Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stromy ochlazují, jsou jako klimatizace, tvrdil „expert na sucho" v Hradci Králové, kde si vzali horko na paškál. Co ještě prozrazují jejich termosnímky?

30.07.2015
Stromy ochlazují, jsou jako klimatizace, tvrdil „expert na sucho v Hradci Králové, kde si vzali horko na paškál. Co ještě prozrazují jejich termosnímky?

Foto: Archiv města

Popisek: Silueta Hradce Králové

Nevšední měření teplot různých povrchů se před několika dny uskutečnilo při extrémně teplém počasí v Hradci Králové. Jaké jsou skutečné teploty konkrétních míst a jaký vliv má na teplotu okolí vzrostlá zeleň, zkoumali a měřili pomocí termokamery pracovníci odboru životního prostředí královéhradeckého magistrátu ve spolupráci s předním českým odborníkem na problematiku negativních dopadů sucha a nedostatku vody Janem Pokorným.

Přirozená klimatizace? Dřeviny

Výsledky snímkování už na první pohled ukazují, že stromy mají ve městě nezastupitelnou ochlazovací funkci a městu prospívají jako cenná výkonná klimatizace. 

Teplota vzduchu dosahovala v Hradci Králové 22. července 36 stupňů Celsia, teplota střech domů se šplhala až ke 63 stupňům, pokosené trávníky byly rozpálené i na 53 stupňů a osluněné fasády domů na 45 o C. Dlažba Velkého náměstí vykazovala teplotu až 55 o C, silnicím a chodníkům v centru města naměřila termokamera také kolem 50 stupňů.

Termosnímek situace v Hradci Králové. 

Rozdíl 20 stupňů

Podstatně nižší hodnoty pak zaznamenala kamera u vzrostlé zeleně a v jejím okolí. Koruny stromů ukazovaly 31 - 33 stupňů, teplota kmenů se pohybovala kolem 27 stupňů, místa ve stínu stromů a také podrosty držely teplotu kolem 28 stupňů. „Už na první pohled jsou patrné obrovské rozdíly teplot v místech, kde je jen zástavba a kde je zeleň. Například teplota povrchů alejí je ve stejnou chvíli o 20 stupňů Celsia nižší než teplota vršků domů,“ říká vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Iva Šedivá a poukazuje na to, že otázka zeleně ve městech není zdaleka jen věcí estetickou. 

„Na snímcích jasně vidíme, jak dobře rozvržená zeleň ve městě dokáže teplotně stabilizovat lokální klima. Máme veliké štěstí, že můžeme spolupracovat s předním českým odborníkem v této oblasti, vysokoškolským pedagogem a ředitelem ENKI, společnosti pro aplikovaný výzkum v otázkách životního prostředí, Janem Pokorným. Díky němu jsme pro naše potřeby mohli využít také speciální termokameru snímající teploty všech povrchů.“

Dá se toho efektivně využít

Termovizní snímky pořízené 22. července číselně dokreslují skutečnost, že vegetace chladí. Stromy vypařují vodu a jejich chladící výkon dosahuje hodnot několika wattů na metr čtvereční. „Vhodně zvolenou skladbou stromů ve městech můžeme utvářet příjemné klima bez velkých nákladů. Jeden vzrostlý strom dobře zásobený vodou chladí v horkém počasí výkonem srovnatelným s několika klimatizačními jednotkami,“ upozorňuje Iva Šedivá.

Na území města Hradce Králové se nachází zhruba 70 tisíc stromů a nesčetně keřů a další zeleně, která vyžaduje soustavnou péči technických služeb, k níž patří i pravidelné zavlažování. V době nedostatečných srážek povolává město navíc na pomoc i dobrovolné hasiče. Ti pomáhají při zavlažování městské zeleně kapacitami svých cisteren.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš