Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hradecký soud odsoudil dalšího člověka bez jediného důkazu. Naivní pomoc se zaparkovaným vozem. Za dobrotu na žebrotu, respektive před soudní stolici

07.08.2015
Hradecký soud odsoudil dalšího člověka bez jediného důkazu. Naivní pomoc se zaparkovaným vozem. Za dobrotu na žebrotu, respektive před soudní stolici

Foto: osobní stránky politika

Popisek: Tomáš Zdechovský v europarlamentu

Máme zde další případ, kdy krajský soud v Hradci Králové odsoudil nevinného. Zároveň vyvolává oprávněné pochyby o stavu soudů nejen v Hradci Králové. Po Lukáši Nečesaném byl nyní odsouzen bez důkazů další mladík. Na to na Facebooku a ve svém blogu upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský, který žije v Hradci Králové a má zde i poslaneckou kancelář.

To musí nahánět hrůzu

Mělo se prý jednat „pouze“ o podmíněný trest na dva roky za podílnictví, přestože pro odsouzení neexistovaly žádné relevantní důkazy. Rozsudek je sice zatím nepravomocný a podáno bylo dovolání. Už ale samotná skutečnost, že soud může odsoudit nevinného, musí nahánět člověku hrůzu. Koneckonců není to poprvé, kdy se královéhradecký soud dopustil naprosto neprofesionálního a neospravedlnitelného jednání," dodává Zdechovský.

Informace rozproudila debatu na sociální síti. Přidala se i známá advokátka Klára Samková: „Mohu dodat další naprosto neuvěřitelné případy. Chce to kompletní reformu justice. HNED!"

Vesele půjčují a že jsou v roli svědků? Že by střet zájmů...

S hradeckými soudy opravdu není něco v pořádku, dodává Zdechovský: Během pár měsíců vyplavaly na povrch další kauzy, které by se v demokratickém státě stát prostě nemohly. Známým se stal například případ advokáta Rostislava Víška. Vypůjčil si od sedmdesáti lidí, včetně tří soudců královéhradeckého soudu, dohromady téměř 11 milionů korun. Od ledna 2013 je stíhaný na útěku a za podvody mu hrozí až desetiletý trest. Tři soudci se tak octli v roli svědků a poškozených, což je střed zájmů a snižuje to důvěru lidí v nezávislost soudců. Jejich jednání bylo přinejmenším neetické a neprofesionální, nicméně soudci soudí dál a nic se neděje," poukazuje europoslanec.

Když se nevinný stane obžalovaným

Co se týče samotné aktuální kauzy mladíka odsouzeného za „podílnictví“, jde o to, že jakýsi námý obžalovaného mladíka požádal o zaparkování auta na pozemku u chaty, která patří matce obžalovaného. Jenomže auto bylo odcizené, přičemž trestného činu se dopustil vedle zmíněného známého obžalovaného ještě jeden jeho komplic. Nynější obžalovaný ve své naivitě bohužel souhlasil se ´zaparkováním´ auta na zahradě chaty patřící jeho matce, což pro něho mělo nedozírné následky," převypráví Zdechovský kauzu.

Orgány činné v trestním řízení zajistily vozidlo právě u chaty matky nynějšího obžalovaného a problém byl na světě. Přestože soud tvrdil ve svém rozhodnutí opak, obžalovaný nevěděl o odcizení vozidla a ani se o tom nenašly žádné důkazy. Policie pak začala tvrdit, že měl být schopen prodat auto, ale opět k tomu není jediný důkaz. K naplnění skutkové podstaty trestného činu podílnictví samozřejmě nemohlo vůbec dojít, když obžalovaný o krádeži nevěděl. Je to podobné, jako by mi nějaký zloděj zaparkoval na mém pozemku auto a já dostal kvůli tomu podmínku. Podle královéhradeckého okresního a krajského soudu je to běžná praxe," dodává ironicky politik.

Dostat se před soud je skutečně snadné, aspoň před ten hradecký

Je vidět, že před soudem se nevinný člověk může octnout velice snadno. Stačí být v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. V tomto případě spíše platí, že stačí, aby bylo nesprávné auto na nesprávném místě," píše Zdechovský, který se ne a ne zbavit údivu:

Normálně by se jeden podivoval nad tím, jak je něco takového vůbec možné. Opravdu jsme demokratická země? Případů zcela zjevných pochybení královéhradeckého soudu se našlo víc jak dost.  Ptám se, jak dlouho budou ještě české soudy ničit životy lidem, co se ničím neprovinili?"

Podle jeho mínění je nutné, aby se situací na hradeckých soudech začal ministr spravedlnosti Robert Pelikán skutečně zabývat. Takové rozsudky totiž před mezinárodními tribunály jistojistě neobstojí. A kdo myslíte, že bude za chyby soudců pak platit vysoké odškodné?" vznáší závěrečnou řečnickou otázku Tumáš Zdechovský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš