Nejlepší místo pro život v Česku? Pomineme-li Prahu, pak je to prý Královéhradecko. Proč si to lidé myslí a kde jsou naopak rezervy?
01.12.2015
Foto: Archív města
Popisek: Silueta Hradce Králové
Patříme ke krajům s nízkou mírou kriminality, ubíráme se správným směrem, říká hejtman Lubomír Franc na to, proč se Královéhradecký kraj ve výzkumu "Místo pro život" umístil na druhém místě - hned za Prahou.
Málo nemocných, zato dost lékáren
Ve srovnávacím výzkumu projektu Místo pro život se Královéhradecký kraj dlouhodobě umísťuje na předních příčkách. Letos vybojoval pomyslnou stříbrnou medaili, loni to byl bronz. Předstihla jej pouze česká metropole.
Královéhradecký kraj získal nejlepší hodnocení v oblastech zdravotní a sociální sféry a v kvalitě pracovních podmínek. Nejvyšší je zde míra bezbariérovosti, nízká průměrná nemocnost a druhý nejvyšší počet lékáren. Značí to, že je o zdejší obyvatele dobře postaráno. „Kraj úspěšně zaměstnává osoby se zdravotním postižením, snižuje se dlouhodobá nezaměstnanost a nejvíce ze všech se Královéhradecku daří využívat dotace z CzechInvestu," uvedli autoři výzkumu.
Kde jsou rezervy?
I přes poměrně nízké investice do životního prostředí se kraj drží v popředí žebříčku recyklace a patří mezi kraje, které produkují nejméně komunálního a podnikového odpadu. Královéhradecko žije kulturou. Nejvíce kulturních institucí je toho důkazem.Problémem zůstává nezaměstnanost lidí do 24 let a celkové rezervy v rozvoji oblasti péče o děti a vzdělávání. Vše potvrzuje fakt, že studenti nepovažují zdejší vysoké školy za atraktivní a za vzděláním raději dojíždějí jinam.
„Královéhradecký kraj se v posledních letech s železnou pravidelností objevuje mezi třemi nejlepšími regiony, což má podle mého názoru velkou vypadající hodnotu. Dokazuje to, že se ubíráme správným směrem. Patříme ke krajům s nízkou mírou kriminality i čistým životním prostředím, na druhou stranu se nám ale také daří bojovat s nezaměstnaností. Tu pomáháme snižovat i díky podpoře průmyslových zón. Dobře si stojíme i ve srovnání průměrné délky života a řady dalších ukazatelů,“ zhodnotil letošní úspěch hejtman Lubomír Franc.
Na přebírání ocenění v Praze jej zastoupili oba náměstci: Otakar Ruml a Karel Janeček.
Plzeňsko šlape na paty - bere bronz
Plzeňský kraj patří dlouhodobě k nejlepším regionům pro život i díky nadprůměrné kvalitě výsledků skoro ve všech hodnocených oblastech. V letošním roce se Plzeňsko opět stalo jedním z top tří krajů, i když po loňském vítězství kleslo na třetí příčku za Královéhradecký kraj.
Svůj status si region zaslouží především díky vynikající péči o děti a vzdělání a kvalitním pracovním podmínkám. Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy patří v zemi k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou nebo sportem.
Lidé na Plzeňsku jsou šetrní k okolnímu prostředí a vyprodukují nejméně odpadu. Bohužel se to samé nedá říci o firmách, které naopak „vyrobí“ odpadu víc než firmy v jiných regionech. Plzeňský kraj se však snaží bolavá místa řešit, což dokazují i třetí nejvyšší investice do ochrany a zlepšení životního prostředí. Největším problémem však stále zůstává infrastruktura. Až 16 procent lidí nemá přístup k pitné vodě a silnic a dálnic je tu o 30 procent méně než jinde. V této oblasti zůstává region nejhorší v celé ČR.
Celkové resumé
Vítězem je letos Praha, druhým místem se pyšní Královéhradecko, na třetím místě skončil Plzeňský kraj. Nejhůř se žije ve Středočeském a Ústeckém kraji. Výsledky srovnávacího výzkumu zveřejnili jeho autoři. Výsledky vznikly kombinací statistických dat, názoru kolegia odborníků a průzkumu mezi 1400 obyvateli všech krajů. O první tři místa se již pět let dělí stejné kraje. Loni byl Plzeňský na prvním místě, druhá Praha a třetí Královéhradecký kraj.
„Je zřejmé, že lidé se stále více zajímají o své bezpečí, zdraví a sociální jistoty. Dokazují to i celkové výsledky, ve kterých se na první příčky protlačily kraje, které vynikají právě v těchto oblastech,“ uvedla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.
.jpg)
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš