Čtyřicet zadržených hledaných osob, čtyři stovky opilých na záchytce, desítky řidičů pod vlivem drog... V Hradci Králové městští strážníci řešili za uplynulý rok přes padesát tisíc událostí
08.12.2015
Foto: Městská policie Hradec Králové
Popisek: Královéhradečtí strážníci
KRIMI Za posledních dvanáct měsíců zadržela městská policie zhruba čtyřicítku hledaných osob, na záchytku dovezla téměř čtyři stovky podnapilých, na silnicích přistihla téměř padesátku řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog. Z celkového počtu padesáti tisíc událostí, ať už zjištěných či oznámených, se ve třiadvaceti tisících případech jednalo o přestupek a ve zhruba stovce případů o trestný čin. Ten městští strážníci postupují k dořešení státní policii. To jsou jen střípky z uplynulých dvanácti měsíců královéhradecké městské policie.
Nejčastější prohřešky? Za volantem
K nejčastěji řešeným přestupkům určitě patří přestupky proti bezpečnosti silničního provozu, těch je zhruba 20 000 ročně, přestupky proti veřejnému pořádku, kterých jsou více než dva tisíce, dále se jedná v pěti stech případech o převoz zvířat do útulku, ale i například krádeže v obchodních domech – těch strážníci ročně řeší necelé dvě stovky, zhruba stejný počet černých pasažérů v městské hromadné dopravě.
V posledních měsících v Hradci Králové opět přibývá podomních prodejců, v součtu takových přestupků řeší muži v černém asi třicítku ročně. Při svých pochůzkách městem si strážníci všímají a předávají příslušným organizacím závady na majetku města, ať už chybějící dlažební kostky, poškozený majetek či jiné napravitelné poruchy. Takových předaných podnětů byla za poslední rok zhruba tisícovka. Na hlídky, procházející ulicemi města, se navíc denně s důvěrou obracejí lidé, kteří potřebují nějakou radu či informaci.
Sedm tisíc lidí volalo o pomoc
Na linku 156 se v uplynulém roce dovolalo necelých sedm tisíc občanů se žádostí o pomoc. „Obracejí se na nás s důvěrou velice často i občané, kteří jsou v bezprostředním ohrožení života nebo v jiné svízelné situaci. V součtu jsme za poslední rok takto pomohli téměř čtyřem stovkám lidí,“ vzpomíná ředitel městské policie Miroslav Hloušek a dodává, že strážníci přijíždějí mnohdy k činům jako první a musí si vědět rady, ať už se záchranou života nebo zdraví občanů, tak i s odvrácením dalšího nebezpečí.
„Byť se to možná nezdá, jde o velice psychicky a fyzicky náročnou práci,“ hodnotí nasazení svých mužů a žen v době zvyšující se agrese přestupců Miroslav Hloušek.
Nepřesné označování domů
Strážníci městské policie po celý rok dohlížejí se státní policií, hasiči i záchranáři na hladký průběh větších akcí ve městě, ať už sportovních nebo kulturních. Letos pomáhali magistrátním úředníkům i při odhalování nepřesností v označení nemovitostí čísly popisnými a evidenčními.
Městská policie se věnuje po celý rok i preventivní činnosti. Počet přednášek pro všechny věkové kategorie dosahuje několika desítek, počet posluchačů se blíží osmi tisícům. Strážníci pořádají strážníci i dětský den, kde je seznamují s činností městské policie, ale i policistů, hasičů a zdravotníků.
Myslí se i na děti
Městská policie velice úzce spolupracuje s 25 komisemi místních samospráv, v nichž aktivně fungují takzvaní okrskáři, kteří dané území znají, a to včetně tamních specifických problémů. S komisemi se snaží hledat možná řešení například při tvorbě obecně závazných vyhlášek, zajištění bezpečnosti dětí při cestě do škol, kontrolách vraků, monitoringu černých skládek nebo při dohledu nad parkováním.
Přestože by městští strážníci měli podle zákona dohlížet zejména na dodržování veřejného pořádku, řeší ve skutečnosti v praxi velké spektrum činností, což plyne mimo jiné i z toho, že se pohybují denně v terénu a s lidmi osobně hovoří. „Nesmírně cenná a potěšující jsou pro všechny strážníky i poděkování, která přicházejí od občanů opět přes linku 156, písemně, nebo dokonce osobně,“ neskrývá upřímnou radost Miroslav Hloušek.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš