Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeman o zbabělé chásce, smrduté řece, držkopádech i podlahových kosmetičkách… Prezident vyrazil do Královéhradeckého kraje a my nemohli chybět

22.02.2015
Zeman o zbabělé chásce, smrduté řece, držkopádech i podlahových kosmetičkách… Prezident vyrazil do Královéhradeckého kraje a my nemohli chybět

Foto: Archiv PL

Popisek: Miloš Zeman v Hradci Králové

REPORTÁŽ, FOTOGALERIE, VIDEO Návštěva automobilky, polní nemocnice, netradiční dotazy obyvatel. - Prezident České republiky Miloš Zeman závěrem týdne ukončil několikadenní návštěvu Královéhradeckého kraje. Nechyběly notoricky známé invektivy směrem k lidem s červenými kartami, kritika nepracujících jedinců či muslimské téma. Shrnujeme zásadní okamžiky a výroky.

Jaké dojmy si z kraje prezident odvezl, shrnul na páteční tiskové konferenci, kde mimo jiné řekl, že chtěl diskutovat s případnými demonstranty, kteří jsou při jeho návštěvách všudypřítomní, ale v průměru se podle jeho výpočtů sejdou vždy tak čtyři a nikdy pozvání do sálu k diskusi nepřijmou. „Z toho jsem vyvodil, že je to jen zbabělá cháska, a pokud někdo nemá dost odvahy diskutovat, musí se bohužel vyjadřovat méně náročným způsobem,“ uvedl k demonstrantům s kartami, kteří nechyběli ani při této jeho návštěvě.

Prezident se také setkal se zástupci 6. a 7. polní nemocnice v Hradci Králové a diskutoval s nimi o čerstvém rozhodnutí vyslat polní nemocnici do Jordánska. „S představiteli polní nemocnice jsme se shodli na jejím vyslání do Jordánska,“ oznámil na tiskové konferenci prezident.

Miloš Zeman před polní nemocnicí

Prezident Miloš Zeman se na závěr své třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje vyjádřil na tiskové konferenci mimo jiné i k nedávné výzvě šéfa jihomoravské TOP 09 Jana Vituly, aby do ČR nebyli v souvislosti s děním na Ukrajině zváni ruští umělci. „Doporučuji panu Vitulovi, aby si oblékl maskáče, obul kanady, vzal do ruky kalašnikov a přihlásil se na Ukrajině do dobrovolnického sboru AZOV a pokud možno padl v první bojové linii," vyjádřil se Zeman.

V Dobrušce už nebyl žádný český prezident skoro 90 let. Ten současný tu probíral maso

Do Dobrušky přijel český prezident po 89 letech - tehdy to byl Tomáš Garrigue Masaryk. Nynějšímu setkání s Milošem Zemanem předcházel film právě o této historické události. Ani v tomto městečku nechyběly netradiční dotazy na hlavu státu. „Kdysi jste řekl, že nejlepší zelenina je ta, která prochází traktem nějakého prasátka. Jak vám chutnalo na návštěvě muslimských zemí, kde toto zvíře není zastoupeno?“ zaznělo z publika. Miloš Zeman prohlásil, jak jednoduché to bylo.

„Já strašně rád skopové, respektive jehněčí, a v muslimských zemích není skopové zakázáno, naopak je jedním z národních pokrmů a chutně jsem je pojídal. Jediné, co mi trochu vadilo, byla ovocná šťáva, kterou k tomu podávali. Když jsem ale požádal o sklenku červeného vína, tak mi je bez problémů přivezli, protože jsem byl ve dvou nejliberálnějších státech Arabského poloostrova – v Jordánsku a Spojených arabských emirátech. Tam Evropanům dovolují chodit na společné pláže, můžete nosit bikiny a alkohol tam pro Evropany není zakázán. Připadal jsem si téměř, téměř jako v Evropě. Kdybych přijel někam jinam, možná by mě za mé výroky ukamenovali. Ale tam jsem nebyl,“ uvedl Miloš Zeman.

Došlo také na povodně, které Dobrušku i okolní obce zasáhly v roce 1998. Protipovodňová opatření narážejí na ochranu přírody. Prezident vyzval, aby toto téma dostal na stůl v rozsahu strany A4.

Ve Dvoře Králové se bavili o smrduté řece

V průběhu turné v kraji navštívil Miloš Zeman mimo jiné Dvůr Králové. „Kromě jiného nás spojuje stejná řeka,“ pronesl zde, jako rozený Kolíňák od řeky Labe, před zaplněným hledištěm Hankova Domu. „Když jsem byl malý, v Kolíně Labe smrdělo kvůli fabrice, která vypouštěla splašky do řeky. Nedávno jsem tu byl, povozili mě parníkem po Labi a najednou vzali tyč, přivázali k ní skleničku, namočili do řeky a dali mi napít. Já jsem to vypil, a jak je vidět, nic mi není. Jinými slovy, smrdutá řeka se dá vyčistit,“ uvedl mimo jiné.

Mířil tím k jednomu palčivému problému, který královédvorské trápí - čističce odpadních vod. Mluvil ale také o nezaměstnanosti, která je právě na Královédvorsku v rámci okresu Trutnov vysoká. Starostovi Janu Jarolímovi na ni dal dokonce návod - podporovat podnikatele baťovského typu.

Přítomné občany ve Dvoře Králové zajímaly mimo jiné daně. Divák Jedlička se ptal na den daňové svobody. „Letos připadá na dvaadvacátého června a znamená to, že do té doby peníze, které vyděláme, zdaníme a odevzdáme státu, který moudře rozhodne, co s nimi udělá. Za Rakousko-Uherska připadal na únor. Nakonec by to mohlo být třeba 23. prosince. Nakdy myslíte, že tento den připadne za padesát, za sto let?“ ptal se Jedlička.

Bohatí nebudou potřebovat policii, nemocnici, školy…

Miloš Zeman reagoval: „Den daňové svobody je dnes o tři dny dříve než před rokem. Lucembursko má den daňové svobody v září a je nejbohatší zemí Evropy. Na tomto příkladu lze demonstrovat, že den daňové svobody nesouvisí s ekonomickou úrovní dané země. Nesouvisí ani s výší daní. Ve skandinávských zemích je nejvyšší daňové zatížení v Evropě, zejména příjmová daň je padesát šest procent z tržby, a skandinávské země jsou na žebříčku kvality a konkurenceschopnosti,“ sdělil prezident a podotkl, že nezná člověka, který by rád platil daně.

Zdůraznil, že v Lucembursku mají lidé jistotu, že peníze míří do škol, zdravotnictví a nejsou rozkrádány. V Čechách tuto jistotu podle něj nemáme. Kritizoval také tvrzení, že nižší daně pomohou ekonomice. „Víte, jak to dopadne? Ti nejbohatší nebudou potřebovat policii, budou mít vlastní službu, nebudou potřebovat nemocnici, budou mít své lékaře, nepotřebují školství, budou mít své školy,“ odpověděl prezident.

Tolik držkopádů jsem v životě nezažil

V Trutnově Miloš Zeman zmínil ukradenou vlajku města, pachatele činu z Brna dopadli a vlajka se vrátila na své místo. Zavzpomínal i na doby, kdy brázdil Krkonoše na běžkách: „Trutnov je bránou do Krkonoš. Já jsem před čtyřiatřiceti, možná pětatřiceti lety projel za jeden den Krkonoše na běžkách. Bylo to asi čtyřicet kilometrů a tolik držkopádů jsem v životě nezažil. Přijel jsem v jedenáct hodin v noci do Černého dolu a tam zrovna vyrážela horská služba, aby mne zachránila. Vidíte, chybělo málo a měli jste jiného prezidenta,“ vyprávěl Zeman. V úvodu zmínil také důležitost hledání efektivních pracovních míst a vyjádřil podporu podnikům Juta a Kasper Kovo, které chtějí nabírat další zaměstnance a které navštívil.

Nechyběla výzva k držitelům červených karet. „Hnutí červených karet mělo heslo: Pane prezidente, chceme s vámi mluvit. Na jakémkoliv setkání dávám vždy první slovo nositeli červené karty, protože je dobré vyslechnout odlišné názory a diskutovat o nich. Chci vás informovat, že vždy včetně dneška, když jsou mými spolupracovníky vyzváni, aby šli do sálu diskutovat, utečou,“ tvrdil Miloš Zeman přítomným. Tady se však dopustil nepřesnosti. Držitel červené karty Martin Šafr s ním diskutoval v Chocni na setkání s veřejností 14. ledna při jeho cestách po Pardubickém kraji. Byl v sále Panského domu s červenou kartou jediný, dostal v diskusi slovo jako první a vyjádřil kritiku prezidentova chování.

Uklízečka v Rakousku je kosmetička podlahových ploch

Hlava státu navštívila také společnost Kasper Kovo. Zaměstnance zajímalo poskytování sociálních dávek, ale také to, co by hlava státu považovala za vítězství během svého působení na Hradě.  „Nebudu se vás ptát jako prezidenta, ale jako ekonoma. Proč jsou v dnešní době terciální služby na nejnižší úrovni odměňování? Například úklidové služby?“ ptal se jeden z přítomných.

Miloš Zeman odvětil, že v Rakousku vyřešili tento problém označením uklízečky jako kosmetičky podlahových ploch. „Což zní tak vznešeně, že to uklízečku zahřeje u srdce a přestane se dívat na výplatní pásku,“ zavtipkoval a ozval se hlasitý smích. „Upřímně řečeno bych se v této oblasti úklidových služeb řídil jednoduchou zásadou. A sice že mzda, jako cena práce, je určena poměrem mezi nabídkou a poptávkou. Představte si zahnojený podnik, kde nikdo neuklízí. Pak nepotřebujete žádné uklízečky a problém je vyřešen. Ale když do podniku přijede prezident republiky, podnik je třeba uklidit, vytvořit Potěmkinovu vesnici, najmout uklízečky a za rychlou práci jim také dobře zaplatí,“ vysvětlil Zeman. Podle něj žebříček prestiže nemusí korespondovat s platem.

Odpovídal také na dotaz, týkající se sociálních dávek a jejich zneužívání: „V České republice je převážná většina lidí, kteří chodí do práce, vydělávají a platí daně. Pak je tu skupina, která do práce nechodí, daně neodvádí a pro naše daně si chodí formou sociálních dávek. Je to v pořádku?“ Prezident upozornil, že ne a několikrát to už řekl. Znovu zopakoval potřebu většího rozdílu mezi sociálními dávkami a minimální mzdou, aby lidé měli větší motivaci chodit do práce.

V regionech probírají zahraniční témata – lidi koukají i za humna

Jeden z dotazů v Trutnově na veřejném setkání s občany například zněl, jaký je názor prezidenta na půjčky Mezinárodního měnového fondu Ukrajině. „Musíme rozlišit dva typy půjček na Ukrajině,“ řekl prezident. „Půjčku Mezinárodního měnového fondu a půjčky Evropské unie. Liší se tím, že půjčky Evropské unie jsou měkčí, nejsou podmíněny tolika podmínkami jako u Mezinárodního měnového fondu, ale jsou to stejné peníze občanů Evropské unie. Protože jste se ptal na Mezinárodní měnový fond, tak bych rád uvedl, že půjčka je podmíněna především razantním zvýšením cen energií pro domácí spotřebu, a to přibližně pětkrát. Představte si, jak bychom vypadali my, kdyby nám pětkrát vzrostly ceny elektřiny, plynu a tak dále. Při životní úrovni Ukrajinců a tvrdších zimách než u nás je to téměř likvidační,“ sdělil prezident.

Vysvětlil, že oficiálně je hlavním účelem zaplatit dluhy Rusku za odebraný, ale nezaplacený plyn, které činí asi pět miliard dolarů. Součet půjček Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu podle jeho slov nedosahuje ani této hodnoty. „Na druhé straně na Ukrajině zuří občanská válka a není pochyb, že když ukrajinská vláda dostane peníze, tak je alespoň částečně použije na vyzbrojení své armády. Míra korupce na Ukrajině je podle všech nezávislých objektivních analýz daleko vyšší než v České republice, a to už je co říct. Jsou tam oligarchové, kteří mají dokonce soukromé armády. To ani Viktor Kožený nestihl vytvořit – vlastní armádu. Tyto půjčky se rozdělí na tři třetiny, jedna na splacení dodávek ruského plynu, druhá na vyzbrojení ukrajinské armády a třetí může skončit v kapsách oligarchů, čímž zesílí jejich moc nad jednotlivými regiony v Ukrajině,“ uvedl Zeman.

Česko není jen montovna, míní Miloš Zeman

Třetí, poslední den návštěvy věnovala hlava státu Rychnovsku. V Kvasinách si prezident Miloš Zeman prohlédl nový model luxusního vozu Superb, který automobilka představila teprve před několika dny. „Stanu se prvním zákazníkem," prozradil Zeman, že pro něho už automobilka připravuje speciální verzi tohoto nového modelu. Miloš Zeman i tady zopakoval své přesvědčení, že český prezident má jezdit v českém autě. „Můj předchůdce Václav Klaus říkal, že se v Superbu nedá jezdit, protože drncá," narážel prezident na výroky Klause, který raději jezdil v limuzíně Audi.

Jeden ze zaměstnanců se hlavy státu zeptal, zdali je svět ve válce, nebo jde pořád ještě o lokální konflikty. Podle prezidenta se sice odehrává řada lokálních válek, například občanská válka na Ukrajině, ale obecně je na tom svět mnohem hůř než před deseti lety. „To bylo zničenou zemí jen Somálsko, tedy jedna země na světě. Dnes jich je zničených tak desetkrát víc. Třeba Irák, Afghánistán, Mali, Jemen, Sýrie, Libye, Somálsko a tak dále," uvedl Zeman s tím, že se množí i teroristické útoky. „Stále častěji posílám kondolenční telegramy svým protějškům. Tu prezidentovi Francie, tu dánské královně nebo egyptskému prezidentovi," dodal prezident.

Miloš Zeman v automobilce dále vyzdvihl význam automobilového průmyslu. Odmítl názory, že je Česko jen montovna a při krizi se ekonomika i zhroutí. Člen představenstva společnosti Bohdan Wojnar daroval prezidentu republiky obraz s novým modelem Superbu. „To je jako když slíbíte ženě náramek a dáte jí pouze jeho obraz," glosoval to Miloš Zeman za hlasitého potlesku zaměstnanců.

Pro zájemce uvádíme odkaz na celý projev prezidenta Miloše Zemana, který pronesl v závěru své návštěvy.

Radim Panenka, Zuzana Koulová

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš