Akupunktura, byliny... Hradecká nemocnice otevře ambulanci tradiční čínské medicíny. Je šancí zejména pro nemocné rakovinou či roztroušenou sklerózou, kterou trpí třeba vicepremiér Bělobrádek
08.09.2015
Foto: Česko-čínské centrum tradiční medicíny.
Popisek: Česko-čínské centrum tradiční medicíny.
Fakultní nemocnice v Hradci Králové dne 21. září otevře ambulanci Česko-čínského centra tradiční čínské medicíny.
Čína a Česko v jednom týmu
V centru tradiční čínské medicíny se zaměřují především na řešení dlouhodobých zdravotních problémů. Tamní léčebné postupy jsou obecně vhodné pro pacienty s bolestivými stavy a chronickými onemocněními.
Čínští lékaři tu spolupracují s českými. Jinou možnost legislativa zatím neumožňuje. "Naše centrum využívá díky spolupráci s čínskými lékaři možnosti moderní západní medicíny a diagnostické a léčebné postupy tradiční čínské medicíny. Prostřednictvím česko-čínského týmu zdravotníků nabízíme kombinovaný léčebný přístup," píše se na stránkách instituce.
Pacienti se k vyšetření a léčbě v centru tradiční čínské medicíny objednávají telefonicky.
Ambulance tradiční čínské medicíny (TCM) je s výjimkou dětských pacientů, těhotných žen a psychiatrických pacientů otevřená pro všechny příchozí zájemce. Nezajišťuje léčbu náhlých akutních onemocnění, zaměřuje se na řešení dlouhodobých zdravotních problémů. Používá při léčbě pacientů vedle známých metod tradiční čínské medicíny, jako je akupunktura, také podpůrného podávání bylin na bázi několika stovek originálních čínských bylin, jejichž kombinaci a délku podávání definují na místě čínští specialisté podle výsledků vyšetření pacientů.
Nechybějí však ani klasická vyšetření podle západní lékařské praxe. Ta mají odhalit případné diagnózy vyžadující urgentní lékařské zásahy. U každého nově příchozího pacienta je nejprve českým lékařem stanovena vstupní diagnóza. Ve spolupráci s čínským lékařem je pak stanoven diagnostický a léčebný závěr z hlediska tradiční čínské medicíny, na jehož základě pak probíhá léčebný postup.
Partnerem je jedna z nejprestižnějších čínských univerzitních nemocnic
Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici Hradec Králové (centrum TCM) vzniklo díky spolupráci Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) a Univerzitní nemocnice Shuguang přidružené k Šanghajské univerzitě tradiční čínské medicíny.
Podrobnosti lze zhlédnout také v prezentační videoreportáži:
Nemocnice Shuguang v Šanghaji byla založena roku 1906. Je jednou z nejprestižnějších nemocnic tradiční čínské medicíny v Číně, disponuje 1300 lůžky a celkem zde pracuje 2000 zaměstnanců. Šanghajská univerzita tradiční čínské medicíny patří mezi přední čínské univerzity tradiční čínské medicíny. Klade důraz na kombinaci výuky a vědeckého výzkumu.
V současné době zde studuje přes 7300 studentů, z toho 1000 zahraničních. V roce 1983 byl Univerzitní nemocnici Shuguang a Šanghajské univerzitě tradiční čínské medicíny udělen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) statut spolupracujícího centra tradiční medicíny (WHO Collaborating Centre for Traditional Medicine).
Video z oficiálního slavnostního otevření centra v červnu letošního roku
Otevření výzkumného centra osobně podpořil před časem i člen vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který sám trpí roztroušenou sklerózou, na kterou chtějí čeští a čínští lékaři společnými silami hledat možnosti léčby.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš