Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemanovřesky. Další atak na prezidenta, tentokráte s vtipnou story o pašované baby karotce a prchajících červených kartách. Mají Hospodářky pravdu?

24.02.2015
Zemanovřesky. Další atak na prezidenta, tentokráte s vtipnou story o pašované baby karotce a prchajících červených kartách. Mají Hospodářky pravdu?

Foto: Zuzana Koulová

Popisek: Miloš Zeman na návštěvě Královéhradeckého kraje

Poklesu popularity a důvěry u lidí se rozhodl Miloš Zeman čelit častými výjezdy do krajů. Navzdory doporučení svého týmu si vymínil zběsilé tempo – každý rok navštívit všechny kraje, píší pondělní Hospodářské noviny, které analyzují některá Zemanova vystoupení v regionech v článku s poněkud posměšným titulkem „Zemanovřesky: úspěšná tour“. Jeho autorem je dlouholetý politický reportér MF Dnes, který nedávno přešel do HN, Václav Dolejší.

V úvodu článku zmiňuje drobnou perličku. Restaurace, v níž bude prezident během pobytu v regionu obědvat, posílá s předstihem na Hrad návrh menu. S tím pak jde Vladimír Kruliš z hradního protokolu za Zemanem, který si vybere definitivní podobu menu. Lidé ze Zemanova okolí se ale snaží mírnit prezidentovu zálibu v nezdravém jídle, a tak mu občas na talíř „propašují“ i nějakou zeleninu. „Co to tady je?!“ divil se prý prezident při nedávném obědě nad baby karotkou.

Letos Zeman vyměnil církevní hodnostáře za armádu

Dolejší poukazuje i na další zajímavou věc. Loňské výjezdy po krajích plánoval prezidentovi jiný hradní protokolář, Jindřich Forejt. „Protože má blízko k církvi, v programu nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela. Současný Krulišův rukopis ukazuje změnu, církev v programu nahradil armádou,“ všiml si Dolejší.

Desítky zklamaných se na prezidentova vystoupení nedostaly

Zaujalo jej například Zemanovo vystoupení v Dobrušce, kde prezident kritizoval autory současných televizních seriálů, a kde naopak pochválil předlistopadové seriály F. L.Věk, Byli jednou dva písaři a Nemocnice na kraji města. Ty prý byly jediné, na které se dalo koukat. „Spokojení lidé se smějí a tleskají,“ popisuje Dolejší atmosféru v sálu kulturního domu. Podotýká k tomu, že během poslední třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje, která proběhla minulý týden, čekaly na Zemana všude plné sály natěšených příznivců. Desítky zklamaných se dovnitř ani nedostaly.

Lidé s červenými kartami před diskusí utíkají

Před sály se ale vždy objevuje pět, šest lidí s červenými kartami a píšťalkami. „Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je zve dovnitř na debatu s tím, že dostanou první slovo. Odmítnou, za což je pak Miloš Zeman znectí. Že jsou zbabělí, utíkají před diskusí a že jich přijelo málo, protože z Prahy je to sem přece jen daleko,“ popisuje redaktor s tím, že odpovědí na tato Zemanova slova je smích a potlesk v sále.

Prezident místy mluví demagogicky

Redaktor také tvrdí, že Zeman spokojenému publiku říká, co chce slyšet, a místy prý mluví demagogicky. A přidává příklad ze setkání prezidenta se zaměstnanci firmy Juta ve Dvoře Králové. „Víte, jsou poslanci, kteří za čtyři roky ani jednou nepromluví, nevystoupí ve sněmovně, nepředloží žádný návrh zákona,“ citoval Zemanova slova Dolejší s tím, že to, co prezident říkal, samozřejmě není pravda. „Ale rozjetý Zeman cítí na druhé straně porozumění a přízeň publika,“ píše redaktor.

Závěrem nepřímo přiznává, že záměr hlavy státu zvýšit si popularitu cestováním po regionech se rozhodně účinkem neminul. „Celá tour Zemanovřesky slaví úspěch. Lidé se baví, smějí a domů odcházejí spokojení,“ uzavírá Václav Dolejší.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,