Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pochod smrti… Před sedmdesáti lety tímto krajem putovaly oběti do koncentračního tábora. Některé vůbec nedorazily, tak to bylo kruté. Teď můžete vědět víc

26.02.2015
Pochod smrti… Před sedmdesáti lety tímto krajem putovaly oběti do koncentračního tábora. Některé vůbec nedorazily, tak to bylo kruté. Teď můžete vědět víc

Autor: Archiv KL

Popisek: Někteří do koncentračního tábora ani nedorazily. Ilustrační foto.

Pochod smrti z koncentračního tábora Gross – Rosen procházel v únoru 1945 Královehradeckým krajem. Je to sedmdesát let, ale zajímá to i náctileté studenty. Dokonce kvůli tomu chodí po archivech a vyhledali i autentického vězně. K uctění památky obětí připravili expozici s názvem „Gross – Rosen historie, která se nás týká“. Ke zhlédnutí na Pivovarském náměstí před Krajským úřadem je už jen do soboty.

Z koncentračního tábora Gross – Rosen byl v únoru 1945 vypraven transport smrti. Při pochodu za krutých podmínek bylo u Chroustníkova Hradiště popraveno 179 nemohoucích vězňů.

Cesta do nejkrutějšího tábora

Koncentrační tábor Gross – Rosen ležel pouhých 60 kilometrů od hranic Královéhradeckého kraje a byl jedním z osmi kmenových táborů, který měl pobočné lágry i v tomto kraji. Tento tábor byl mezi vězni pověstný pro svou krutost a osvětimští vězni ho dokonce označili za nejhorší, jaký kdy poznali.

„Před dvěma lety nás požádali členové Českého svazu bojovníků za svobodu o návrh na plakát ke vzpomínkové akci u památníku v Choustníkově Hradišti. Při přípravě podkladů pro tvorbu plakátu jsme zjistili, že se jedná o obzvlášť silné téma, kterému nemůžeme věnovat pouze plakát, ale musíme se jím zabývat podstatně více,“ uvedl ředitel Střední školy propagační tvorby a polygrafie Rudolf Volhejn.  

Studenti čerpali v polských archivech, našli i jednoho z tehdejších vězňů

Shodou okolností letos uplynulo rovných 70 let od těchto dramatických válečných událostí. Žáci Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí se nakonec pustili do osvěžení paměti uvedené události. Inspiraci získali v Památníku Gross – Rosen, v polských archivech, z přednášek historika a díky autentickému svědectví pamětníka – vězně z tohoto koncentračního tábora.

 „Díky výstavě máme všichni možnost posoudit, jak tragické události 2. světové války emocionálně, výtvarně a graficky vnímá středoškolský student a jak je toto téma naléhavé pro všechny z nás i po sedmdesáti letech,“ míní hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který kvituje s povděkem , že se strašlivá událost stala inspirací pro maturitní práce žáků Střední školy propagační tvorby a polygrafie.

Venkovní výstavu, kterou mohou zájemci navštívit do 28. února, vytvořili studenti ve spolupráci s Komisí pro lidská práva Rady Královéhradeckého kraje, Svazem bojovníků za svobodu a okresním výborem Náchod.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace