Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náměstek hejtmana, specialista přes dopravu, se podivuje, proč jsme tak děsně otřeseni leteckým neštěstím, při kterém se umírá. I Hradecko má své bolavé místo

01.05.2015
Náměstek hejtmana, specialista přes dopravu, se podivuje, proč jsme tak děsně otřeseni leteckým neštěstím, při kterém se umírá. I Hradecko má své bolavé místo

Foto: csa.cz

Popisek: Letadlo, ilustrační foto

Druhý náměstek hejtmana Královehradeckého kraje Karel Janeček má pod svými křídly oblast dopravy a silničního hospodářství. Sociální demokrat v návaznosti na letecké havárie, při nichž umírají lidé, skepticky poukazuje na absurditu toho, proč je zvláštní a nepatřičné tak pateticky lkát nad oběťmi letecké dopravy. Dává příklad ze svého kraje.

Evropou nedávno otřásla zpráva o leteckém neštěstí, při kterém ve francouzských Alpách zahynulo všech 150 lidí, kteří byli na palubě airbusu. Sociální demokrat Janeček jako radní pro dopravu upozorňuje, že bychom spíše měli upnout zrak na jiné dopravní cesty. „Nikdo se  nijak zvlášť nehrozí statistiky, která se týká silnic Evropské unie," je rozčilen pozorností, kterou na sebe strhává letecká doprava, aniž bychom si ošetřili prevenci neštěstí na silnicích, které využívá většina z nás.

Jako by zmizela celá města

Sto padesát mrtvých z jedné letecké katastrofy, je hodně smutná událost, ale... Na silnicích Evropské unie denně zahyne kolem sedmi desítek lidí. Přitom to v konečném součtu za rok znamená, jako kdyby každoročně z mapy Evropy zmizelo město jako Vsetín, Šumperk nebo Písek," srovnává, aby upoutal pozornost.

Česká republika bohužel stále patří mezi členské státy, kde podle jeho slov na silnicích umírá nejvíce obyvatel a o tom se - narozdíl od leteckých katastrof - v adekvátním poměru nedočteme. Smutným dokladem této skutečnosti může být například nedávný prodloužený velikonoční víkend, při kterém na českých silnicích zahynulo 11 lidí. Bylo to dvakrát více než loni a jde o nejvyšší počet mrtvých od roku 2011, kdy při nehodách zahynulo 13 lidí," infomuje královehradecký krajský politik.

Jak se bránit smrtelným nehodám? Jak zlepšit situaci na silnicích?

To jsou otázky, které by nás podle Janečka měly zajímat minimálně stejně. Tou první podmínkou je, aby české silnice byly v dobrém stavu a aby se zvýšil počet dálnic a rychlostních komunikací. V Královéhradeckém kraji průběžně pečujeme o silnice druhé a třetí třídy, aby byly co nejbezpečnější. Letos chceme dát do oprav nejzničenějších silnic druhé a třetí třídy dosud nejvyšší částku, asi 730 milionů korun. Drtivou většinu nákladů na letošní opravy kraji pokryjí dotace od státu a Evropské unie," udává svůj kraj za příklad.

Karel Janeček, náměstek pro oblast dopravy

Bolavým místem hradeckého regionu je stále nedokončená dálnice D11, jejíž stavba je v kompetenci státu – stejně tak jako modernizace silnic první třídy. Náš kraj patří mezi ty, v nichž je počet dálničních kilometrů takřka zanedbatelný. Právě dálnice však patří mezi komunikace, které značně zvyšují bezpečnost motoristů. Naší prioritou tak stále je dotažení dálnice do Hradce Králové, kterého se snad již konečně dočkáme, a dále pokračování stavby rychlostní komunikace směrem k polským hranicím," uvádí.

Děláme si z toho sami horor

Druhou podmínkou ke zlepšení situace na silnicích je pak podle něj obyčejná lidská slušnost a ohleduplnost. To jsou ale vlastnosti, na kterých musí zapracovat každý z nás. Snažit se, aby z každodenního cestování automobilem nestával horor či thriller. Dbát na předpisy, zbytečně neriskovat a nespěchat. Hazardérství se nevyplácí a statistiky bohužel hovoří jasně," apeluje politik.

Sociální demokrat má naději, že politika Evropské unie z tohoto hlediska bude nadále prohlubovat povědomí o zásadách bezpečnosti na silnicích. Doufám také, že pomůže nastavit takové standardy, které postupně počet úmrtí při dopravních nehodách sníží co nejvíce. V České republice by pak měl zejména stát dbát na to, aby se rozšířil počet dálnic a rychlostních komunikací, aby byly v dobrém stavu silnice první třídy a aby měly jednotlivé kraje dostatek financí na opravy silnic druhých a třetích tříd, které jsou v jejich vlastnictví," radí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš