Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejvíc léků „po ruce" mají lidé v Královehradeckém kraji. Do budoucna hrozí, že přijdou o některé lékárny

07.06.2015
Nejvíc léků „po ruce mají lidé v Královehradeckém kraji. Do budoucna hrozí, že přijdou o některé lékárny

Autor: Město Orlová

Popisek: Lékárna, ilustrační foto

Počty lékáren už dva roky stagnují, aktuálně jich u nás působí 2 728. Trh je prý nasycený a pro nové provozovny už moc místa nezbývá. V menších obcích podle provozovatelů lékáren jejich počet dokonce klesá. Největší koncentrace lékáren na počet obyvatel je v Královehradeckém kraji (a také Karlovarském kraji), přesto jsou nejvýdělečnější ty pražské.

Průměrná roční tržba z volného prodeje na jednu provozovnu v hlavním městě činí 8,7 milionu korun, zatímco v Královéhradeckém kraji je to jen něco málo přes 5,2 milionu korun.

Brzy možná zůstane v kraji méně lékáren …

Tržby z prodeje léků na předpis dle provozovatelů lékáren dlouhodobě stagnují či mírně klesají a nelze očekávat, že se tento trend v budoucnu změní. Stále více se proto soustředí na volný prodej. Na tom se sice negativně projevila ekonomická krize, ale tržby z něj si od roku 2010 udržují alespoň mírný růst okolo 2,5 až 4 %. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

„Na současném lékárenském trhu vládne silně konkurenční prostředí, což může být jedním z důvodů, proč tržby lékáren významněji nerostou. Do nelehké situace se dostávají zejména soukromí lékárníci, kteří se jen těžko přizpůsobují cenové politice velkých řetězců,“ komentuje situaci na trhu ekonom Petr Manda.

Lékárníci vidí potenciál hlavně ve větších městech, především v obchodních centrech. Tam je totiž největší poptávka po zboží z volného prodeje, včetně luxusní kosmetiky a dalšího drogistického zboží. To je důvod, proč jsou lékárny ve větších městech prakticky na každém rohu, zatímco v malých obcích, kde si lidé kupují jen to nejnutnější, často zcela chybí. „Lékárenská péče se v současné době centralizuje do velkých měst a obchodních center. Lékárny v menších městech a na vesnicích se čím dál více potýkají s existenčními problémy. Tento vývoj může do budoucna značně negativně ovlivnit dostupnost lékárenské péče v ČR,“ potvrzuje trend Petr Mašát z International Pharmaceutical Corporation. Královehradeckého kraje by se to mohlo týkat.

Budou v Hradci Králové horší marže?

Řešením může být regulace trhu v podobě určení minimální vzdálenosti mezi jednotlivými provozovnami. Pomoct by mohlo i rozdělení výše marží do skupin podle toho, kde se lékárna nachází. Zjednodušeně řečeno, lékárny ve větších městech by dostávaly nižší marže než lékárny z menších měst.

„Regulace hustoty sítě by mohla mít pozitivní vliv na zahušťování oblastí, kde dosud dostupnost není ideální. Při jakékoliv regulaci je ale potřeba postupovat obezřetně a s ohledem na všechny dopady, které by její zavedení mělo, tak aby nový systém nebyl rigidní a naopak byl schopný reagovat na živé potřeby, zejména na měnící se demografickou skladbu regionu,“ upozorňuje zástupce lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov.

Čím delší nemoc, tím více za léky? To neplatí

Při srovnání, zda spotřeba léků v Královehradeckém kraji souvisí s délkou nemocnosti, se toto nedá s určitostí potvrdit. Tedy pokud vycházíme z údajů České sociální správy například za první čtvrtletí letošního roku, a to ještě navíc tedy jen u osob, u nichž se pracovní neschopnost – nemocnost – vykazuje. V ČR činila průměrná doba dočasné pracovní neschopnosti ve sledovaném období zhruba 37 dní. V Královehradeckém kraji to bylo zhruba 35,37 dne, tedy mírně pod průměrem. Například v porovnání s Prahou je to ovšem znatelně delší období, v hlavním městě se prostonalo průměrně 28,65 na jednoho pracovně neschopného zaměstnance. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace