardubicích, lze na ni pořídit i vstup na koupaliště, použít ji jako průkazku do knihovny nebo uhradit jízdné ve skibusu

Již deset let používají cestující v hradecké MHD elektronický odbavovací systém, který využívá bezkontaktní čipové karty. Městských karet, které slouží jako elektronický nosič předplatných časových jízdenek a elektronická peněženka, bylo vydáno již více než 150 tisíc a v aktivním provozu jich je zhruba polovina. Kartou je možná úhrada nejen jízdného v MHD v Hradci Králové, ale i v sousedních Pardubicích, lze na ni pořídit i vstup na koupaliště, použít ji jako průkazku do knihovny nebo uhradit jízdné ve skibusu.

„Zavedení elektronického odbavovacího systému znamenalo v roce 2006 velmi rozsáhlou změnu v provozu hradecké MHD. Bylo nutné osadit všech 134 vozů kabeláží, palubními počítači, vozovými čtečkami a GPS moduly, vše odladit nejdříve v laboratorních podmínkách, pak v ostrém provozu, a následně pak připomínkovat u dodavatele – slovenské firmy EMTEST. To vše probíhalo bez přerušení běžného provozu. Investice do této změny činila 17 milionů korun,“ připomíná počátky tohoto systému vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna.

Městská karta přinesla cestujícím v hradecké MHD výrazně levnější jízdné než u papírových jízdenek, cenový bonus za krátkou jízdu na jednu až dvě zastávky a za přestup v určeném časovém intervalu a nabízí i úhradu jízdného až čtyřem dalším spolucestujícím. Městskou kartu je možné dobíjet od loňského března on-line přes internet, což dosud využilo více než dvacet tisíc zájemců a utratilo tímto způsobem více než pět a půl milionu korun. Zůstává i možnost dobíjení v šesti samoobslužných dobíjecích automatech, v zákaznických centrech dopravního podniku a v městském informačním centru. V roce 2011 přibyla městské kartě sesterská volná karta, která není vázána na jednoho konkrétního uživatele a je přenosná. Je volně v prodeji bez nutnosti vyplňovat žádost o její vydání.

Městská karta Hradec Králové

V aktivním provozu je městská karta u 75 tisíc uživatelů, celkem bylo vydáno již více než 150 000 kusů, z toho je přes sedm tisíc karet volných či přenosných. Počet aktivních nezlevněných karet je 31,5 tisíce, studentských je sedm a půl tisíce, senior 65-70 let pět tisíc, senior nad 70 let je devět a půl tisíce a na kartu s časovou jízdenkou jezdí přes tisíc držitelů Janského plakety. Ročně se nyní vyrobí kolem deseti tisíc karet. Na všech typech karet je průměrně uloženo okolo osmi milionů korun. S novou městskou kartou, vydanou zdarma, usedli již posedmé v první školní den v září 2015 do školních lavic i prvňáčci sedmnácti základních škol, zřizovaných statutárním městem Hradec Králové. V roce 2014 bylo vydáno 280 karet a loni 320 kusů.

„Městská karta umožňuje využívat i dalších výhod a služeb, které Hradec Králové poskytuje občanům a návštěvníkům. Městskou kartu návštěvníci mohou od května 2010 využívat také v areálu koupaliště Flošna i ve wellness studiu Flošna, od června 2013 lze kartu využít v městských lázních na Eliščině nábřeží. Lze ji použít také k identifikaci čtenáře v půjčovnách Knihovny města Hradce Králové, kde je automatizovaný výpůjční protokol, klient ji může používat jako čtenářský průkaz i do Studijní a vědecké knihovny. Záměry z let předchozích na zapojení dalších organizací v kultuře, cestovním ruchu či využití městské karty ve školních jídelnách a při evidenci žáků v základních školách se zatím naplnit nepodařilo. Z karty lze platit jízdné na sezonní zimní lince skibusu na trase Hradec Králové – Deštné v Orlických horách a zpět a v turistickém vláčku, který bude letos v provozu od 26. března do 28. srpna,“ jmenuje uskutečněné i zatím neuskutečněné možnosti dalšího využití městské karty František Meduna.

Městská karta HK - ceník

Čipová městská karta má platnost pět let. Pokud však není užíváním poškozena, což se při běžném zacházení nestává, není třeba o novou žádat. Důvodem k výměně dosavadní karty za novou je zatím jedině poškození, způsobující její nefunkčnost, nebo změna údajů vytištěných na kartě, tedy jména či příjmení, případně výraznější změna podoby držitele, která by neodpovídala fotografii. Stav karty, její zůstatek a platnost lze sledovat pohodlně přes webové rozhraní.

„Městskou kartu lze pořídit v zákaznických centrech nebo přes internet - vyrobíme ji i na počkání v zákaznickém centru v Pouchovské ulici v sídle dopravního podniku,“ dodává František Meduna.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL