Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na dálnici D11, na jejíž dostavbu si řidiči ještě počkají, teď kralují archeologové. Co objevili?

19.01.2015
Na dálnici D11, na jejíž dostavbu si řidiči ještě počkají, teď kralují archeologové. Co objevili?

Foto: Muzeum HK

Popisek: Archeologové během provádění měření na území plánované dostavby dálnice D11 v Královehradeckém kraji

FOTOGALERIE Archeologický výzkum, vyvolaný stavbou dálnice D11, probíhá nyní v Královehradeckém kraji na katastrech Plačice a Stěžery. Je v současné době odhadem ve své polovině a již přinesl nezanedbatelné výsledky. Jednu věc má například zhruba pětačtyřicet objevených hrobů společnou. Čtěte, o čem mimochodem hejtman jednal před pár dny s ministrem dopravy.

Nejstarší nalezené objekty a situace, které odborníci na místě nalezli, je možné přiřadit únětické kultuře starší doby bronzové (okolo roku 1900 př. n. l.). Byly dokumentovány půdorysy několika domů sloupové konstrukce, z movitých nálezů lze zmínit miniaturní keramickou nádobku a sadu hliněných závaží k tkalcovskému stavu.

Další skupinu archeologických situací lze datovat do mladší doby bronzové. Jedná se o sérii sídlištních jam, některé z nich lze interpretovat jako zásobní jámy. Dosud nejmladší zachycenou situací na lokalitě je raně středověké pohřebiště, ve své starší fázi mohylové. V intenzivně zemědělsky obdělávaném terénu se samotné mohyly již nedochovaly, ale při výzkumu byly zachyceny oběžné příkopy, které byly podél mohyl vyhloubeny - ať již jako zdroj materiálu, či jako symbolická struktura. V případě mohyl lze předpokládat žárové pohřby, uložené v urně na vršku mohyly. Tuto fázi pohřbívání zatím předběžně datují experti do rozmezí 8. až 9. století.

Jak to bylo s mrtvými

V mladší fázi existence pohřebiště se zvyk budování mohyl již neuplatňoval, mluví se o tzv. plochých hrobech. I ty byly na povrchu nějak označeny a navzájem se podle archeologů nenarušují. Některé z nich byly uloženy do již existujících mohyl, v ojedinělém případě byla hrobová jáma vykopána do oběžného příkopu mohyly. Převážně byly ale ploché hroby situovány v prostoru mezi mohylami - v té době v terénu ještě velmi dobře patrnými.

Mrtví byli ukládáni v natažené poloze na zádech, s hlavou k západu a nohama k východu. V mužských hrobech jsou nacházeny nože, v ženských převážně šperky, například korálky ze skla a broušeného karneolu, esovité záušnice, jednoduché drátěné náušnice či prsteny. Pravidelným nálezem je keramická nádoba v nohách pohřbeného. Tuto fázi pohřbívání datují odborníci do 10. století s možným přesahem do století jedenáctého. V současné době je odkryto 45 hrobů.

Hejtman se kvůli dálnici  sešel s ministrem Ťokem

Oblast dopravy a s ní spojená D11, R35, rychlostní silnice R11 nebo financování oprav silnic II. a III. třídy, to jsou jedny z klíčových témat Královéhradeckého kraje. Hejtman Lubomír Franc navštívil mimo jiné v lednu nového ministra dopravy Dana Ťoka, a to především proto, aby se ujistil, že s personální změnou v resortu nedojde k útlumu jednání o těchto pro kraj i krajskou metropoli důležitých tématech. 

Zástupci kraje jednali s ministrem dopravy o dostavbě dálnice D 11

„S panem ministrem jsem se chtěl potkat a informovat ho o dosavadních jednáních, které jsme s ministerstvem dopravy vedli, a zároveň jsem se chtěl ujistit, že v nich budeme nadále pokračovat. Hlavními tématy tak byla dostavba dálnice D11 nebo důležitost R35. Rozebírali jsme i situaci ohledně rychlostní silnice R11 od Jaroměře do Polska,“ informoval hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Právě v případě R11 seznámil hejtman nového ministra Dana Ťoka se situací na polské straně. Ta má už vysoutěžený úsek z Wroclawi do Bolkowa. „Pan ministr mě ujistil, že jak ministerstvo dopravy, tak Ředitelství silnic a dálnic budou dále pracovat na tom, aby bylo co nejdřív získáno územní rozhodnutí i u nás, na české straně,“ doplnil hejtman Franc.

Stěžejním tématem byla právě dostavba dálnice D11, a to především dalších úseků z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. V současné době se zde jedná o výkupech pozemků. „K D11 se účastním pravidelných jednání s vedením ŘSD, která probíhají velmi dobře. Na konci loňského roku byla už velká část pozemků k výkupu v jednání s jejich majiteli a v případě sedmi pozemků bude probíhat vyvlastnění,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Podle něj by v optimistické variantě mohly být potřebné pozemky vykoupeny a vyvlastněny v polovině letošního roku. „Po získání stavebního povolení začne Ředitelství silnic a dálnic s přípravou výběrového řízení na zhotovitele. Ten by mohl být vybrán ve druhé polovině roku 2016 a oba úseky by se mohly začít stavět najednou v tom samém roce,“ uvedl hejtman Franc. Aktuální stav věcí bude probírat hejtman s novým generálním ředitelem ŘSD Janem Kroupou na společné schůzce 19. ledna.

Dalšími tématy schůzky s novým ministrem dopravy byl například i obchvat Náchoda, finanční podpora ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravu silnic II. a III. třídy nebo oblast železniční dopravy.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie