Obviněným v kauze letecké záchranky je Julínek, oznámení podal Štětina z VV
22.04.2013
Foto: Vláda ČR
Popisek: Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) byl obviněn protikorupční policií ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Mělo se tak stát v souvislosti s tendrem na provozovatele letecké záchranné služby. Státu tak měla vzniknout škoda ve výši necelých osmi milionů korun.
Protikorupční policie obvinila bývalého vysokého představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužití pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Protiprávního jednání se měl dopustit v souvislosti s tendrem na provozování letecké záchranné služby v jednotlivých městech České republiky.
Obviněným je zřejmě bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Vyplývá to z vyjádření královéhradeckého poslance za Věci veřejné Jiřího Štětiny. Ten v květnu loňského roku podal trestní oznámení právě na exministra Julínka.
Trestní oznámení na exministra Julínka podal královéhradecký poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina
„Nechtěl jsem nijak komplikovat práci policie, aby nedošlo k zametení stop. Teď vidím, že policie pracovala dobře a mám z toho radost,“ objasnil důvody, proč o trestním oznámení do této chvíle mlčel, Jiří Štětina.
Určitým náznakem onoho trestního oznámení bylo nedávné vyjádření poslance Štětiny v souvislosti s rozsudkem nad bývalým ředitelem Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové. Štětina tehdy uvedl, že podal dvě trestní oznámení.

„Jedno se týká financování letecké záchranné služby, provozované dvěma soukromými firmami. Druhé šetření probíhá více než dva roky a poukazuje na tunel v nákupu rentgenových přístrojů v rámci takzvané digitalizace rentgenologických pracovišť nemocnic zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Vzhledem k tomu, že v obou případech probíhá vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, nelze se k oběma kauzám vyjadřovat. Obecně však lze říci, že se jedná o částky v řádu stovek miliónů, které zdravotnictví chybí,“ popsal tehdy své kroky Jiří Štětina.
Státní vrtulníky létají levněji než soukromé
"Kriminalisté obviněnému kladou za vinu, že měl v rozporu se svými povinnostmi převést činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstva obrany a ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čímž mělo dojít ke způsobení škody velkého rozsahu," uvedl novinářům mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
Problémový tendr vypsalo ministerstvo zdravotnictví v roce 2008. Vítězně z něj vyšly soukromé společnosti Alfa Helicopter a DSA, které se do tendru přihlásily společně. Ty nyní zajišťují leteckou záchrannou službu po celé České republice mimo Prahy a Středočeského kraje.
"Uváděná škoda je naprosto nepravdivá a zavádějící, protože armáda a policie nebyla dodnes schopna stanovit kompletní cenu za vlastní provoz," řekl novinářům předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.
Problém s provozováním letecké záchranné služby začal v první polovině devadesátých let
Vyčíslená škoda představuje rozdíl v nákladech na zajištění letecké záchranky mezi soukromými společnosti na straně jedné a státními organizacemi na straně druhé. Samotná výše škody zřejmě není konečná, jelikož Alfa Helicopter a DSA mají uzavřenou smlouvu s ministerstvem zdravotnictví až do roku 2016.
Problém s financováním letecké záchranné služby je podle Jiřího Štětiny straší, než současná kauza. „Bojuji proti těmto smlouvám už osmnáct let. První tuto nevýhodnou smlouvu s leteckými záchrankami podepsal už ministr Luděk Rubáš (ODS), druhou pak Marie Součková (ČSSD) a jejich "výhodnost" hájili na plénu poslanci jako Ivan Langer nebo Severa,“ poukazuje na stáří problému poslanec Štětina.
Kamil Kubáň