Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obory se zvěří, nová naučná odpadová stezka, tůň pro vážku. Do toho rybník Cikán nebo skauti. Hradecké lesy mají za sebou pestrých 365 dní

13.10.2015
Obory se zvěří, nová naučná odpadová stezka, tůň pro vážku. Do toho rybník Cikán nebo skauti. Hradecké lesy mají za sebou pestrých 365 dní

Foto: Archiv města Hradec Králové

Popisek: Výlov na rybníku Cikán.

Obory se zvěří, nová naučná odpadová stezka, zahájení spolupráce se skauty, start velkých oprav rybníku Cikán, nový lesní pedagog pro děti ze školek a mnohé další. To je jen výňatek toho, čím se může městem vlastněný podnik Městské lesy Hradec Králové pochlubit za posledních 12 měsíců. Veškeré činnosti podnik provádí ve vztahu k nákladům maximálně úsporně a k přírodě šetrně, aby při pedagogické, rekreační a osvětové činnosti pro veřejnost byl zachován přirozený ráz přírody.

Vandalové les míjejí. Chystá se tůň pro vážku

Po otevření lesního okruhu, což už je více než rok, se vedení městských lesů ve spolupráci s městem začalo věnovat dalším činnostem, které cílí nejen do oblasti osvěty či práce s veřejností. Prioritní pro lesníky i nadále zůstává práce v lesích, se zvěří a údržba majetku.

„Zahájili jsme například opravu rybníka Cikán, která vyjde podle předpokladů na čtyři miliony korun. Hodláme čerpat ministerstvem odsouhlasenou dotaci na výstavbu tůní na bývalé letecké střelnici pro vážku jasnoskvrnnou. Máme novou pásovou pilu, na které řežeme dříví pro potřeby své i veřejnosti, vyrábíme si zde kolíky ke stromům, prodáváme štěpku a kůru a příjmy z podobných činností zase vracíme zpět do lesů,“ vysvětluje zlomek činností podniku jeho ředitel Milan Zerzán.

Dodává, že vandalové se lesům zpravidla vyhýbají, a tak není třeba do náprav jimi způsobených škod, investovat větší peníze.

Odpadová stezka u rytířského hradiště, vláček pro seniory

Městské lesy rozjely spolupráci i s dalšími městskými organizacemi, přičemž jejich cílem bylo využití potenciálu, kterým disponují. „S Hradeckými službami jsme pustili do vzniku takzvané odpadové stezky u rytířského hradiště, což je osvěta, která jasnou formou ilustruje, jak dlouho se různé druhy odpadu v přírodních podmínkách rozkládají, a dětem ukazujeme, že odpad do lesa nepatří,“ upozorňuje Milan Zerzán.

Do lesů začal v uplynulém roce zajíždět ve vybraných obdobích turistický vláček dopravního podniku se seniory, kteří by se do těchto míst jinak jen stěží sami dostávali. Nelze opomenout ani údržbu. „S údržbou nově vzniklého lesního okruhu pomáhají stroje technických služeb. Přestože je okruh vybudován v lese a padá na něj listí a další nečistoty, tak se ho ve spolupráci s technickými službami snažíme průběžně udržovat v takovém stavu, aby zůstal pro bruslaře, cyklisty i pěší dobře použitelný,“ chválí spolupráci Milan Zerzán. 

Se skauty se bude pokračovat. Máte lesní kalendář?

Kromě bilance za uplynulých 12 měsíců má městský podnik před sebou i úkoly, bez jejichž splnění by les nebyl tím, čím je. „Chceme dál rozvíjet spolupráci se skauty, kterou jsme započali. Tematicky navazující a důležité je i pokračování poslání lesního pedagoga, který se už téměř rok stará o děti u nás v lese. Postupně hodláme aktualizovat popisné tabule přírodních památek a rybníků. Pokračovat bude výstavba obor se zvěří, nově se v lese v oboře začala objevovat i jelení zvěř,“ uvádí zlomky z úkolů pro příští období Milan Zerzán.

Podnik dal prostor i veřejnosti, která reagovala na výzvu informačního zpravodaje Radnice a v podstatě naplnila svými snímky z lesa i vznikající kalendář na příští rok. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš