Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Současného papeže Františka vnímám jako Jana Husa současnosti, říká europoslanec Zdechovský. Bojovat za pravdu a nevzdat se, to tu chybí

06.07.2015
Současného papeže Františka vnímám jako Jana Husa současnosti, říká europoslanec Zdechovský. Bojovat za pravdu a nevzdat se, to tu chybí

Autor: Stránky politika

Popisek: Tomáš Zdechovský v europarlamentu

„Husovo myšlení je stále aktuální. Hus bojoval za pravdu a takové odhodlání mnoha politikům i některým lidovcům chybí. Nevzdávat se u první překážky a bojovat za pravdu, i když není populární. Hus se nikdy svého učení nevzdal. I když pochyboval na konci svého života o tom, zda to má vše smysl, bojoval. A proto je potřeba si ho vážit. Takováto odvaha mi dnes v politice hodně chybí," uvedl v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Spisovatel Vondruška v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz napsal, že Husa někdo vnímá jako mučedníka, jiný jako kacíře. Kým je pro vás?

Nejsem příznivcem spisovatele Vondrušky, ale vnímám Husa jako mučedníka jeho doby. Pro mě to byl obrovsky vzdělaným člověk, který se chtěl vrátit k podstatě církve podobně jako František z Assisi a další učenci ve středověku. Osobně to slovo kacíř nemám rád a nepoužívám to. Lidé, kteří mají odlišné názory, pro mě jsou spíše inspirací. Samotný Jan Hus chtěl církev reformovat, ne ji rozštěpit. A jeho smrt upálením považuji za jednu z obrovských chyb tehdejší doby.

Jaké stanovisko k Husovi zaujímají v současnosti čeští lidovci? A ovlivnil nějak i katolickou církev?

Husovo myšlení je stále aktuální. Hus bojoval za pravdu a takové odhodlání mnoha politikům i některým lidovcům chybí. Nevzdávat se u první překážky a bojovat za pravdu, i když není populární. Hus se nikdy svého učení nevzdal. I když pochyboval na konci svého života o tom, zda to má vše smysl, bojoval. A proto je potřeba si ho vážit. Takováto odvaha mi dnes v politice hodně chybí.

Jaký vidíte jeho odkaz pro dnešní dobu? Co by asi tak  dělal, čím by se zabýval, kdyby žil dnes?

Osobně si myslím, že by aspiroval na to být papežem. Určitě by chtěl vrátit církev ke kořenům a více se zasazovat o přiblížení učení Ježíše Krista obyčejným lidem. Myslím, že osobně vnímám současného papeže Františka jako takového Jana Husa současnosti, kterému jde také o to se přiblížit více lidem.

Hus je interpretován různě i ve filmovém a televizním zpracování. Jak se vám tam líbí, případně nelíbí, pokud jste tedy viděl, i nové televizní ztvárnění Husova příběhu od režiséra Svobody?

Mně se osobně líbil styl, kterým byl Hus v podání režiséra Svobody ztvárněn – bylo to moderní a akční ztvárnění, které vyvolalo řadu diskusí, a to nevnímám osobně jako vůbec špatné. Je tam určitá míra kontroverznosti a syrovosti.  Přirovnal bych ho k Umučení od Mela Gibsona. Obsahově to bylo slabé, nicméně pro přiblížení celého příběhu vnímám Svobodovu snahu velmi pozitivně. To nebylo žádné historické dílo nebo dokument o Husově životě, ale o určité umělecké ztvárnění autora s velkou dávkou vlastní představivosti. A když se na to podíváte z této perspektivy, tak ten seriál se zájmem shlédnete.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace