Na dálnici D11, na jejíž dostavbu si řidiči ještě počkají, teď kralují archeologové. Co objevili?
19.01.2015
Foto: Muzeum HK
Popisek: Archeologové během provádění měření na území plánované dostavby dálnice D11 v Královehradeckém kraji
FOTOGALERIE Archeologický výzkum, vyvolaný stavbou dálnice D11, probíhá nyní v Královehradeckém kraji na katastrech Plačice a Stěžery. Je v současné době odhadem ve své polovině a již přinesl nezanedbatelné výsledky. Jednu věc má například zhruba pětačtyřicet objevených hrobů společnou. Čtěte, o čem mimochodem hejtman jednal před pár dny s ministrem dopravy.
Nejstarší nalezené objekty a situace, které odborníci na místě nalezli, je možné přiřadit únětické kultuře starší doby bronzové (okolo roku 1900 př. n. l.). Byly dokumentovány půdorysy několika domů sloupové konstrukce, z movitých nálezů lze zmínit miniaturní keramickou nádobku a sadu hliněných závaží k tkalcovskému stavu.
Další skupinu archeologických situací lze datovat do mladší doby bronzové. Jedná se o sérii sídlištních jam, některé z nich lze interpretovat jako zásobní jámy. Dosud nejmladší zachycenou situací na lokalitě je raně středověké pohřebiště, ve své starší fázi mohylové. V intenzivně zemědělsky obdělávaném terénu se samotné mohyly již nedochovaly, ale při výzkumu byly zachyceny oběžné příkopy, které byly podél mohyl vyhloubeny - ať již jako zdroj materiálu, či jako symbolická struktura. V případě mohyl lze předpokládat žárové pohřby, uložené v urně na vršku mohyly. Tuto fázi pohřbívání zatím předběžně datují experti do rozmezí 8. až 9. století.
Jak to bylo s mrtvými
V mladší fázi existence pohřebiště se zvyk budování mohyl již neuplatňoval, mluví se o tzv. plochých hrobech. I ty byly na povrchu nějak označeny a navzájem se podle archeologů nenarušují. Některé z nich byly uloženy do již existujících mohyl, v ojedinělém případě byla hrobová jáma vykopána do oběžného příkopu mohyly. Převážně byly ale ploché hroby situovány v prostoru mezi mohylami - v té době v terénu ještě velmi dobře patrnými.
Mrtví byli ukládáni v natažené poloze na zádech, s hlavou k západu a nohama k východu. V mužských hrobech jsou nacházeny nože, v ženských převážně šperky, například korálky ze skla a broušeného karneolu, esovité záušnice, jednoduché drátěné náušnice či prsteny. Pravidelným nálezem je keramická nádoba v nohách pohřbeného. Tuto fázi pohřbívání datují odborníci do 10. století s možným přesahem do století jedenáctého. V současné době je odkryto 45 hrobů.
Hejtman se kvůli dálnici sešel s ministrem Ťokem
Oblast dopravy a s ní spojená D11, R35, rychlostní silnice R11 nebo financování oprav silnic II. a III. třídy, to jsou jedny z klíčových témat Královéhradeckého kraje. Hejtman Lubomír Franc navštívil mimo jiné v lednu nového ministra dopravy Dana Ťoka, a to především proto, aby se ujistil, že s personální změnou v resortu nedojde k útlumu jednání o těchto pro kraj i krajskou metropoli důležitých tématech.

„S panem ministrem jsem se chtěl potkat a informovat ho o dosavadních jednáních, které jsme s ministerstvem dopravy vedli, a zároveň jsem se chtěl ujistit, že v nich budeme nadále pokračovat. Hlavními tématy tak byla dostavba dálnice D11 nebo důležitost R35. Rozebírali jsme i situaci ohledně rychlostní silnice R11 od Jaroměře do Polska,“ informoval hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Právě v případě R11 seznámil hejtman nového ministra Dana Ťoka se situací na polské straně. Ta má už vysoutěžený úsek z Wroclawi do Bolkowa. „Pan ministr mě ujistil, že jak ministerstvo dopravy, tak Ředitelství silnic a dálnic budou dále pracovat na tom, aby bylo co nejdřív získáno územní rozhodnutí i u nás, na české straně,“ doplnil hejtman Franc.
Stěžejním tématem byla právě dostavba dálnice D11, a to především dalších úseků z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. V současné době se zde jedná o výkupech pozemků. „K D11 se účastním pravidelných jednání s vedením ŘSD, která probíhají velmi dobře. Na konci loňského roku byla už velká část pozemků k výkupu v jednání s jejich majiteli a v případě sedmi pozemků bude probíhat vyvlastnění,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Podle něj by v optimistické variantě mohly být potřebné pozemky vykoupeny a vyvlastněny v polovině letošního roku. „Po získání stavebního povolení začne Ředitelství silnic a dálnic s přípravou výběrového řízení na zhotovitele. Ten by mohl být vybrán ve druhé polovině roku 2016 a oba úseky by se mohly začít stavět najednou v tom samém roce,“ uvedl hejtman Franc. Aktuální stav věcí bude probírat hejtman s novým generálním ředitelem ŘSD Janem Kroupou na společné schůzce 19. ledna.
Dalšími tématy schůzky s novým ministrem dopravy byl například i obchvat Náchoda, finanční podpora ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravu silnic II. a III. třídy nebo oblast železniční dopravy.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš