Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ve Dvoře Králové bylo otevřeno zázemí pro opuštěné a týrané děti. Kojenecká část je jediná svého druhu v kraji

03.10.2015
Ve Dvoře Králové bylo otevřeno zázemí pro opuštěné a týrané děti. Kojenecká část je jediná svého druhu v kraji

Autor: Královehradecký kraj

Popisek: Děti dostaly nové hračky

Hejtman Lubomír Franc navštívil novou část Dětského centra ve Dvoře Králové. Ta bude sloužit opuštěným či týraným dětem a nahradí jim rodinné zázemí.

Díky sbírce děti dostaly nové hračky

Kojenecká část komplexu je jediná svého druhu v kraji. Přístavba stála patnáct a půl milionu korun, většina finančních prostředků šla z ROP Severovýchod. Zároveň předali zaměstnanci Královéhradeckého kraje dětem z centra hračky, které pro ně shromáždili v dobročinné sbírce. Nová část dětského centra přispěje k trendu výchovy dětí v zařízeních ústavní péče v podmínkách, simulujících výchovu v rodině. Součástí je i kojenecká část pro nejmenší opuštěné děti, například odložené v baby boxech. Pět nových bytů uvnitř přístavby, s kapacitou pro pět dětí, je zařízeno ve stylu domácího prostředí.

Mají si připadat jako doma 

„Jde vlastně o koncept obytných prostor, kde si mají děti připadat jako doma. Musí se učit návykům při jídle, v kuchyni, v hygieně. Nám přijdou ty návyky běžné, ale těmto dětem scházejí a musí si je vypěstovat, aby byl pro ně později přechod do pěstounské péče snadnější,“ říká radní Jana Třešňáková, která má na starosti krajské zdravotnictví. Projekt přístavby dětského centra vyšel na patnáct a půl milionu korun. 

„Peníze jsme sehnali přes ROP Severovýchod a je to krásná ukázka, kam a jak se dá investovat z tohoto regionálního operačního programu smysluplně. Nové zařízení je první svého druhu v kraji a vzpomínám, když se přístavba teprve začínala plánovat. Přeji všem zaměstnancům, aby jim sloužilo, jak má, při nelehké práci, kterou dělají,“ doplnil hejtman Lubomír Franc, který si celý komplex pokoj po pokoji prohlédl. 

Výchova, která usnadňuje adopci

Děti také při příležitosti otevření přístavby dostaly velkou sbírku hraček, knížek a společenských her, které pro ně nashromáždili během několika předchozích dnů zaměstnanci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. 

Do Dětského centra ve Dvoře Králové nad Labem jsou přijímány děti, u nichž je nařízena ústavní výchova, děti týrané, ohrožené prostředím, ale také mentálně či zdravotně postižené. V souladu se současným evropským trendem se také v České republice začíná výchova dětí, starších jednoho roku, přesouvat v zařízeních ústavní péče ze skupinové výchovy do podmínek, simulujících výchovu v rodině. To usnadňuje jejich pozdější adopci nebo zařazení do pěstounské péče.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace