Pochod smrti… Před sedmdesáti lety tímto krajem putovaly oběti do koncentračního tábora. Některé vůbec nedorazily, tak to bylo kruté. Teď můžete vědět víc
26.02.2015
Foto: Archiv KL
Popisek: Někteří do koncentračního tábora ani nedorazily. Ilustrační foto.
Pochod smrti z koncentračního tábora Gross – Rosen procházel v únoru 1945 Královehradeckým krajem. Je to sedmdesát let, ale zajímá to i náctileté studenty. Dokonce kvůli tomu chodí po archivech a vyhledali i autentického vězně. K uctění památky obětí připravili expozici s názvem „Gross – Rosen historie, která se nás týká“. Ke zhlédnutí na Pivovarském náměstí před Krajským úřadem je už jen do soboty.
Z koncentračního tábora Gross – Rosen byl v únoru 1945 vypraven transport smrti. Při pochodu za krutých podmínek bylo u Chroustníkova Hradiště popraveno 179 nemohoucích vězňů.
Cesta do nejkrutějšího tábora
Koncentrační tábor Gross – Rosen ležel pouhých 60 kilometrů od hranic Královéhradeckého kraje a byl jedním z osmi kmenových táborů, který měl pobočné lágry i v tomto kraji. Tento tábor byl mezi vězni pověstný pro svou krutost a osvětimští vězni ho dokonce označili za nejhorší, jaký kdy poznali.
„Před dvěma lety nás požádali členové Českého svazu bojovníků za svobodu o návrh na plakát ke vzpomínkové akci u památníku v Choustníkově Hradišti. Při přípravě podkladů pro tvorbu plakátu jsme zjistili, že se jedná o obzvlášť silné téma, kterému nemůžeme věnovat pouze plakát, ale musíme se jím zabývat podstatně více,“ uvedl ředitel Střední školy propagační tvorby a polygrafie Rudolf Volhejn.
Studenti čerpali v polských archivech, našli i jednoho z tehdejších vězňů
Shodou okolností letos uplynulo rovných 70 let od těchto dramatických válečných událostí. Žáci Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí se nakonec pustili do osvěžení paměti uvedené události. Inspiraci získali v Památníku Gross – Rosen, v polských archivech, z přednášek historika a díky autentickému svědectví pamětníka – vězně z tohoto koncentračního tábora.
„Díky výstavě máme všichni možnost posoudit, jak tragické události 2. světové války emocionálně, výtvarně a graficky vnímá středoškolský student a jak je toto téma naléhavé pro všechny z nás i po sedmdesáti letech,“ míní hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který kvituje s povděkem , že se strašlivá událost stala inspirací pro maturitní práce žáků Střední školy propagační tvorby a polygrafie.
Venkovní výstavu, kterou mohou zájemci navštívit do 28. února, vytvořili studenti ve spolupráci s Komisí pro lidská práva Rady Královéhradeckého kraje, Svazem bojovníků za svobodu a okresním výborem Náchod.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš