Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejlepší místo pro život v Česku? Pomineme-li Prahu, pak je to prý Královéhradecko. Proč si to lidé myslí a kde jsou naopak rezervy?

01.12.2015
Nejlepší místo pro život v Česku? Pomineme-li Prahu, pak je to prý Královéhradecko. Proč si to lidé myslí a kde jsou naopak rezervy?

Foto: Archív města

Popisek: Silueta Hradce Králové

Patříme ke krajům s nízkou mírou kriminality, ubíráme se správným směrem, říká hejtman Lubomír Franc na to, proč se Královéhradecký kraj ve výzkumu "Místo pro život" umístil na druhém místě - hned za Prahou.

Málo nemocných, zato dost lékáren

Ve srovnávacím výzkumu projektu Místo pro život se Královéhradecký kraj dlouhodobě umísťuje na předních příčkách. Letos vybojoval pomyslnou stříbrnou medaili, loni to byl bronz. Předstihla jej pouze česká metropole.

Královéhradecký kraj získal nejlepší hodnocení v oblastech zdravotní a sociální sféry a v kvalitě pracovních podmínek. Nejvyšší je zde míra bezbariérovosti, nízká průměrná nemocnost a druhý nejvyšší počet lékáren. Značí to, že je o zdejší obyvatele dobře postaráno. „Kraj úspěšně zaměstnává osoby se zdravotním postižením, snižuje se dlouhodobá nezaměstnanost a nejvíce ze všech se Královéhradecku daří využívat dotace z CzechInvestu," uvedli autoři výzkumu. 

Kde jsou rezervy?

I přes poměrně nízké investice do životního prostředí se kraj drží v popředí žebříčku recyklace a patří mezi kraje, které produkují nejméně komunálního a podnikového odpadu. Královéhradecko žije kulturou. Nejvíce kulturních institucí je toho důkazem.Problémem zůstává nezaměstnanost lidí do 24 let a celkové rezervy v rozvoji oblasti péče o děti a vzdělávání. Vše potvrzuje fakt, že studenti nepovažují zdejší vysoké školy za atraktivní a za vzděláním raději dojíždějí jinam.

„Královéhradecký kraj se v posledních letech s železnou pravidelností objevuje mezi třemi nejlepšími regiony, což má podle mého názoru velkou vypadající hodnotu. Dokazuje to, že se ubíráme správným směrem. Patříme ke krajům s nízkou mírou kriminality i čistým životním prostředím, na druhou stranu se nám ale také daří bojovat s nezaměstnaností. Tu pomáháme snižovat i díky podpoře průmyslových zón. Dobře si stojíme i ve srovnání průměrné délky života a řady dalších ukazatelů,“ zhodnotil letošní úspěch hejtman Lubomír Franc.

Na přebírání ocenění v Praze jej zastoupili oba náměstci: Otakar Ruml a Karel Janeček.

Plzeňsko šlape na paty - bere bronz

Plzeňský kraj patří dlouhodobě k nejlepším regionům pro život i díky nadprůměrné kvalitě výsledků skoro ve všech hodnocených oblastech. V letošním roce se Plzeňsko opět stalo jedním z top tří krajů, i když po loňském vítězství kleslo na třetí příčku za Královéhradecký kraj.

Svůj status si region zaslouží především díky vynikající péči o děti a vzdělání a kvalitním pracovním podmínkám. Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy patří v zemi k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou nebo sportem.

Lidé na Plzeňsku jsou šetrní k okolnímu prostředí a vyprodukují nejméně odpadu. Bohužel se to samé nedá říci o firmách, které naopak „vyrobí“ odpadu víc než firmy v jiných regionech. Plzeňský kraj se však snaží bolavá místa řešit, což dokazují i třetí nejvyšší investice do ochrany a zlepšení životního prostředí. Největším problémem však stále zůstává infrastruktura. Až 16 procent lidí nemá přístup k pitné vodě a silnic a dálnic je tu o 30 procent méně než jinde. V této oblasti zůstává region nejhorší v celé ČR.

Celkové resumé

Vítězem je letos Praha, druhým místem se pyšní Královéhradecko, na třetím místě skončil Plzeňský kraj. Nejhůř se žije ve Středočeském a Ústeckém kraji. Výsledky srovnávacího výzkumu zveřejnili jeho autoři. Výsledky vznikly kombinací statistických dat, názoru kolegia odborníků a průzkumu mezi 1400 obyvateli všech krajů. O první tři místa se již pět let dělí stejné kraje. Loni byl Plzeňský na prvním místě, druhá Praha a třetí Královéhradecký kraj. 

„Je zřejmé, že lidé se stále více zajímají o své bezpečí, zdraví a sociální jistoty. Dokazují to i celkové výsledky, ve kterých se na první příčky protlačily kraje, které vynikají právě v těchto oblastech,“ uvedla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš