Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Stromy ochlazují, jsou jako klimatizace, tvrdil „expert na sucho" v Hradci Králové, kde si vzali horko na paškál. Co ještě prozrazují jejich termosnímky?

30.07.2015
Stromy ochlazují, jsou jako klimatizace, tvrdil „expert na sucho v Hradci Králové, kde si vzali horko na paškál. Co ještě prozrazují jejich termosnímky?

Autor: Archiv města

Popisek: Silueta Hradce Králové

Nevšední měření teplot různých povrchů se před několika dny uskutečnilo při extrémně teplém počasí v Hradci Králové. Jaké jsou skutečné teploty konkrétních míst a jaký vliv má na teplotu okolí vzrostlá zeleň, zkoumali a měřili pomocí termokamery pracovníci odboru životního prostředí královéhradeckého magistrátu ve spolupráci s předním českým odborníkem na problematiku negativních dopadů sucha a nedostatku vody Janem Pokorným.

Přirozená klimatizace? Dřeviny

Výsledky snímkování už na první pohled ukazují, že stromy mají ve městě nezastupitelnou ochlazovací funkci a městu prospívají jako cenná výkonná klimatizace. 

Teplota vzduchu dosahovala v Hradci Králové 22. července 36 stupňů Celsia, teplota střech domů se šplhala až ke 63 stupňům, pokosené trávníky byly rozpálené i na 53 stupňů a osluněné fasády domů na 45 o C. Dlažba Velkého náměstí vykazovala teplotu až 55 o C, silnicím a chodníkům v centru města naměřila termokamera také kolem 50 stupňů.

Termosnímek situace v Hradci Králové. 

Rozdíl 20 stupňů

Podstatně nižší hodnoty pak zaznamenala kamera u vzrostlé zeleně a v jejím okolí. Koruny stromů ukazovaly 31 - 33 stupňů, teplota kmenů se pohybovala kolem 27 stupňů, místa ve stínu stromů a také podrosty držely teplotu kolem 28 stupňů. „Už na první pohled jsou patrné obrovské rozdíly teplot v místech, kde je jen zástavba a kde je zeleň. Například teplota povrchů alejí je ve stejnou chvíli o 20 stupňů Celsia nižší než teplota vršků domů,“ říká vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Iva Šedivá a poukazuje na to, že otázka zeleně ve městech není zdaleka jen věcí estetickou. 

„Na snímcích jasně vidíme, jak dobře rozvržená zeleň ve městě dokáže teplotně stabilizovat lokální klima. Máme veliké štěstí, že můžeme spolupracovat s předním českým odborníkem v této oblasti, vysokoškolským pedagogem a ředitelem ENKI, společnosti pro aplikovaný výzkum v otázkách životního prostředí, Janem Pokorným. Díky němu jsme pro naše potřeby mohli využít také speciální termokameru snímající teploty všech povrchů.“

Dá se toho efektivně využít

Termovizní snímky pořízené 22. července číselně dokreslují skutečnost, že vegetace chladí. Stromy vypařují vodu a jejich chladící výkon dosahuje hodnot několika wattů na metr čtvereční. „Vhodně zvolenou skladbou stromů ve městech můžeme utvářet příjemné klima bez velkých nákladů. Jeden vzrostlý strom dobře zásobený vodou chladí v horkém počasí výkonem srovnatelným s několika klimatizačními jednotkami,“ upozorňuje Iva Šedivá.

Na území města Hradce Králové se nachází zhruba 70 tisíc stromů a nesčetně keřů a další zeleně, která vyžaduje soustavnou péči technických služeb, k níž patří i pravidelné zavlažování. V době nedostatečných srážek povolává město navíc na pomoc i dobrovolné hasiče. Ti pomáhají při zavlažování městské zeleně kapacitami svých cisteren.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace