Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obviněným v kauze letecké záchranky je Julínek, oznámení podal Štětina z VV

22.04.2013
Obviněným v kauze letecké záchranky je Julínek, oznámení podal Štětina z VV

Autor: Vláda ČR

Popisek: Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) byl obviněn protikorupční policií ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Mělo se tak stát v souvislosti s tendrem na provozovatele letecké záchranné služby. Státu tak měla vzniknout škoda ve výši necelých osmi milionů korun.

Protikorupční policie obvinila bývalého vysokého představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužití pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Protiprávního jednání se měl dopustit v souvislosti s tendrem na provozování letecké záchranné služby v jednotlivých městech České republiky.

Obviněným je zřejmě bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Vyplývá to z vyjádření královéhradeckého poslance za Věci veřejné Jiřího Štětiny. Ten v květnu loňského roku podal trestní oznámení právě na exministra Julínka.

Trestní oznámení na exministra Julínka podal královéhradecký poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina

„Nechtěl jsem nijak komplikovat práci policie, aby nedošlo k zametení stop. Teď vidím, že policie pracovala dobře a mám z toho radost,“ objasnil důvody, proč o trestním oznámení do této chvíle mlčel, Jiří Štětina.

Určitým náznakem onoho trestního oznámení bylo nedávné vyjádření poslance Štětiny v souvislosti s rozsudkem nad bývalým ředitelem Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové. Štětina tehdy uvedl, že podal dvě trestní oznámení.

Královéhradecký poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina

„Jedno se týká financování letecké záchranné služby, provozované dvěma soukromými firmami. Druhé šetření probíhá více než dva roky a poukazuje na tunel v nákupu rentgenových přístrojů v rámci takzvané digitalizace rentgenologických pracovišť nemocnic zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Vzhledem k tomu, že v obou případech probíhá vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, nelze se k oběma kauzám vyjadřovat. Obecně však lze říci, že se jedná o částky v řádu stovek miliónů, které zdravotnictví chybí,“ popsal tehdy své kroky Jiří Štětina.

Státní vrtulníky létají levněji než soukromé

"Kriminalisté obviněnému kladou za vinu, že měl v rozporu se svými povinnostmi převést činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstva obrany a ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čímž mělo dojít ke způsobení škody velkého rozsahu," uvedl novinářům mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Problémový tendr vypsalo ministerstvo zdravotnictví v roce 2008. Vítězně z něj vyšly soukromé společnosti Alfa Helicopter a DSA, které se do tendru přihlásily společně. Ty nyní zajišťují leteckou záchrannou službu po celé České republice mimo Prahy a Středočeského kraje.

"Uváděná škoda je naprosto nepravdivá a zavádějící, protože armáda a policie nebyla dodnes schopna stanovit kompletní cenu za vlastní provoz," řekl novinářům předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.

Problém s provozováním letecké záchranné služby začal v první polovině devadesátých let

Vyčíslená škoda představuje rozdíl v nákladech na zajištění letecké záchranky mezi soukromými společnosti na straně jedné a státními organizacemi na straně druhé. Samotná výše škody zřejmě není konečná, jelikož Alfa Helicopter a DSA mají uzavřenou smlouvu s ministerstvem zdravotnictví až do roku 2016.

Problém s financováním letecké záchranné služby je podle Jiřího Štětiny straší, než současná kauza. „Bojuji proti těmto smlouvám už osmnáct let.  První tuto nevýhodnou smlouvu s leteckými záchrankami  podepsal už ministr Luděk Rubáš (ODS), druhou pak Marie Součková (ČSSD) a jejich "výhodnost" hájili na plénu poslanci jako Ivan Langer nebo Severa,“ poukazuje na stáří problému poslanec Štětina.

Kamil Kubáň

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace