Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na dálnici D11, na jejíž dostavbu si řidiči ještě počkají, teď kralují archeologové. Co objevili?

19.01.2015
Na dálnici D11, na jejíž dostavbu si řidiči ještě počkají, teď kralují archeologové. Co objevili?

Autor: Muzeum HK

Popisek: Archeologové během provádění měření na území plánované dostavby dálnice D11 v Královehradeckém kraji

FOTOGALERIE Archeologický výzkum, vyvolaný stavbou dálnice D11, probíhá nyní v Královehradeckém kraji na katastrech Plačice a Stěžery. Je v současné době odhadem ve své polovině a již přinesl nezanedbatelné výsledky. Jednu věc má například zhruba pětačtyřicet objevených hrobů společnou. Čtěte, o čem mimochodem hejtman jednal před pár dny s ministrem dopravy.

Nejstarší nalezené objekty a situace, které odborníci na místě nalezli, je možné přiřadit únětické kultuře starší doby bronzové (okolo roku 1900 př. n. l.). Byly dokumentovány půdorysy několika domů sloupové konstrukce, z movitých nálezů lze zmínit miniaturní keramickou nádobku a sadu hliněných závaží k tkalcovskému stavu.

Další skupinu archeologických situací lze datovat do mladší doby bronzové. Jedná se o sérii sídlištních jam, některé z nich lze interpretovat jako zásobní jámy. Dosud nejmladší zachycenou situací na lokalitě je raně středověké pohřebiště, ve své starší fázi mohylové. V intenzivně zemědělsky obdělávaném terénu se samotné mohyly již nedochovaly, ale při výzkumu byly zachyceny oběžné příkopy, které byly podél mohyl vyhloubeny - ať již jako zdroj materiálu, či jako symbolická struktura. V případě mohyl lze předpokládat žárové pohřby, uložené v urně na vršku mohyly. Tuto fázi pohřbívání zatím předběžně datují experti do rozmezí 8. až 9. století.

Jak to bylo s mrtvými

V mladší fázi existence pohřebiště se zvyk budování mohyl již neuplatňoval, mluví se o tzv. plochých hrobech. I ty byly na povrchu nějak označeny a navzájem se podle archeologů nenarušují. Některé z nich byly uloženy do již existujících mohyl, v ojedinělém případě byla hrobová jáma vykopána do oběžného příkopu mohyly. Převážně byly ale ploché hroby situovány v prostoru mezi mohylami - v té době v terénu ještě velmi dobře patrnými.

Mrtví byli ukládáni v natažené poloze na zádech, s hlavou k západu a nohama k východu. V mužských hrobech jsou nacházeny nože, v ženských převážně šperky, například korálky ze skla a broušeného karneolu, esovité záušnice, jednoduché drátěné náušnice či prsteny. Pravidelným nálezem je keramická nádoba v nohách pohřbeného. Tuto fázi pohřbívání datují odborníci do 10. století s možným přesahem do století jedenáctého. V současné době je odkryto 45 hrobů.

Hejtman se kvůli dálnici  sešel s ministrem Ťokem

Oblast dopravy a s ní spojená D11, R35, rychlostní silnice R11 nebo financování oprav silnic II. a III. třídy, to jsou jedny z klíčových témat Královéhradeckého kraje. Hejtman Lubomír Franc navštívil mimo jiné v lednu nového ministra dopravy Dana Ťoka, a to především proto, aby se ujistil, že s personální změnou v resortu nedojde k útlumu jednání o těchto pro kraj i krajskou metropoli důležitých tématech. 

Zástupci kraje jednali s ministrem dopravy o dostavbě dálnice D 11

„S panem ministrem jsem se chtěl potkat a informovat ho o dosavadních jednáních, které jsme s ministerstvem dopravy vedli, a zároveň jsem se chtěl ujistit, že v nich budeme nadále pokračovat. Hlavními tématy tak byla dostavba dálnice D11 nebo důležitost R35. Rozebírali jsme i situaci ohledně rychlostní silnice R11 od Jaroměře do Polska,“ informoval hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Právě v případě R11 seznámil hejtman nového ministra Dana Ťoka se situací na polské straně. Ta má už vysoutěžený úsek z Wroclawi do Bolkowa. „Pan ministr mě ujistil, že jak ministerstvo dopravy, tak Ředitelství silnic a dálnic budou dále pracovat na tom, aby bylo co nejdřív získáno územní rozhodnutí i u nás, na české straně,“ doplnil hejtman Franc.

Stěžejním tématem byla právě dostavba dálnice D11, a to především dalších úseků z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. V současné době se zde jedná o výkupech pozemků. „K D11 se účastním pravidelných jednání s vedením ŘSD, která probíhají velmi dobře. Na konci loňského roku byla už velká část pozemků k výkupu v jednání s jejich majiteli a v případě sedmi pozemků bude probíhat vyvlastnění,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Podle něj by v optimistické variantě mohly být potřebné pozemky vykoupeny a vyvlastněny v polovině letošního roku. „Po získání stavebního povolení začne Ředitelství silnic a dálnic s přípravou výběrového řízení na zhotovitele. Ten by mohl být vybrán ve druhé polovině roku 2016 a oba úseky by se mohly začít stavět najednou v tom samém roce,“ uvedl hejtman Franc. Aktuální stav věcí bude probírat hejtman s novým generálním ředitelem ŘSD Janem Kroupou na společné schůzce 19. ledna.

Dalšími tématy schůzky s novým ministrem dopravy byl například i obchvat Náchoda, finanční podpora ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravu silnic II. a III. třídy nebo oblast železniční dopravy.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace